https://www.innews.az/uploads/news/2025-07/_innews_bb75425a775616e1e424e6a3e_o.jpg
Bakıda Qazaxıstan-Azərbaycan İşgüzar Şurasının işçi görüşü keçirilib. Tədbirdə Qazaxıstan Respublikasının Azərbaycandakı Səfiri Alim Bayel, Azərbaycanın Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyinin (KOBİA) İdarə Heyətinin Sədri Orxan Məmmədov, Qazaxıstan-Azərbaycan İşgüzar Şurasının həmsədri Dauren Bimov və Şuranın Azərbaycandan yeni təyin olunmuş həmsədri Emin Sadıq iştirak ediblər.
Görüşün əvvəlində O. Məmmədov İşgüzar Şurasının Azərbaycan tərəfindən olan yeni həmsədrini – tanınmış sahibkar Emin Sadıqı təqdim edib.
Səfir A. Bayel qeyd ki, ötən il Qazaxıstan tərəfindən olan həmsədri – Dauren Bimovun təyin olunması ilə İşgüzar Şurasının fəaliyyətinə yeni impuls verilib. Belə ki, son bir il ərzində Şuranın koordinasiyası ilə Azərbaycana Qazaxıstandan 9 biznes nümayəndə heyəti səfər edib. Diplomat, Azərbaycandan yeni həmsədrinin təyin olunması ilə bu strukturun işi daha da aktivləşəcəyinə əmin olduğunu bildirib.
A. Bayel həmçinin 2025-ci ilin ilk 4 ayı ərzində Qazaxıstanla Azərbaycan arasında ticarət dövriyyəsinin 20% artmasını məmnuniyyətlə qeyd edib. Hazırda qarşılıqlı ticarət iki ölkə müstəqillik əldə etdikdən bəri rekord səviyyədədir. A. Bayel xüsusilə Qazaxıstanın Azərbaycana taxıl tədarükündəki aparıcı roluna xüsusilə diqqət çəkib. “Azərbaycanın ümumi idxalında Qazaxıstan buğdasının payı rekord göstərici – 88% təşkil edib”, – deyə Səfir vurğulayıb.
Tədbir çərçivəsində D.Bimov logistika, aqrar-sənaye kompleksi, energetika, ticarət, infrastrukturun inkişafı, restoran biznesi və rəqəmsallaşma sahələrində birgə Qazaxıstan-Azərbaycan layihələri üzrə bir sıra perspektivli təşəbbüslərin təqdimatı ilə çıxış edib.
Azərbaycan tərəfi öz növbəsində yerli istehlakçıları üçün Qazaxıstan buğdası və ununun üstünlüklərinə dair təhlilin nəticələrini təqdim edib. Qazaxıstan buğdasının yüksək keyfiyyəti və ölkədən sabit tədarükün təmin edilməsinin vacibliyi xüsusi vurğulanıb.
A. Bayel qeyd edib ki, Qazaxıstan rəhbərliyi Azərbaycanla sənaye kooperasiyasının inkişafına xüsusi önəm verir. O. Məmmədov isə Qazaxıstanla birgə layihələrin həyata keçirilməsində işin daha da aktivləşdirilməsinə hazır olduqlarını təsdiqləyib.
Görüşlərin yekununda iki ölkənin sahibkarları yaxın vaxtlarda Azərbaycana Qazaxıstan ununun yeni birgə brend adı altında ilk tədarükünü həyata keçirmək barədə razılığa gəliblər.

Деловой совет Казахстан-Азербайджан активизирует сотрудничество
Деловой совет Казахстан-Азербайджан активизирует сотрудничество Деловой совет Казахстан-Азербайджан активизирует сотрудничество
В Баку состоялась рабочая встреча Казахстанско-Азербайджанского делового совета. В мероприятии приняли участие Посол Республики Казахстан в Азербайджане Алим Байель, Председатель Правления Агентства по развитию малого и среднего бизнеса Азербайджана «KOBİA» Орхан Маммадов, сопредседатель Казахстанско-Азербайджанского делового совета Даурен Бимов и новоназначенный сопредседатель Делового совета со стороны Азербайджана Эмин Садиг.
В начале встречи О. Маммадов представил нового сопредседателя Делового совета с азербайджанской стороны – известного предпринимателя Эмина Садига.
Посол А. Байель отметил, что с назначением в прошлом году сопредседателя с казахстанской стороны Даурена Бимова работе Делового совета был придан новый импульс. Так, за последний год при координации Делового совета Азербайджан посетило 9 делегаций бизнесменов из Казахстана. Дипломат выразил уверенность, что с назначением нового азербайджанского сопредседателя работа данной структуры продолжит активизацию.
А. Байель также с удовлетворением отметил рост товарооборота на 20% между Казахстаном и Азербайджаном за 4 месяца 2025 года. Сегодня взаимная торговля находится на рекордных за весь период независимости значениях. Особое внимание А. Байель уделил ведущей роли Казахстана в поставках зерна в Азербайджан. «В общем объеме импорта Азербайджана доля казахстанской пшеницы составила рекордные 88%»,– подчеркнул Посол.
В ходе мероприятия Д. Бимов выступил с презентацией ряда перспективных проектов в области логистики, агропромышленности, энергетики, торговли, развития инфраструктуры, ресторанного бизнеса и цифровизации для совместной казахстанско-азербайджанской реализации.
Азербайджанская сторона, в свою очередь, презентовала результаты анализа преимуществ казахстанского зерна и муки для местного потребителя. Было отмечено высокое качество пшеницы из Казахстана, а также необходимость закрепления стабильности поставок из нашей страны.
А. Байель подчеркнул, что руководство Казахстана придает особое значение развитию промышленной кооперации с Азербайджаном. О. Маммадов подтвердил готовность активизировать работу по реализации совместных проектов с Казахстаном.
По итогам состоявшейся встречи предприниматели двух стран договорились осуществить первую поставку казахстанской муки в Азербайджан под новым совместным брендом в скором будущем.