https://www.innews.az/uploads/news/2022-10/_innews_4fd355f697ee29c8508441b4b_o.jpg
30 sentyabr tarixində “AzerGold” Qapalı Səhmdar Cəmiyyətinin (QSC) Korporativ Sosial Məsuliyyət Komitəsi (KSM Komitəsi) tərəfindən Balakən rayonunda yerli sakinlərlə görüş keçirilib.
“AzerGold” QSC-nin “Köhnəmədən” sahəsinin yaxınlığındakı Gərəkli, Mahamalar, Mazımqaray, Salban kəndlərinin sakinləri ilə keçirilən görüşdə QSC-nin İdarə Heyəti səddrinin müavini, Korporativ Sosial Məsuliyyət Komitəsinin sədri Xəyyam Fərzəliyev və Balakən Rayon İcra Hakimiyyəti başçısının birinci müavini Turan Dibirov iştirak ediblər.
Sosial ehtiyacların müəyyənləşdirilməsi və gələcəkdə icrası nəzərdə tutulan təşəbbüslərin müzakirəsi məqsədilə təşkil edilən görüşdə Xəyyam Fərzəliyev çıxış edərək, “Köhnəmədən” sahəsində yerləşən “Filizçay” polimetal yatağında görülən işlər və yeniliklər barədə geniş məlumat verib. “AzerGold” QSC-nin ən irihəcmli layihələrindən biri olan “Filizçay” yatağının istismara cəlb edilməsi prosesi çərçivəsində mineroloji tədqiqatların yekunlaşdırıldığını və yatağın beynəlxalq standartların tələblərinə uyğun qaydada yenidən qiymətləndirilməsinin təmin edildiyini bildirən sədr müavini hazırda yatağın filizlərinin optimal zənginləşdirmə sxemlərinin hazırlanması məqsədilə metallurji tədqiqatların davam etdirildiyini görüş iştirakçılarının diqqətinə çatdırıb. X.Fərzəliyev yataqda hasilat işlərinə 2025-ci ildə sınaq rejimində start verilməsinin, növbəti illərdə isə sənaye miqyaslı emal müəssisənin işə salınmasının planlaşdırıldığını bildirib. Həmçinin "Filizçay" yatağının proqnozlaşdırılan istismar dövrü ərzində ölkə iqtisadiyyatına milyardlarla vəsaitin cəlb edilməsinin hədəf olaraq müəyyən edildiyi vurğulanıb. Bundan əlavə, yatağın istismara verilməsinin 1000-dən çox yeni iş yerinin açılması ilə məşğulluğun artırılmasına və ümumilikdə Şəki-Zaqatala iqtisadi rayonunun sosial-iqtisadi inkişafına öz əhəmiyyətli töhfəsini verəcəyi qeyd edilib.
Görüşdə, həmçinin Balakən Rayon İcra Hakimiyyəti başçısının birinci müavini Turan Dibirov çıxış edərək, “AzerGold” QSC-nin dağ-mədən sahəsində mütərəqqi beynəlxalq təcrübəyə və standartlara əsaslanan fəaliyyətinin təkcə Balakən rayonunun deyil, bütövlükdə bölgənin sosial-iqtisadi inkişafına kifayət qədər müsbət təsirləri olacağına əminliyini ifadə edib.
Tədbirdə yerli əhali və icmalarla iş prioritetləri çərçivəsində “AzerGold” tərəfindən icra edilməkdə olan sosial layihələr barədə də məlumat verilib. Bildirilib ki, QSC-nin Sosial Təsir və Məsuliyyət üzrə Siyasəti çərçivəsində həyata keçirilən tədbirlər dövlət proqramlarına dəstək xarakteri daşımaqla yanaşı, hasilat fəaliyyəti aparılan bölgədə yaşayan ailələrin qayğı ilə əhatələnməsinə xidmət edir.
Daha sonra kənd sakinlərinin müraciətləri dinlənilib. Komitə sədri müraciətlərin nəzərə alınması və müvafiq addımların atılması üçün tapşırıq və tövsiyyələrini verib. Tədbirin sonunda isə kənd sakinlərinin sosial ehtiyaclarının müəyyənləşdirilməsi üçün sorğu keçirilib.
Qeyd edək ki, KSM Komitəsi tərəfindən Cəmiyyətin fəaliyyət göstərdiyi bölgələrdə yerli sakinlərlə ənənəvi görüş və sorğuların təşkili davam etdiriləcəkdir.

https://www.innews.az/uploads/news/2022-10/_innews_4fd355f697ee29c8508441b4b_o.jpg
30 сентября комитет по корпоративной социальной ответственности (ККСО) Закрытого акционерного общества (ЗАО) AzerGold провел встречу с местными жителями в Балакенском районе. Bо встрече, проведенной с жителями сел Герекли, Махамалар, Мазымгарай, Салбан близ участка «Кохнемеден» ЗАО AzerGold, приняли участие заместитель председателя правления AzerGold, председатель комитета по корпоративной социальной ответственности Хайям Фарзалиев и первый заместитель главы исполнительной власти Балакенского района Туран Дибиров.
Выступая на заседании, организованном с целью определения социальных потребностей и обсуждения инициатив, которые будут реализованы в будущем, Хайям Фарзалиев подробно проинформировал о проделанной работе на полиметаллическом месторождении «Филизчай» на участке «Кохнемеден» и новшествах. Сообщив о завершении минералогических исследований и переоценки месторождения в соответствии с требованиями международных стандартов в рамках процесса ввода в эксплуатацию месторождения «Филизчай», являющегося одним из крупнейших проектов ЗАО AzerGold, заместитель председателя довел до внимания участников встречи, что в настоящее время продолжаются минералогические исследования с целью разработки оптимальных схем обогащения руд месторождения. Х.Фарзалиев отметил, что в 2025 году планируется начать производственные работы на месторождении в тестовом режиме, а в последующие годы запустить промышленное перерабатывающее предприятие. Также было подчеркнуто, что в качестве цели определено привлечение миллиардных средств в экономику страны в течение прогнозируемого эксплуатационного периода месторождения «Филизчай». Кроме того, было отмечено, что ввод месторождения внесет весомый вклад в обеспечение занятости за счет открытия более 1000 новых рабочих мест и в социально-экономическое развитие Шеки-Загатальского экономического района в целом. На встрече также выступил первый заместитель главы исполнительной власти Балакенского района Туран Дибиров, который выразил уверенность в том, что деятельность ЗАО AzerGold, основанная на прогрессивном международном опыте и стандартах в горнорудной области, будет иметь положительное воздействие не только на социально-экономическое развитие Балакенского района, но и региона в целом.
На мероприятии также была предоставлена информация о социальных проектах, реализуемых AzerGold в рамках приоритетов работы с местным населением и общинами. Было отмечено, что меры, осуществляемые в рамках политики социального воздействия и ответственности ЗАО, помимо поддержки государственных программ, также служат заботе о семьях, проживающих в регионе, где реализуется добыча. Затем были заслушаны обращения жителей сел. Председатель комитета дал указания и рекомендации по рассмотрению заявлений и принятию соответствующих мер. В завершение мероприятия был проведен опрос для определения социальных потребностей сельчан.
Отметим, что комитет КСО продолжит организацию традиционных встреч и опросов с местнми жителями в регионах, где осуществляет деятельность ЗАО.