Ölkənin aparıcı banklarından biri olan TuranBank ASC 2025-ci ilin II rübünün yekunlarına əsasən maliyyə göstəriciləri üzrə bazar mövqeyini qoruyub saxlayıb.
2025-ci ilin II rübünün yekunlarına görə TuranBank-ın cəmi aktivləri 11, 5% artaraq 948 mln. manata çatıb. Belə ki, Bankın kredit portfeli ötən ilin sonu ilə müqayisədə 6.7% və ya 44 mln. manat artaraq 696 mln. manat, o cümlədən biznes müştərilərinə verilmiş kreditləri 370 mln. manat təşkil edib. Bankın depozit portfeli 5.4 mln. artaraq 467 mln. manat, fiziki şəxslərin depozitləri isə 10 mln. manat artaraq 377 mln. manat təşkil etmişdir ki, bu da müştərilərin Banka olan yüksək etimadının göstəricisidir.
O cümlədən ötən ilin analoji dövrü ilə müqayisədə TuranBank-ın əməliyyat mənfəəti 57% və ya 5.2 mln. manat artaraq 14.4 mln. manata, faiz gəlirləri 11% və ya 4.7 mln. manat artaraq 48.6 mln. manata, qeyri-faiz gəlirləri isə 12.4% və ya 3.4 mln. artaraq 11.5 mln manata yüksəlib. Qeyd edək ki, Bank 2025-ci ilin I yarısını 2,2 mln manat xalis mənfəətlə başa vurub.
2025-ci il II rübü ərzində TuranBank institusional inkişaf və biznes subyektlərinin maliyyələşdirilməsi üzrə kredit xətlərinin cəlb edilməsi istiqamətində digər beynəlxalq maliyyə qurumları ilə də əməkdaşlıq əlaqələrini uğurla inkişaf etdirib. Belə ki, TuranBank və nüfuzlu BlueOrchard Beynəlxalq Mikromaliyyələşdirmə Fondu arasında ölkəmizdə, xüsusilə regionlarda kiçik və orta biznesin, sahibkarlıq subyektlərinin yerli valyutada maliyyə resurslarına çıxış imkanlarını daha da genişləndirmək məqsədilə yerli valyutada yeni kredit sazişi imzalanıb. Sazişə əsasən beynəlxalq maliyyə qurumu tərəfindən Banka 3 illik müddətə 10 milyon ABŞ dolları məbləğində Azərbaycan manatında (AZN) sintetik kredit ayrılıb.
Korporativ Sosial Məsuliyyət proqramı çərçivəsində şəhid və qazi övladlarına daim diqqət və qayğı göstərən TuranBank ənənəyə sadiq qalaraq hesabat dövründə növbəti xeyriyyə aksiyasına imza ataraq DOST Agentliyinin “Könüllü DOST” proqramı çərçivəsində autizm, daun sindromlu uşaqlar, həmçinin şəhid ailələrinin övladlarının sosial inteqrasiyasını təşviq etmək, onların yaradıcılıq və bacarıqlarını inkişaf etdirmək, həmçinin 1 İyun - Uşaqların Beynəlxalq Müdafiəsi Günü ilə əlaqədar cəmiyyətin diqqətini onların hüquqlarına və ehtiyaclarına yönəltmək məqsədilə tədbir keçirib.

ТуранБанк подвёл итоги первого полугодия 2025 года
ТуранБанк подвёл итоги первого полугодия 2025 года ТуранБанк подвёл итоги первого полугодия 2025 года
Один из ведущих банков - ТуранБанк, продолжая расширять свою деятельность в финансовом секторе Азербайджана, сохраняет свои позиции на рынке по финансовым показателям за первое полугодие 2025 года.
По итогам II квартала 2025 года общие активы ТуранБанка увеличились на 11,5%  и достигли 948 млн манатов. Кредитный портфель Банка увеличился на 6,7% или 44 миллиона манатов по сравнению с концом прошлого года и составил 696 миллионов манатов, в том числе кредиты выданные бизнес-клиентам составили  370 миллионов манатов. Депозитный портфель Банка увеличился на 5,4 миллиона и составил 467 миллионов манатов, а депозиты физических лиц увеличились на 10 миллионов манатов и составили 377 миллионов манатов, что является показателем высокого доверия клиентов к Банку.
В частности, по сравнению с аналогичным периодом прошлого года операционная прибыль ТуранБанк увеличилась на 57% или на 5,2 млн манатов, составив 14,4 млн манатов, процентные доходы увеличились на 11% или на 4,7 млн манатов, составив 48,6 млн манатов, а непроцентные доходы увеличились на 12,4% или на 3,4 млн манатов  и составили 11,5 млн манатов. Следует отметить, что первое полугодие 2025 года банк завершил с чистой прибылью в размере 2,2 млн манатов.
Во втором квартале 2025 года ТуранБанк успешно развивал сотрудничество с другими международными финансовыми институтами в области привлечения кредитных линий для институционального развития и финансирования субъектов предпринимательства. В рамках этого сотрудничества между ТуранБанк и престижным Международным микрофинансовым фондом BlueOrchard было подписано новое кредитное соглашение в национальной валюте с целью дальнейшего расширения доступа субъектов малого и среднего бизнеса и предпринимателей к финансовым ресурсам в национальной валюте в нашей стране, особенно в регионах. Согласно соглашению, международный финансовый институт выделил Банку синтетический кредит в размере 10 миллионов долларов США в азербайджанских манатах (AZN) сроком на 3 года.
ТуранБанк, всегда проявлявший внимание и заботу о детях шехидов и ветеранов в рамках программы корпоративной социальной ответственности, остался верен своей традиции и в отчетном периоде провел очередную благотворительную акцию. В рамках программы “Könüllü DOST” Агентства DOST было проведено мероприятие, направленное на содействие социальной интеграции детей с аутизмом, синдромом Дауна, а также детей из семей шехидов, развитие их творческих способностей и способностей, а также привлечение внимания общества к их правам и потребностям 1 июня – в Международный день защиты детей.