https://www.innews.az/uploads/news/2025-07/_innews_2795d618fd6b8934866da3c28_o.jpg
İyulun 18-də Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Ali Audit Orqanları Asiya Təşkilatının və Ərəb Ali Audit Qurumları Təşkilatının İdarə Heyətlərinin üzvləri ilə görüşüb.
Görüşdə Milli Məclisin sədri Bakıda keçirilən Ali Audit Orqanları Asiya Təşkilatının (ASOSAI) İdarə Heyətinin 62-ci toplantısının və bu qurumun Ərəb Ali Audit Qurumları Təşkilatı (ARABOSAI) ilə birgə toplantısının əhəmiyyətini qeyd edərək, vurğulayıb ki, belə beynəlxalq tədbirlərin Azərbaycanda keçirilməsi ölkəmizin maliyyə hesabatlılığına, müstəqil auditə və bu sahələrdə beynəlxalq əməkdaşlığa verdiyi önəmin sübutudur.
Söhbət zamanı spiker qonaqlara Azərbaycan Respublikasının qanunverici orqanı olan Milli Məclis və onun fəaliyyət prinsipləri, siyasi partiyaların təmsilçiliyi, parlamentdə gender bərabərliyinin qorunması, parlamentin komitə və komissiyaları haqqında məlumat verib.
Spiker bildirib ki, qanunvericilik funksiyası ilə yanaşı, Milli Məclis nəzarət funksiyalarını da icra edir. Milli Məclisin sədri diqqətə çatdırıb ki, Azərbaycan Respublikasının Konstitusiyasına uyğun olaraq Milli Məclis tərəfindən yaradılmış Azərbaycan Respublikası Hesablama Palatasının fəaliyyətində əsas prioritetlərdən biri beynəlxalq əməkdaşlıqdır. Bu fəaliyyət institusional potensialın gücləndirilməsinə, qabaqcıl standartların tətbiqinə və ən yaxşı beynəlxalq təcrübələrə uyğun olaraq dövlət auditinin keyfiyyətinin yüksəldilməsinə yönəlib.
Söhbət zamanı Milli Məclisin sədri qonaqların bu səfər çərçivəsində Azərbaycanın mədəniyyət paytaxtı Şuşaya səfər edəcəklərindən məmnunluqla danışıb və onlara ölkəmizin Vətən müharibəsi nəticəsində öz torpaqlarını işğaldan azad etməsi, orada aparılan geniş tikinti-quruculuq işləri barədə də məlumat verib.
Görüş üçün təşəkkürünü bildirən Çin Milli Audit Ofisinin rəhbəri, Ali Audit Orqanlarının Asiya Təşkilatının Baş Katibi Hou Kai Bakıda keçirilən Ali Audit Orqanları Asiya Təşkilatının (ASOSAI) İdarə Heyətinin 62-ci toplantısında və bu qurumun Ərəb Ali Audit Qurumları Təşkilatı (ARABOSAI) ilə birgə toplantısında iştirak etmək üçün ölkəmizə səfərindən məmnunluqla danışıb.
Qonaq sözügedən tədbirlərin təşkilinə görə ASOSAI və Çin Milli Audit İdarəsi adından Milli Məclisin sədrinə və Hesablama Palatasına təşəkkürünü bildirib. O, qeyd edib ki, Azərbaycanın təşkilatçılığı sayəsində ASOSAI və ARABOSAI assosiasiyalarının üzvləri Şərqlə Qərbin qovşağında bir araya gələrək dövlət sektorunda auditin inkişafını müzakirə etmək imkanı əldə ediblər.
Qonaq dövlət sektoru auditinin milli nəzarət sisteminin mühüm tərkib hissəsi olması və bütün ölkələrin sosial-iqtisadi inkişafında əvəzolunmaz rolu barədə danışıb. O, Azərbaycanın dünyada ekoloji təhlükəsizliyin qorunmasındakı rolu, ölkəmizdə COP29-un uğurla keçirilməsi və orada mühüm məsələlərin müzakirə olunması barədə də fikirlərini bölüşüb, Azərbaycana sülh və davamlı inkişaf arzularını çatdırıb.

https://innews.az/uploads/news/2025-07/_innews_2795d618fd6b8934866da3c28_o.jpg
Спикер Милли Меджлиса Сагиба Гафарова 18-го июля встретилась с членами правлений Азиатской Организации Высших Органов Аудита (ASOSAI) и Арабской Организации Высших Органов Аудита (ARABOSAI).
На встрече спикер Милли Меджлиса отмечала значимость проведения в Баку 62-го заседания Правления Азиатской Организации Высших Органов Аудита (ASOSAI) и совместного заседания этой организации с Арабской Организацией Высших Органов Аудита (ARABOSAI), подчеркнув, что организация подобных международных мероприятий в Азербайджане свидетельствует о значении, которое страна придает финансовой отчётности, независимому аудиту и международному сотрудничеству в соответствующих сферах.
Кроме того, спикер проинформировала гостей о Милли Меджлисе – законодательном органе Азербайджанской Республики, о принципах его деятельности, представленности политических партий, обеспечении гендерного равенства в парламенте, а также о парламентских комитетах и комиссиях.
Как отметила спикер, помимо законодательной функции, Милли Меджлис также выполняет контрольные функции. Спикер Милли Меджлиса подчеркнула, что, соответственно Конституции Азербайджанской Республики, международное сотрудничество является одним из ключевых функциональных приоритетов учреждённой Милли Меджлисом Счётной палаты Азербайджанской Республики. Эти усилия направлены на укрепление институционального потенциала, внедрение передовых стандартов и повышение качества государственного аудита в соответствии с передовой международной практикой.
В беседе спикер Милли Меджлиса отметила с удовлетворением, что в рамках своего текущего визита гости посетят культурную столицу Азербайджана – город Шушу, и рассказала им об освобождении наших земель от оккупации по итогам Отечественной войны, а также о масштабных строительных и восстановительных работах, проводимых в этих регионах.
Поблагодарив за встречу, глава Национального Аудиторского Управления Китая и Генеральный секретарь Азиатской Организации Высших Органов Аудита (ASOSAI) Хоу Кай с удовлетворением отметил свой визит в нашу страну для участия в 62-м заседании Правления Азиатской Организации Высших Органов Аудита (ASOSAI) и совместной встрече этой организации с Арабской Организацией Высших Органов Аудита (ARABOSAI) в Баку.
Говоря от имени ASOSAI и Национального Аудиторского Управления Китая, гость выразил благодарность спикеру Милли Меджлиса и Счётной палате за организацию упомянутых мероприятий. По его словам, организаторскими усилиями Азербайджана члены ассоциаций ASOSAI и ARABOSAI смогли собраться на перекрёстке Востока и Запада, получив, таким образом, возможность обсудить развитие аудита в государственном секторе.
Как подчеркнул гость, аудит государственного сектора является важной составляющей национальной системы контроля и играет незаменимую роль в социально-экономическом развитии всех стран. Он также поделился своими соображениями о роли Азербайджана в обеспечении глобальной экологической безопасности, успешном проведении COP29 в нашей стране и обсуждении там важных вопросов, и пожелал Азербайджану мира и устойчивого развития.
На встрече также состоялся обмен мнениями об иных предметах, представляющих интерес для всех сторон.