https://www.innews.az/uploads/news/2025-07/_innews_a8ddd3b0fddd5f880cf461312_o.jpg
- Azərbaycan Respublikasının Dövlət Neft Fondu (ARDNF) “Enfinity Global” şirkətinə məxsus 402 MVt gücündə günəş elektrik stansiyalarından ibarət portfeldə 49%-lik pay əldə edib. Portfeldə 51 % təşkil etməklə nəzarət payını saxlayan “Enfinity Global” isə aktivlərin uzunmüddətli idarəçiliyini davam etdirəcəkdir.
- Portfel Latsio və Emiliya-Romanya regionlarında yerləşən 14 günəş elektrik stansiyasını əhatə edir. Bu stansiyalarda istehsal edilən enerji uzunmüddətli enerji alqı-satqı müqavilələri (PPA) əsasında satışa yönəldiləcəkdir.
Roma, İtaliya – 18 iyul 2025-ci il - ARDNF və bərpa olunan enerji sahəsində fəaliyyət göstərən beynəlxalq “Enfinity Global” şirkəti, İtaliyada yerləşən ümumi gücü 402 MVt olan günəş fotovoltaik (PV) elektrik stansiyalarından ibarət portfeldə ARDNF-nin 49%-lik pay əldə etməsini nəzərdə tutan müqavilə imzalayıb. Müqavilənin başa çatmasından sonra “Enfinity Global” 51%-lik payını qoruyaraq və İtaliyanın bərpa olunan enerji bazarındakı güclü mövqeyini möhkəmləndirərək bu aktivlərin effektiv idarəçiliyini həyata keçirəcəkdir.
Bu investisiya, ARDNF-nin uzunmüddətli investor kimi müəyyən edilmiş strateji hədəflərinə və mandatına uyğun şəkildə sabit və proqnozlaşdırıla bilən gəlir mənbəyi yaratmaqla yanaşı, eyni zamanda qlobal miqyasda dayanıqlı enerji keçidinə töhfə verir.
Razılaşma çərçivəsində “Enfinity Global” İtaliyadakı layihə portfelinə investisiya tərəfdaşlarını cəlb edir. Bu, şirkətə mövcud layihələr üzrə kapital dövriyyəsini təmin etməyə və İtaliya üzrə 2,6 GVt günəş enerjisi və 5,3 GVt enerji saxlama gücünə malik layihələrin həyata keçirilməsini sürətləndirməyə imkan verir. Nəticədə, şirkətin ölkədə müstəqil enerji istehsalçısı (IPP) kimi lider mövqeyi daha da möhkəmlənir.
İnvestisiya portfeli həm istismarda olan, həm də tikilməkdə olan və İtaliyanın Latsio və Emiliya-Romanya regionlarında yerləşən günəş elektrik stansiyalarını əhatə edir. İstehsal edilən elektrik enerjisinin uzunmüddətli enerji alqı-satqı müqavilələri (PPA) əsasında satışa çıxarılması nəticəsində istehlakçılar üçün sabit enerji tarifləri, investorlar üçün isə proqnozlaşdırıla bilən pul axınları təmin ediləcəkdir. Portfel üzrə stansiyaların illik təxminən 685 milyon kilovat-saat (GVts) həcmində təmiz elektrik enerjisi istehsal edəcəyi gözlənilir. Bu da hər il təqribən 184,950-ton karbon-dioksid ekvivalentində (CO₂e) emissiyanın azaldılması və 250 minə yaxın İtalyan ailəsinin illik enerji tələbatının qarşılanması deməkdir.
“Enfinity Global” şirkətinin baş icraçı direktoru Karlos Domeneç bildirib: “ARDNF -ni İtaliyadakı ilk müqavilə əsaslı fotovoltaik portfelimizə uzunmüddətli tərəfdaş və investor kimi cəlb etməkdən məmnunluq duyuruq. Bu investisiya bütün iştirakçı ölkələr, investorlar və istehlakçılar üçün qarşılıqlı faydalı olan davamlı enerjiyə keçidin parlaq nümunəsidir.”
