“Azəriqaz” İstehsalat Birliyi və “Esyasoft Holding” LTD şirkəti arasında müqavilə imzalanıb
“Azəriqaz” İstehsalat Birliyi və “Esyasoft Holding” LTD şirkəti arasında müqavilə imzalanıb “Azəriqaz” İstehsalat Birliyi və “Esyasoft Holding” LTD şirkəti arasında müqavilə imzalanıb
17 iyul 2025-ci il tarixində SOCAR-ın “Azəriqaz” İstehsalat Birliyi və BƏƏ-nin “Esyasoft Holding” LTD şirkəti arasında ağıllı qaz şəbəkəsinin layihələndirilməsi, qurulması və istifadəyə verilməsi haqqında müqavilə imzalanıb.
Layihənin əsas məqsədi qabaqcıl ağıllı qaz idarəetmə sistemi texnologiyalarının tətbiqi sayəsində Azərbaycan ərazisində qazın paylanması sahəsində əməliyyat səmərəliliyini artırmaq, xərcləri optimallaşdırmaq, mövcud qaz itkilərini azaltmaq, habelə “Azəriqaz” İB-nin göstərdiyi xidmətlər üzrə müştəri və vətəndaş məmnunluğunu yüksəltməkdir.
Layihə, 2,5 milyon ağıllı sayğacın quraşdırılması və sistemə dəstək mərhələləri nəzərə alınmaqla təxminən 14 illik dövrü əhatə edəcək. Bu dövr ərzində 480 milyon ABŞ dolları sərmayənin yatırılması nəzərdə tutulur. Bu sərmayə  yaxın gələcəkdə şəbəkənin rəqəmsallaşdırılmasının, ağıllı təzyiq və temperatur sensorlarının quraşdırılmasının, “Rəqəmsal həllər laboratoriyası”nın (Digital Solutions Lab) yaradılmasının, əməkdaşların qabaqcıl texnologiyalar üzrə təliminin və beynəlxalq təcrübə mübadiləsinin təşkilinin, süni intellektin tətbiqi, məlumatların Hökumət buludunda yerləşdirilməsi ilə informasiya təhlükəsizliyinin təmin olunmasının, eləcə də müasir texnologiyalarla təchiz edilmiş idarəetmə mərkəzinin qurulmasının mümkünlüyünə imkan verəcək.
İstehlakçılar daha dəqiq hesablama, real vaxt rejimində istifadə monitorinqi, problemlərin sürətli həlli, uzaqdan xidmət və rəqəmsal platformalar vasitəsilə istehlak məlumatlarına asan çıxış kimi üstünlüklər əldə edəcəklər.
Qeyd edək ki, ötən il Bakıda keçirilən COP29 çərçivəsində SOCAR ilə “Esyasoft Holding” LTD arasında imzalanmış əməkdaşlıq sazişinin davamı olan bu müqaviləni SOCAR prezidenti  Rövşən Nəcəf, Azəriqaz İB-nin baş direktoru Azər Məmmədov və “Esyasoft Holding” LTD-nin baş icraçı direktoru Bipin Çandra imzalayıblar.

On July 17, 2025, a contract was signed between SOCAR’s “Azerigaz” Production Union and the UAE’s “Esyasoft Holding” LTD for the design, installation, and commissioning of a Smart Gas Network.
The primary objective of the project is to enhance operational efficiency in gas distribution across Azerbaijan through the application of advanced smart gas management technologies, to optimize costs, reduce existing gas losses, and improve customer and public satisfaction with the services provided by “Azerigaz” PU.
The project will span approximately 14 years, taking into account the installation of 2.5 million smart meters and the system support phases. During this period, an investment of 480 million US dollars is planned. This investment will enable the digitalization of the network, installation of smart pressure and temperature sensors, establishment of a Digital Solutions Lab, training of personnel in advanced technologies, facilitation of international knowledge exchange, application of artificial intelligence, secure placement of data within the Government Cloud, and the construction of a modern control center equipped with state-of-the-art technologies.
Consumers will benefit from more accurate billing, real-time usage monitoring, faster issue resolution, remote services, and easy access to consumption data via digital platforms.
It should be noted that this contract follows the cooperation agreement signed last year during COP29 in Baku between SOCAR and “Esyasoft Holding” LTD. The contract was signed by SOCAR President Rovshan Najaf, Director General of Azerigaz PU Azer Mammadov, and Group CEO of “Esyasoft Holding” LTD Bipin Chandra.