https://www.innews.az/uploads/news/2025-07/_innews_94dd4e4927b7315ae0bbd7f90_o.jpg
“AzerGold” QSC ölkəmizin mədəniyyət paytaxtı Şuşa şəhərində keçirilən III Qlobal Media Forumunda təmsil olunub. 52 ölkədən 140-a yaxın xarici qonağın, o cümlədən, 30-dan çox informasiya agentliyi, 7 beynəlxalq təşkilat və 80-ə yaxın media qurumu, həmçinin sahə üzrə əlaqəli digər təşkilatlardan nümayəndələrin qatıldığı Forum çərçivəsində dövlət şirkətinin ərsəyə gətirdiyi qızıl və gümüş məhsulları sərgilənib.
“AzerGold” QSC-nin stendində Ümummilli Lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 100-cü ildönümü münasibətilə “Smartminting” texnologiyası əsasında üçölçülü formatda ərsəyə gətirilmiş “100 il və onun fövqündə bir irs” qızıl sikkəsi, İçərişəhərə, həmçinin Heydər Əliyev Fondunun 20 illiyinə həsr olunmuş qızıl sikkə, yeni nəsil “Bakı” gümüş sikkəsi və digər tematik sikkələr yer alıb.
Sərgidə dövlət şirkətinin fəaliyyəti, xüsusilə “Şuşa”, “Qarabağ inciləri”, “Natəvan” sikkələri, onların ifadə etdiyi tarixi-mədəni mesajlar barədə xarici qonaqlara ətraflı məlumatlar verilib. Stenddə, həmçinin yaxın zamanda satışa təqdim ediləcək “Laçın” qızıl və gümüş kolleksiyasının dizaynı ictimaiyyətə təqdim edilib. Nümunələr ziyarətçilər tərəfindən böyük maraqla qarşılanıb.

https://innews.az/uploads/news/2025-07/_innews_94dd4e4927b7315ae0bbd7f90_o.jpg
ЗАО «AzerGold» было представлено на III Глобальном медиафоруме, проходившем в культурной столице нашей страны — городе Шуша. В форуме приняли участие около 140 иностранных гостей из 52 стран, включая представителей более чем 30 информационных агентств, 7 международных организаций, около 80 медиаструктур, а также других профильных учреждений. В рамках форума была организована выставка золотых и серебряных изделий, подготовленных государственной компанией.
На стенде ЗАО «AzerGold» были представлены золотая монета «Величайшее наследие длиною в век», выпущенная в трехмерном формате по технологии «Smartminting» в честь 100-летия со дня рождения Общенационального Лидера Гейдара Алиева, золотые монеты, посвященные Ичери-шехер и 20-летию Фонда Гейдара Алиева, серебряная монета нового поколения «Баку» и другие тематические монеты.
Во время выставки зарубежным гостям была предоставлена подробная информация о деятельности государственной компании, в частности о монетах «Шуша», «Жемчужины Карабаха», «Натаван» и их историко-культурной ценности. На стенде также широкой общественности был представлен дизайна коллекции золотых и серебряных монет «Лачин», которые вскоре поступят в продажу. Образцы вызвали большой интерес у посетителей.