Türkiyənin Azərbaycandakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Birol Akgün Bakı Dövlət Universitetində (BDU) olub.
Qonağı salamlayan rektor Elçin Babayev iki qardaş ölkə arasında bütün sahələrdə əlaqələrin yüksək səviyyədə olduğunu nəzərə çatdırıb. Qeyd edib ki, BDU Türkiyənin bir sıra nüfuzlu universitetləri ilə səmərəli əməkdaşlığa malikdir. BDU-da təhsil alan xarici tələbələrin də çoxu Türkiyədəndir. Elçin Babayev Universitetin tədris, elmi fəaliyyəti, beynəlxalq əlaqələri ilə bağlı səfirə məlumat verib. BDU ilə Türkiyə universitetləri arasında qarşılıqlı və faydalı əməkdaşlığın genişləndirilməsi üçün səylərin artırılmasının vacibliyini vurğulayıb.
Səfir Birol Akgün universitetlər arasında elm-təhsil sahəsində həyata keçirilən layihələrin, tələbə-müəllim mübadiləsinin vacibliyini qeyd edib, əlaqələrin daha da genişləndirilməsinə ehtiyac olduğunu vurğulayaraq səfirliyin bu istiqamətdə dəstək olacağını bildirib.
Görüşdə BDU və Türkiyə ali məktəbləri arasında təhsil sahəsində əlaqələrin perspektivləri, tələbə və müəllim mübadiləsi, birgə elmi tədqiqatların aparılması ilə bağlı fikir mübadiləsi aparılıb.

Чрезвычайный и Полномочный Посол Турции Бирол Акгюн посетил Бакинский государственный университет (БГУ).
Приветствуя гостя, ректор Эльчин Бабаев отметил высокий уровень отношений между двумя братскими странами во всех сферах. Он отметил, что БГУ плодотворно сотрудничает с рядом престижных вузов Турции. Большинство иностранных студентов, обучающихся в БГУ, – граждане Турции. Эльчин Бабаев рассказал послу об образовательной и научной деятельности университета, а также об международных связях. Он подчеркнул важность активизации усилий по расширению сотрудничества между БГУ и турецкими вузами.
Посол Бирол Акгюн отметил важность реализации проектов и обмена студентами и преподавателями между вузами, подчеркнул необходимость дальнейшего расширения связей и заявил, что посольство будет оказывать поддержку в этом направлении.
На встрече состоялся обмен мнениями о перспективах развития связей между БГУ и турецкими вузами в сфере образования, обмена студентами и преподавателями, а также проведения совместных научных исследований.