https://www.innews.az/uploads/news/2025-07/_innews_71b9a8c66ef71d5e7baca9814_o.jpg
Azərbaycan Milli Mətbuatının təməl daşı sayılan “Əkinçi” qəzetinin nəşrindən bu gün 150 il ötür. Ənənəyə sadiq qalan Bank Respublika, bu əlamətdar gün münasibətilə ölkənin tanınmış media nümayəndələri üçün növbəti press-tur təşkil edib. Səfər çərçivəsində jurnalistlər Şamaxı və Göyçay rayonlarında olublar.
Press-tur Azərbaycan mətbuatının təməlini qoymuş görkəmli ziyalı, maarifçi və publisist Həsən bəy Zərdabinin məzarının ziyarəti ilə başlayıb. Jurnalistlər böyük maarifçinin məzarı önünə gül dəstələri qoyaraq onun xatirəsinə ehtiramlarını bildiriblər.
İki gün davam edən press-tur çərçivəsində media nümayəndələri əvvəlcə Bank Respublikanın maliyyə dəstəyi ilə “Tənha anaların sosial inkişafına dəstək” layihəsi çərçivəsində Şamaxıda yaradılmış sosial müəssisəyə baş çəkiblər. Jurnalistlər burada fəaliyyət göstərən qadınların iş şəraiti ilə yaxından tanış olub, onların təşəbbüslərini dəstəkləyiblər.
Səfərin növbəti dayanacağı Göyçay rayonu olub. Burada iştirakçılar Bank Respublikanın uzunmüddətli dəstək göstərdiyi yerli biznes təsərrüfatlarından biri olan meyvə bağlarını ziyarət ediblər. Onlara təsərrüfatda yetişdirilən meyvələrin yığımı, çeşidlənməsi və qablaşdırılması prosesi ətraflı şəkildə təqdim olunub.
Press-tur çərçivəsində media nümayəndləri üçün asudə vaxtlarının daha maraqlı keçməsi məqsədilə Şamaxı Safari Park və Şamaxı Astrofizika Rəsədxanasına ekskursiyalar da təşkil olunub.

https://innews.az/uploads/news/2025-07/_innews_71b9a8c66ef71d5e7baca9814_o.jpg
Сегодня исполняется 150 лет со дня выхода в свет первой азербайджанской газеты «Экинчи», с которой началась история Национальной прессы Азербайджана. Верный своей традиции, Банк Республика в честь этой знаменательной даты вновь организовал пресс-тур для представителей ведущих средств массовой информации страны. В рамках поездки журналисты посетили регионы Шемаха и Гёйчай.
Тур начался с посещения могилы выдающегося просветителя, публициста и основоположника азербайджанской журналистики Гасан бека Зардаби. Представители СМИ почтили память великого деятеля, возложив цветы к его захоронению.
В течение двух дней журналисты побывали на ряде социально значимых объектов, поддерживаемых Банк Республика. Первым пунктом стал визит в социальное предприятие в Шемахе, созданное при финансовой поддержке банка в рамках проекта «Поддержка социального развития одиноких матерей». Здесь участники тура ознакомились с условиями труда женщин, занятых в этом проекте, и выразили им моральную поддержку.
Следующим направлением стала поездка в Гёйчай, где журналисты посетили один из фруктовых садов, который уже долгое время развивается при поддержке Банк Республика. Гостям была представлена информация о процессе выращивания, сбора, сортировки и упаковки фруктов на месте.
Завершением программы стали экскурсии в живописный Сафари-парк и знаменитую обсерваторию Шемахи — участники получили возможность отдохнуть, узнать много нового и насладиться природой и звёздным небом.