Ölkənin aparıcı banklarından biri olan TuranBank ASC 2025-ci ilin II rübünün yekunlarına əsasən maliyyə göstəriciləri üzrə bazar mövqeyini qoruyub saxlayıb.
2025-ci ilin II rübünün yekunlarına görə TuranBank-ın cəmi aktivləri 11, 5% artaraq 948 mln. manata çatıb. Belə ki, Bankın kredit portfeli ötən ilin sonu ilə müqayisədə 6.7% və ya 44 mln. manat artaraq 696 mln. manat, o cümlədən biznes müştərilərinə verilmiş kreditləri 370 mln. manat təşkil edib. Bankın depozit portfeli 5.4 mln. artaraq 467 mln. manat, fiziki şəxslərin depozitləri isə 10 mln. manat artaraq 377 mln. manat təşkil etmişdir ki, bu da müştərilərin Banka olan yüksək etimadının göstəricisidir.
O cümlədən ötən ilin analoji dövrü ilə müqayisədə TuranBank-ın əməliyyat mənfəəti 57% və ya 5.2 mln. manat artaraq 14.4 mln. manata, faiz gəlirləri 11% və ya 4.7 mln. manat artaraq 48.6 mln. manata, qeyri-faiz gəlirləri isə 12.4% və ya 3.4 mln. artaraq 11.5 mln manata yüksəlib. Qeyd edək ki, Bank 2025-ci ilin I yarısını 2,2 mln manat xalis mənfəətlə başa vurub.
2025-ci il II rübü ərzində TuranBank institusional inkişaf və biznes subyektlərinin maliyyələşdirilməsi üzrə kredit xətlərinin cəlb edilməsi istiqamətində digər beynəlxalq maliyyə qurumları ilə də əməkdaşlıq əlaqələrini uğurla inkişaf etdirib. Belə ki, TuranBank və nüfuzlu BlueOrchard Beynəlxalq Mikromaliyyələşdirmə Fondu arasında ölkəmizdə, xüsusilə regionlarda kiçik və orta biznesin, sahibkarlıq subyektlərinin yerli valyutada maliyyə resurslarına çıxış imkanlarını daha da genişləndirmək məqsədilə yerli valyutada yeni kredit sazişi imzalanıb. Sazişə əsasən beynəlxalq maliyyə qurumu tərəfindən Banka 3 illik müddətə 10 milyon ABŞ dolları məbləğində Azərbaycan manatında (AZN) sintetik kredit ayrılıb.
Korporativ Sosial Məsuliyyət proqramı çərçivəsində şəhid və qazi övladlarına daim diqqət və qayğı göstərən TuranBank ənənəyə sadiq qalaraq hesabat dövründə növbəti xeyriyyə aksiyasına imza ataraq DOST Agentliyinin “Könüllü DOST” proqramı çərçivəsində autizm, daun sindromlu uşaqlar, həmçinin şəhid ailələrinin övladlarının sosial inteqrasiyasını təşviq etmək, onların yaradıcılıq və bacarıqlarını inkişaf etdirmək, həmçinin 1 İyun - Uşaqların Beynəlxalq Müdafiəsi Günü ilə əlaqədar cəmiyyətin diqqətini onların hüquqlarına və ehtiyaclarına yönəltmək məqsədilə tədbir keçirib.

TuranBank OJSC, a prominent bank in Azerbaijan, has revealed its financial performance for the first half of 2025. The second-quarter data indicate that the Bank has retained its market position while achieving notable growth across key financial metrics.
By the end of June 2025, TuranBank’s total assets rose by 11.5% to 948 million AZN. The Bank’s loan portfolio expanded by 6.7%, increasing by 44 million AZN to a total of 696 million AZN, with business loans accounting for 366 million AZN. Deposits grew to 467 million AZN, an increase of 5.4 million AZN, while individual deposits notably increased by 10 million AZN to 377 million AZN, reflecting strong customer confidence.
In comparison with the same period last year, the Bank’s operating profit surged by 57%, or 5.2 million AZN, reaching 14.4 million AZN. Interest income rose by 11%, adding 4.7 million AZN to reach 48.6 million AZN, and non-interest income grew by 12.4%, increasing by 3.4 million AZN to 11.5 million AZN. The Bank concluded the first half of 2025 with a net profit of 2.2 million AZN.
During Q2 2025, TuranBank furthered its collaboration with international financial institutions to foster institutional growth and support financing for SMEs. The Bank signed a new loan agreement in local currency with the respected BlueOrchard International Microfinance Fund, securing a synthetic loan equivalent to $10 million USD in AZN for a term of three years. This partnership aims to improve financial access for small and medium enterprises, especially in regional locations.
Demonstrating its commitment to social responsibility, TuranBank continued to support children of martyrs and veterans under its CSR initiatives. On June 1st, International Children’s Day, the Bank hosted a charitable event under the DOST Agency’s “Voluntary DOST” program to promote social inclusion and skills development for children with autism, Down syndrome, and children from martyr families, while raising awareness of their rights.