https://www.innews.az/uploads/news/2025-07/_innews_57643777c23db9f49a9780bf7_o.jpg
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova iyulun 29-da İsveçrə Konfederasiyasının Cenevrə şəhərində Parlament Sədrlərinin 6-cı Dünya Konfransının Hazırlıq Komitəsinin yekun iclasında iştirak edib.
Qeyd edək ki, iclasda Parlamentlərarası İttifaqın coğrafi qruplarından komitəyə üzv seçilmiş parlament sədrləri iştirak ediblər.
İclası giriş sözü ilə açan Parlamentlərarası İttifaqın prezidenti Tulia Akson iclasın gündəliyi haqqında məlumat verib. Qeyd olunub ki, Parlament Sədrlərinin 6-cı Dünya Konfransında ümumilikdə 120 nümayəndə heyəti, o cümlədən 102 ölkənin parlament sədrləri iştirak edir.
Tədbirdə Parlament Sədrlərinin 6-cı Dünya Konfransına hazırlıqla bağlı görülən işlər, Komitənin sonuncu iclasının hesabatı, Dünya Konfransının yekun sənədinin qəbul olunması və digər təşkilati məsələlər haqqında fikir mübadiləsi aparılıb.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-07/_innews_57643777c23db9f49a9780bf7_o.jpg
Спикер Милли Меджлиса Сагиба Гафарова 29-го июля приняла участие в заключительном заседании Подготовительного комитета 6-й Всемирной конференции спикеров парламентов в городе Женеве Швейцарской Конфедерации.
Следует отметить, что в заседании участвовали спикеры парламентов, избранные в комитет от географических групп Межпарламентского Союза.
Открывая заседание вступительным словом, президент Межпарламентского Союза Тулия Аксон предоставила информацию о повестке дня заседания. Было отмечено, что во Всемирной Конференции спикеров парламентов в общей сложности участвуют 120 делегаций, включая спикеров парламентов 102 стран.
На мероприятии имел место обмен мнениями о проделанной работе по подготовке к 6-й Всемирной конференции спикеров парламентов, отчёте последнего заседания Комитета, принятии итогового документа Всемирной конференции и других организационных вопросах.