https://www.innews.az/uploads/news/2025-07/_innews_4cdb967de8311d15a66b3e5ed_o.jpg
Energetika naziri Pərviz Şahbazovun Keniyanın enerji və neft naziri James Opiyo Vandayi ilə onlayn formatda görüşü keçirilib.
Görüşdə Qlobal Cənub ölkələri ilə inkişaf edən münasibətlər və Qoşulmama Hərəkatı platforması çərçivəsində Azərbaycan-Keniya əlaqələrinin dinamik xarakter aldığı qeyd edilib. Enerji sahəsində ikitərəfli əməkdaşlıq üçün geniş potensialın olduğu vurğulanıb. Bu kontekstdə Azərbaycanın neft-qaz sənayesində zəngin təcrübəsi, enerji təhlükəsizliyinin təminində rolu, bərpa olunan enerjinin istehsalı və ixracını əhatə edən irimiqyaslı layihələri, həmçinin Afrika ölkələrinə qədər genişlənən əməkdaşlıq coğrafiyasından bəhs edilib. Azərbaycanla Keniyanın neft-qaz, mayeləşdirilmiş təbii qaz (LNG), enerji şəbəkəsinin gücləndirilməsi, geotermal və bərpa olunan enerji sahələrində əməkdaşlıq imkanları müzakirə edilib.
Azərbaycan Respublikasının Energetika Nazirliyi ilə Keniya Respublikasının Enerji və Neft Nazirliyi arasında energetika sektorunda əməkdaşlığa dair Anlaşma Memorandumu imzalanıb. Bildirilib ki, Anlaşma Memorandumu iki ölkənin enerji sektorundakı qarşılıqlı maraq və potensial imkanlarına əsaslanaraq, geniş və çoxşaxəli əməkdaşlıq üçün strateji yol xəritəsini müəyyən edir. Sənəd neft və qaz, o cümlədən LNG, elektrik enerjisi və bərpa olunan enerji sahələrini, həmçinin birgə investisiyaların təşviqi, enerji şəbəkələrinin təkmilləşdirilməsi və enerji təhlükəsizliyinin təmin olunması üzrə əməkdaşlığı əhatə edir. Memoranduma əsasən potensial istiqamətlər üzrə Azərbaycanın Energetika Nazirliyi ilə Keniyanın Enerji və Neft Nazirliyi, həmçinin SOCAR və Keniyanın neft-qaz şirkətləri əməkdaşlıq edəcəklər. Memorandumdan irəli gələn məsələlərin icrası ilə bağlı Birgə İşçi Qrupun yaradılması nəzərdə tutulur.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-07/_innews_4cdb967de8311d15a66b3e5ed_o.jpg
Minister of Energy of Azerbaijan Parviz Shahbazov held an online meeting with Kenyan Energy and Petroleum Minister James Opiyo Wandayi.
At the meeting, it was noted that the relations between Azerbaijan and Kenya within the framework of the platform for developing relations with the countries of the Global South and the Non-Aligned Movement are dynamic. It was emphasized that there is a great potential for bilateral cooperation in the field of energy. In this context, Azerbaijan's rich experience in the oil and gas industry, its role in ensuring energy security, large-scale projects covering the production and export of renewable energy, as well as expanding the geographical reach of cooperation to African countries were discussed. Azerbaijan and Kenya discussed opportunities for cooperation in the fields of oil and gas, liquefied natural gas (LNG), strengthening the energy network, geothermal and renewable energy.
A Memorandum of Understanding on cooperation in the energy sector was signed between the Ministry of Energy of the Republic of Azerbaijan and the Ministry of Energy and Petroleum of the Republic of Kenya. It was noted that the Memorandum of Understanding defines a strategic roadmap for broad and multilateral cooperation based on mutual interests and potential opportunities in the energy sector of the two countries. The document covers the oil and gas sectors, including LNG, electricity, and renewable energy, as well as cooperation in promoting joint investments, improving energy networks, and ensuring energy security. According to the memorandum, the Ministry of Energy of Azerbaijan and the Ministry of Energy and Petroleum of Kenya, as well as SOCAR and Kenyan oil and gas companies, will cooperate in potential areas. It is envisaged to establish a Joint Working Group to address the issues arising from the memorandum.