BDU tələbəsi RİİB-in “Azad Mirzəcanzadə inkişaf proqramı”nın qalibidir
BDU tələbəsi RİİB-in “Azad Mirzəcanzadə inkişaf proqramı”nın qalibidir BDU tələbəsi RİİB-in “Azad Mirzəcanzadə inkişaf proqramı”nın qalibidir
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Ekologiya və torpaqşünaslıq fakültəsinin IV kurs tələbəsi Saida Rəhimlinin “CMC-Vessel” layihəsi “Regional İnkişaf” İctimai Birliyinin “Azad Mirzəcanzadə inkişaf proqramı”nda qalib olub.
İnkişaf proqramına ölkənin müxtəlif universitetlərindən 100-dən çox tələbə müraciət edib. Proqramın final mərhələsində 10 iştirakçının layihəsi qalib olub və maliyyə dəstəyi əldə edib.
Müsabiqəyə təqdim olunan “CMC-Vessel” layihəsi Xəzər dənizində olan neft əsaslı çirkləndiricilərin və plastik tullantıların su mühitindən təmizlənməsinə həsr olunub. Müxtəlif kimyəvi üsulların və süni intellektin tətbiq olunduğu layihə prototipi BDU-nun Tələbə Elmi-Texniki Yaradıcılıq Mərkəzində BDU tələbələrindən ibarət komanda tərəfindən hazırlanacaq.
Qeyd edək ki, 2023-cü ilin sentyabr ayında elan edilmiş "Azad Mirzəcanzadə inkişaf proqramı" indiyədək sosial, ekoloji, maarifləndirici və innovativ sahələrdə bir çox uğurlu layihə həyata keçirib.

Студентка БГУ стала победителем «Программа развития Азада Мирзаджанзаде» Студентка БГУ стала победителем «Программа развития Азада Мирзаджанзаде»
Проект «CMC-Vessel» Саида Рагимли, студентка факультета экологии и почвоведения Бакинского государственного университета (БГУ), стала победительницей «Программы развития Азада Мирзаджанзаде» Общественного объединения «Региональное развитие».
Более 100 студентов различных вузов подали заявки на участие в программе развития. На финальном этапе программы 10 проектов получили финансовую поддержку.
Проект «CMC-Vessel» направлен на очистку водной среды Каспийского моря от нефтесодержащих загрязняющих веществ и пластиковых отходов. Прототип проекта будет разработан командой студентов БГУ в Центре студенческого научно-технического творчества БГУ.