https://www.innews.az/uploads/news/2025-08/_innews_4c51728d94be6bd64c7cb6d8d_o.jpg
Avqustun 3-də Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarovanın başçılığı ilə Azərbaycan parlament nümayəndə heyəti BMT-nin Dənizə çıxışı olmayan inkişaf etməkdə olan ölkələr üzrə üçüncü Konfransı çərçivəsində keçiriləcək Parlamentlərarası Forumda iştirak etmək üçün Türkmənistana işgüzar səfərə gəlib.
Türkmənbaşı beynəlxalq hava limanında Milli Məclisin sədrini Türkmənistan Məclisinin Təhsil, elm, mədəniyyət və gənclər siyasəti məsələləri üzrə komitə sədri Bayramgözəl Muradova, Azərbaycanın Türkmənistandakı səfiri Qismət Gözəlov və digər rəsmi şəxslər qarşılayıblar.
Türkmənistanın Avaza şəhərində keçiriləcək Parlamentlərarası Forumun birinci sessiyasına spiker Sahibə Qafarova sədrlik edəcək. Səfər çərçivəsində Milli Məclisin sədrinin Forumda çıxışı və bir sıra görüşləri nəzərdə tutulur.

https://innews.az/uploads/news/2025-08/_innews_4c51728d94be6bd64c7cb6d8d_o.jpg
A delegation of the Azerbaijani parliament led by Speaker of the Milli Majlis Sahiba Gafarova have arrived in Turkmenistan on a working visit on 3 August to participate in the Inter-Parliamentary Forum held within the framework of the Third UN Conference on Landlocked Developing Countries.
The Speaker of the Milli Majlis was welcomed at Turkmenbashi International Airport by Chairwoman of the Committee on Education, Science, Culture and Youth Policy of the Mejlis of Turkmenistan Bayramgozel Muradova, Ambassador of Azerbaijan to Turkmenistan Gismat Gozalov and other officials.
Speaker Sahiba Gafarova is going to chair the first session of the Inter-Parliamentary Forum in the town of Avaza of Turkmenistan. Also, during the visit, the Speaker of the Milli Majlis is to deliver a speech at the forum and hold a number of meetings.