https://www.innews.az/uploads/news/2025-08/_innews_082e95384600e3628004254aa_o.jpg
İqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarovun Şimali Makedoniyaya işgüzar səfəri çərçivəsində keçirilən görüşlərdə bu ölkə ilə münasibətlərin prioritet istiqamətləri və iqtisadi əməkdaşlığın inkişafına dair müzakirələr aparılıb.
İqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarovun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti Şimali Makedoniyaya işgüzar səfər edib.
Səfər çərçivəsində Şimali Makedoniya Respublikasının Prezidenti xanım Qordana Silyanovska-Davkova Azərbaycan nümayəndə heyətini qəbul edib.
Şimali Makedoniya Respublikasının Prezidenti xanım Qordana Silyanovska-Davkova ölkələrimiz arasında dostluq əlaqələrinin genişləndiyini vurğulayıb, tərəfdaşlığın möhkəmləndirilməsi barədə fikirlərini bölüşüb.
İqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov Şimali Makedoniya ilə əməkdaşlığın sürətlə inkişaf etdiyini, iqtisadi-ticarət münasibətlərinin genişləndiyini bildirib. Qeyd edilib ki, tərəfdaşlığın möhkəmləndirilməsi üçün böyük potensial var. Bu baxımdan, birgə layihə və təşəbbüslərin həyata keçirilməsi mühüm əhəmiyyət kəsb edir. Görüşdə ölkəmizin iqtisadi potensialı haqqında məlumat verilib, əlaqələrin prioritet istiqamətləri və iqtisadi işbirliyinin inkişaf perspektivləri diqqətə çatdırılıb.
İqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarovun Şimali Makedoniyanın Assambleyasının sədri Afrim Qaşi ilə görüşündə qarşılıqlı faydalı əməkdaşlığın, həmçinin ticarət, investisiya və digər sahələrdə işbirliyinin gücləndirilməsinin önəmi qeyd olunub. Ölkələrimiz arasında iqtisadi sahədə birgə fəaliyyət üçün böyük potensial olduğu bildirilib. Enerji, ticarət, investisiya tərəfdaşlığının perspektivləri və müqavilə-hüquq bazasının genişləndirilməsi məsələləri nəzərdən keçirilib.
Şimali Makedoniyanın Baş nazirinin birinci müavini, ətraf mühit və fiziki planlaşdırma naziri İzet Mexhiti ilə görüşdə Azərbaycanın əlverişli investisiya mühiti və iqtisadi potensialı haqqında məlumat verilib, ölkəmizin əlverişli coğrafi mövqedə, mühüm nəqliyyat qovşaqlarının kəsişməsində yerləşdiyi və tranzit “hab”a çevrildiyi qeyd edilib. Tərəflər əlaqələrin perspektivləri, birgə təşəbbüslər və potensial layihələr, ənənəvi və bərpa olunan enerji üzrə tərəfdaşlığın möhkəmləndirilməsi barədə müzakirə aparıblar.
Şimali Makedoniyanın iqtisadiyyat və əmək naziri Besar Durmişi ilə görüşdə ticarət, investisiya, enerji, turizm və nəqliyyat sahələri üzrə birgə fəaliyyətin intensivləşdirilməsinin əhəmiyyəti vurğulanıb. İqtisadi sahədə gündəmdə olan tərəfdaşlıq məsələləri, o cümlədən müxtəlif sektorlarda prioritet layihələrin reallaşdırılmasına maraq ifadə olunub, ölkələrimizin biznes dairələri arasında işgüzar əlaqələrin təşviqi imkanları nəzərdən keçirilib.
Şimali Makedoniyanın Avropa işləri naziri Orhan Murtezani ilə görüşdə Azərbaycanın uzunmüddətli strateji təşəbbüsləri, regional və qlobal layihələr, habelə reallaşdırılan investisiya təşəbbüsləri barədə məlumat verilib. Görüşdə ölkələrimizin enerji, sərmayə, ticarət, turizm və aqrar sahə üzrə tərəfdaşlığının təşviqi perspektivləri qeyd edilib, əməkdaşlıq sahələrinin şaxələndirilməsinin qarşılıqlı faydaları dəyərləndirilib.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-08/_innews_082e95384600e3628004254aa_o.jpg
В ходе встреч, состоявшихся в рамках рабочего визита министра экономики Микаила Джаббарова в Северную Македонию, прошли обсуждения приоритетных направлений развития отношений и экономического сотрудничества.
Делегация, возглавляемая министром экономики Микаилом Джаббаровым посетила с рабочим визитом Северную Македонию.
В рамках визита азербайджанскую делегацию приняла Президент Республики Северная Македония госпожа Гордана Силяновская-Давкова.
Президент Республики Северная Македония госпожа Гордана Силяновская-Давкова подчеркнула дружественные отношения между двумя странами и поделилась своими взглядами на укрепление партнерства.
Министр экономики Микаил Джаббаров заявил, что сотрудничество c Северной Македонией стремительно развивается, расширяются торгово-экономические связи. Было отмечено, что имеется большой потенциал для укрепления партнерства. В этой связи особое значение приобретает реализация совместных проектов и инициатив. На встрече была предоставлена информация об экономике нашей страны, отмечены приоритетные направления отношений и перспективы развития экономического сотрудничества.
В ходе встречи министра экономики Микаила Джаббарова с председателем Ассамблеи Республики Северная Македония Афримом Гаши была отмечена важность взаимовыгодного сотрудничества, а также укрепления взаимодействия в торговле, инвестициях и других областях. Также отмечено наличие большого потенциала для совместной деятельности двух стран в экономической сфере. Обсуждены перспективы энергетического, торгового, инвестиционного партнерства, вопросы расширения договорно-правовой базы.
На встрече с первым заместителем премьер-министра, министром окружающей среды и территориального планирования Северной Македонии Изетом Мехити была представлена информация об эффективной инвестиционной среде и экономическом потенциале Азербайджана, отмечено выгодное географическое положение нашей страны, которая находится на пересечении важных транспортных узлов и превратилась в транзитный «хаб». Стороны обсудили перспективы двусторонних отношений, совместные инициативы и потенциальные проекты, а также поддержку партнерства в области традиционной и возобновляемой энергетики.
В ходе встречи с министром экономики и труда Северной Македонии Бесаром Дурмиши отмечена важность активизации совместной деятельности в сферах торговли, инвестиций, энергетики, туризма и транспорта. Была выражена заинтересованность к партнерству в экономической сфере, включая реализацию приоритетных проектов в различных отраслях, а также рассмотрены возможности продвижения связей между деловыми кругами двух стран.
В ходе встречи с министром по европейским делам Северной Македонии Орханом Муртезани была представлена информация о долгосрочных стратегических инициативах Азербайджана, региональных и глобальных проектах, а также реализованных инвестиционных инициативах. Отмечены перспективы развития совместной деятельности двух стран в сферах энергетики, инвестиций, торговли, туризма и сельского хозяйства, обсуждены взаимные преимущества от диверсификации направлений сотрудничества.