EFSE Bank Respublika-ya 15 milyon avro məbləğində kredit ayırıb
Azərbaycanda real sektoru dəstəkləyən ölkənin aparıcı banklarından biri olan Bank Respublika və Cənub-Şərqi Avropa üçün Avropa Fondu (EFSE) yeni kredit sazişi imzalayıblar. Bu saziş çərçivəsində bank 15 milyon avro məbləğində vəsait cəlb edəcək və bu vəsait milli valyutada təqdim olunacaq.
4 il müddətinə nəzərdə tutulmuş kredit, mikro, kiçik və orta sahibkarlıq subyektlərinin, həmçinin qadın sahibkarların daha əlverişli şərtlərlə maliyyələşdirilməsinə imkan verəcək. Bank Respublikanın geniş filial şəbəkəsi sayəsində bu vəsaitlər ölkənin bütün regionlarında fəaliyyət göstərən sahibkarların dəstəklənməsinə xidmət edəcək.
“İmzalanmış saziş Bank Respublika ilə tərəfdaşlığımızın möhkəmliyini bir daha təsdiqləyir. Düşünürük ki, milli valyutada uzunmüddətli maliyyələşdirmə kiçik və orta biznesin sabit və inamlı inkişafı üçün əlverişli şərait yaradacaq.” deyə EFSE-də Finance in Motion portfel meneceri Yasminka Beqert qeyd edib
“EFSE ilə əməkdaşlığımızın növbəti mərhələsi tərəfdaşlığımızın yüksək etimada əsaslandığını və strateji xarakter daşıdığını nümayiş etdirir. Cəlb olunan vəsaitlər bizim üçün prioritet olan real sektorun, xüsusilə də kiçik və orta biznesin kreditləşdirilməsinin gücləndirilməsinə xidmət edəcək. Bizim üçün əsas məqsəd - xarici maliyyəni sadəcə cəlb etmək deyil, onu ölkə üzrə sahibkarlar üçün real imkanlara çevirməkdir. Əminik ki, bu vəsaitlər yeni iş yerlərinin yaradılmasına, dayanıqlı layihələrin həyata keçirilməsinə və Azərbaycanın qeyri-neft sektorunun inkişafına töhfə verəcək.” deyə “Bank Respublika”nın İdarə Heyətinin sədri Tariyel İsmayılov bildirib

EFSE provides Bank Respublika with a loan of EUR 15 million
Bank Respublika, one of Azerbaijan’s leading banks supporting the real sector of the economy, and the European Fund for Southeast Europe (EFSE) have signed a new loan agreement under which the bank will receive EUR 15 million, disbursed in local currency.
The 4-year loan will enable the bank to finance micro, small, and medium-sized enterprises (MSMEs), as well as women-led businesses, on more favorable terms. With its extensive branch network across the country, Bank Respublika will ensure that the funds reach entrepreneurs operating in all regions of Azerbaijan.
"This investment builds on a trusted partnership with Bank Respublika. Long-term, local currency financing is essential for creating a stable operating environment for MSMEs – especially those led by women – and driving more inclusive economic growth." Jasminka Begert, EFSE Portfolio Manager at Finance in Motion, said.
“his new stage of cooperation with EFSE reflects the strong trust and strategic partnership between our institutions. The funding will allow us to enhance credit support for the real sector — especially small and medium-sized enterprises, which remain a key priority for us. At Bank Respublika, we are committed not only to attracting external financing but to transforming it into tangible opportunities for entrepreneurs across the country. We believe this investment will support job creation, advance sustainable projects and foster the development of Azerbaijan’s non-oil economy.” Tariyel Ismayilov, Chairman of the Management Board of Bank Respublika, noted.