ARDNF-nin İcraçı direktoru İsrafil Məmmədov qeyd edib: “Enfinity Global” ilə bu strateji tərəfdaşlıq vasitəsilə ARDNF dayanıqlı gəlir mənbəyi formalaşdırmaq ilə yanaşı, İtaliyanın artan enerji tələbatının qarşılanması üçün rəqabətqabiliyyətli və təmiz enerji təchizatına töhfə verir və eləcə də, yerli iqtisadi inkişafın və əhalinin enerji təminatının dəstəklənməsinə xidmət edir. Gələcək yönümlü qlobal institusional investor olaraq İtaliya və ümumilikdə Avropada strateji investisiya imkanlarını dəyərləndirməyə davam edəcəyik.”
Əməliyyat çərçivəsində “Enfinity Global” şirkətinə bir sıra məsləhətçi qurumlar tərəfindən dəstək göstərilmişdir. Şirkətə bu prosesdə “Mediobanca” maliyyə məsləhətçisi, “Legance” hüquqi məsləhətçi, “Fichtner” isə texniki məsləhətçi qismində xidmət göstərmişdir.
ARDNF isə sözügedən əməliyyat üzrə “JLL” tərəfindən birləşmə və satınalmalar üzrə, “Dentons Europe Studio Legale Tributario” tərəfindən hüquqi, “EY” tərəfindən maliyyə və vergi, “DNV” tərəfindən isə texniki məsləhət dəstəyi ilə təmin olunmuşdur.

https://innews.az/uploads/news/2025-07/_innews_a8ddd3b0fddd5f880cf461312_o.jpg
- SOFAZ to acquire 49% stake in a 402 MW portfolio of solar power plants in Italy from Enfinity Global who retains 51% and will be the long-term asset manager.
- The portfolio includes 14 solar power plants across the Lazio and Emilia-Romagna regions, with electricity output contracted through long-term PPAs.
Rome (Italy), 18 July 2025-. The State Oil Fund of the Republic of Azerbaijan (SOFAZ) and Enfinity Global, a leading renewable energy company, communicate to have entered into an agreement under which SOFAZ will acquire a 49% equity interest in a 402 MW portfolio of solar photovoltaic (PV) plants in Italy. Upon completion of the deal, Enfinity will retain a majority stake and continue to lead the management of the assets, leveraging its leading position in the Italian renewable energy sector.
The investment aligns with SOFAZ’s strategic objectives by offering a stable and predictable income stream, while also contributing to global efforts in the transition to sustainable energy - consistent with the Fund’s mandate as a long-term investor.
Through this agreement, Enfinity brings in capital partners to support its Italian portfolio, enabling reinvestment and accelerating the deployment of its 2.6 GW solar and 5.3 GW energy storage pipeline, reinforcing its position as the leading Independent Power Producer in the country.
The investment comprises 14 solar PV plants, both operational and under construction, located in the Lazio and Emilia-Romagna regions of Italy. The energy generated by these facilities is contracted through long-term power purchase agreements (PPAs), ensuring predictable energy prices for customers and stable cash flows. The portfolio is expected to produce approximately 685 GWh of clean electricity annually, which will lead to an estimated reduction of 184,950 tons of CO₂e emissions per year—equivalent to the annual electricity consumption of over 250,000 Italian households.
Carlos Domenech, CEO of Enfinity Global: “We are honored and welcome SOFAZ as a long-term partner and investor to our first vintage Italian contracted PV portfolio. This investment is a meaningful example of transitioning to sustainable energy with a win-win outcome for all countries, investors, and customers involved.”
Israfil Mammadov, CEO of SOFAZ: “Through this strategic collaboration with Enfinity Global, SOFAZ supports the delivery of competitive, clean energy to meet Italy’s growing energy needs, while contributing to local economic development and household energy access. As a forward-looking institutional capital provider we remain committed to supporting strategic investment opportunities in Italy and across Europe.”
The transaction was supported by a team of advisors to Enfinity, including Mediobanca as financial advisor, Legance as legal counsel, and Fichtner as technical advisor. SOFAZ was advised by JLL as M&A advisor, Dentons Europe Studio Legale Tributario as legal counsel, EY as financial and tax advisor, and DNV as technical advisor.