https://www.innews.az/uploads/news/2022-09/_innews_0c472ae7b77406592efd20382_o.jpg
Beynəlxalq Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondunda təşkilatın prezidenti Günay Əfəndiyeva ilə Macarıstanın Azərbaycan Respublikasındakı yeni təyin olunmuş fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Tamaş Yojef Torman arasında görüş keçirilib.
Görüşdə Günay Əfəndiyeva Tamaş Yojef Tormanı yeni səfir təyin olunması münasibətilə təbrik edib, bu təyinatın Fondun ilə təşkilatın müşahidəçi ölkəsi Macarıstan arasında olan tərəfdaşlıq və dostluq münasibətlərinin daha da inkişaf etməsində rol oynayacağına inandığını deyib. Günay Əfəndiyeva eyni zamanda təşkilatın fəaliyyətindən söz açaraq, Beynəlxalq Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondu ilə Macarıstanın əməkdaşlığı çərçivəsində Türk Dünyasının qədim maddi və mənəvi dəyərlərinin beynəlxalq aləmdə tanıdılması ilə bağlı gələcəkdə daha çox birgə işlərin görülməsinin əhəmiyyətindən bəhs edib.
Macarıstanın Azərbaycandakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Tamaş Yojef Torman Beynəlxalq Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondu tərəfindən Türk Dünyasının qədim və zəngin maddi-mədəni irsinin öyrənilməsi istiqamətində görülən işləri yüksək qiymətləndirib və gənc təşkilat olmasına baxmayaraq qısa zaman ərzində Fondun həyata keçirdiyi genişmiqyaslı layihələrə dəstək verəcəyini bildirib. Səfir eyni tarixi köklərdən gələm Macar və Türk xalqlarının tarixinin, mədəniyyətinin təbliği yönündə əlaqələrin gücləndirilməsinin önəmindən danışıb.
Görüş tərəflər arasında birgə gələcək əməkdaşlığın perspektivlərinə dair fikir mübadiləsi ilə başa çatıb.

https://www.innews.az/uploads/news/2022-09/_innews_0c472ae7b77406592efd20382_o.jpg
Президент Международного Фонда Тюркской Культуры и Наследия Гюнай Эфендиева встретилась с новоназначенным Чрезвычайным и Полномочным послом Венгрии в Азербайджанской Республике Тамашем Йозефом Торманом.
На встрече Гюнай Эфендиева поздравила Тамаша Йозефа Тормана с назначением на должность посла и выразила уверенность в том, что это сыграет роль в дальнейшем развитии партнерских и дружеских отношений между Фондом и Венгрией, страной- наблюдателем организации. Говоря о деятельности Фонда, Гюнай Эфендиева подчеркнула важность дальнейшей совместной работы с Венгрией по продвижению на международной арене древних материальных и духовных ценностей Тюркского мира.
Посол Венгрии в Азербайджане Тамаш Йозеф Торман высоко оценил работу, проделанную за короткий срок Международным Фондом Тюркской Культуры и Наследия по изучению древнего и богатого материально-культурного наследия Тюркского мира и выразил поддержку масштабным проектам, реализуемым организацией. Посол подчеркнул важность укрепления связей в направлении пропаганды истории и культуры венгерского и тюркского народов, обладающих общими корнями.