https://www.innews.az/uploads/news/2025-08/_innews_163a699e00fb3bfc1d74d7690_o.jpg
İqtisadiyyat Nazirliyində keçirilmiş görüşdə ABŞ ilə iqtisadi əməkdaşlığın genişləndirilməsi barədə müzakirə aparılıb.
İqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov ABŞ-nin Azərbaycan Respublikasındakı Səfirliyinin müvəqqəti işlər vəkili Emi Karlonla görüşüb.
Görüşdə ölkəmizin ABŞ ilə münasibətlərin inkişafına önəm verdiyi vurğulanıb. Bildirilib ki, Azərbaycan və ABŞ arasında iqtisadi-ticarət, enerji, investisiya, nəqliyyat-tranzit, sənaye və digər sahələrdə əməkdaşlığın inkişafı üçün böyük perspektivlər var.
Tərəflər ölkələrimiz arasında iqtisadi əməkdaşlığın genişləndirilməsi üçün mövcud potensialın birgə təşəbbüslərlə reallaşdırılması imkanlarını nəzərdən keçirib, qarşılıqlı maraqlar çərçivəsində həyata keçirilən layihələrin regionun inkişafı üçün önəmi qeyd olunub.
Görüşdə Azərbaycanın etibarlı enerji tərəfdaşı, Avropa və Mərkəzi Asiya ölkələri arasında regional mərkəz kimi strateji mövqeyi vurğulanıb, Orta Dəhlizin perspektivləri, iqtisadiyyatın müxtəlif sahələrində tərəfdaşlığın inkişafı barədə fikir mübadiləsi aparılıb.

https://innews.az/uploads/news/2025-08/_innews_163a699e00fb3bfc1d74d7690_o.jpg
На встрече в Министерстве экономики обсуждены вопросы расширения экономического сотрудничества с США.
Министр экономики Микаил Джаббаров провел встречу с временным поверенным в делах США в Азербайджанской Республике Эми Карлон.
На встрече было подчеркнуто важное значение, которое наша страна придает развитию отношений с Соединенными Штатами Америки. Отмечено наличие больших перспектив для развития сотрудничества между Азербайджаном и США в торгово-экономической, энергетической, инвестиционной, транспортно-транзитной, промышленной и других сферах.
Стороны рассмотрели возможности реализации имеющегося потенциала расширения экономического сотрудничества между двумя странами путем совместных инициатив, отметили важность проектов, реализуемых в рамках общих интересов для развития региона.
На встрече была подчеркнута стратегическая позиция Азербайджана как надежного энергетического партнера и регионального узла между странами Европы и Центральной Азии, также состоялся обмен мнениями о перспективах Среднего коридора и развитии партнерства в различных областях экономики.