https://www.innews.az/uploads/news/2025-08/_innews_311db7378a4f20aa24bc9c136_o.jpg
Bu fikirləri Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova iyulun 30-da Cenevrədə Parlament Sədrlərinin VI Dünya Konfransı çərçivəsində keçirilən panel müzakirəsindəki çıxışında deyib.
Spiker bildirib ki, ölkəmizin azad edilmiş Qarabağ və Şərqi Zəngəzur bölgələrinin dirçəldilməsi, eləcə də keçmiş məcburi köçkünlərin doğma yurdlarına qayıdışını nəzərdə tutan “Böyük Qayıdış” proqramının həyata keçirilməsi DİM-lərin uğurla reallaşdırılmasına mühüm töhfə verir. Aparılan yenidənqurma işləri ilə yanaşı, bu ərazilərdə bu gün artıq əlli mindən çox insan yaşayır, işləyir və təhsil alır.
Spiker Sahibə Qafarova bildirib ki, azad edilmiş ərazilərin minalarla çirklənməsi bu ərazilərin inkişafı üçün əsas maneə olaraq qalır. Məhz buna görə də Azərbaycan “Təhlükəsiz qayıdış, məskunlaşma, bərpa, rifah və sülh üçün mina təhlükəsi ilə mübarizəyə dair fəaliyyətlər”i özünün 18-ci milli DİM-i kimi qəbul edib. Həmçinin, bu məqsədin BMT-nin 18-ci Dayanıqlı İnkişaf Məqsədi kimi təsis olunması da təklif edilib.
Cari ilin may ayında Azərbaycan Respublikasının Prezidenti 2027–2030-cu illər üzrə yeni inkişaf strategiyasının və “İkinci Böyük Qayıdış Proqramı”nın hazırlanması ilə bağlı Sərəncam imzalayıb. Bu sənədlərin icrası DİM-lərin həyata keçirilməsinə daha böyük töhfələr verəcək.

Спикер Сагиба Гафарова: «Восстановление регионов Карабаха и Восточного Зангезура вносит значительный вклад в успешную реализацию Целей устойчивого развития (ЦУР)» Спикер Сагиба Гафарова: «Восстановление регионов Карабаха и Восточного Зангезура вносит значительный вклад в успешную реализацию Целей устойчивого развития (ЦУР)»
Спикер Милли Меджлиса Сагиба Гафарова озвучила эту позицию в своём выступлении в ходе панельных дебатов, проведённых 30 июля в рамках 6-й Всемирной Конференции Спикеров Парламентов в Женеве.
По её словам, важным вкладом в реализацию ЦУР является осуществление программы «Великого возвращения», предусматривающей восстановление освобождённых регионов Карабаха и Восточного Зангезура, а также возвращение бывших вынужденных переселенцев в родные места. Несмотря на продолжающиеся восстановительные работы, в этих регионах уже сегодня проживают, работают и получают образование более 50 тысяч человек.
Спикер Сагиба Гафарова отметила, что минная опасность остаётся одним из ключевых препятствий для устойчивого развития освобождённых территорий. Именно по этой причине Азербайджан принял «Деятельность по борьбе с минной угрозой для безопасного возвращения, расселения, восстановления, процветания и мира» в качестве своей 18-й, национальной Цели устойчивого развития. Кроме того, Азербайджан предложил учредить эту цель в качестве 18-й глобальной ЦУР ООН.
Спикер напомнила, что в мае текущего года Президент Азербайджанской Республики подписал Указ о разработке новой стратегии развития на 2027–2030 годы, а также Второй программы «Великого возвращения». Реализация этих инициатив, внесёт ещё более весомый вклад в достижение ЦУР.