https://www.innews.az/uploads/news/2025-07/_innews_e2d530410e74a3f8fc74bf2b7_o.jpg
Azərbaycanda mikro sahibkarlığın kreditləşməsi bazarının lideri olan AccessBank, 2025-ci ilin 1-ci yarısı üzrə maliyyə nəticələrini açıqlayır.
Bank, 2025-ci ilin 1-ci yarısının nəticələrinə görə, 20.9 milyon manat xalis mənfəət əldə edib. Aktivlərin həcmi isə ötən ilin analoji dövrü ilə müqayisədə 8.3% və ya 123.3 mln manat artaraq 1.6 mlrd. manata çatıb.
Sözügedən artımın əsas səbəbi kimi kredit portfelinin, xüsusən biznes kreditlərinin artımı, depozitorların banka inamının artması, habelə yeni beynəlxalq kreditlərin cəlb edilməsi qeyd oluna bilər. Belə ki:
- Kredit portfeli ötən ilin analoji dövrü ilə müqayisədə 13.3% və ya 143.7 milyon manat artıb və hesabat dövrünün sonuna 1 224.6 milyon manat təşkil edib.
- Kredit portfelinin 76.8%-i biznesə ayrılmış kreditlər təşkil edir ki, bu da 940.4 milyon manatdır. Ötən ilin analoji dövrü ilə müqayisədə biznes portfeli 11.7% və ya 98.9 milyon manat artıb.
- Depozit portfelinin həcmi 1 milyard manatdan yüksəkdir və hesabat dövrün sonuna 1 066.9 milyon manat təşkil edir.
- AccessBank hesabat dövründə beynəlxalq nüfuzlu xarici kreditorlardan 32.5 milyon manat ekvivalentində kredit cəlb etmişdir. Nəticədə, beynəlxalq maliyyə institutlarından cəlb edilmiş vəsaitlərin qalığı 135.4 mln manata çatmışdır.
- 2025-ci ilin 1-ci yarısı ərzində Bankın məcmu kapitalı ötən ilin analoji dövrü ilə müqayisədə 23% və ya 38.6 milyon artaraq 205.9 milyon manata yüksəlmişdir ki, bu da requlyativ tələbdən 4.1 dəfə çoxdur. Artımın əsas səbəbi generasiya edilən mənfəət və kapital elementi olan xaricdən cəlb olunmuş subordinasiya olunmuş kredit borcudur.
- Faiz gəlirləri ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 12.6% artaraq 121.3 milyon manat təşkil edib. Xalis faiz gəlirləri isə 7.1 milyon artaraq 74.0 milyon manat təşkil edir.
- Xalis əməliyyat mənfəəti isə 2025-ci ilin 1-ci yarısında 34.2 milyon manat təşkil edib.
- Bankın likvidlik mövqeyi dayanıqlıdır və likvidlik əmsalı 74.05% təşkil edir ki, bu da AMB-ın tələb etdiyi minimum normadan 2.5 dəfə yüksəkdir.

https://innews.az/uploads/news/2025-07/_innews_e2d530410e74a3f8fc74bf2b7_o.jpg
AccessBank, the leader in micro-business lending, announces its financial results for the first half of 2025.
According to the results of the 1st half of 2025, the Bank earned a net income of AZN 20.9 million. The Bank’s total assets reached AZN 1.6 billion, marking an 8.3% or AZN 123.3 million increase compared to the same period last year.
The key drivers of this growth were the expansion of the loan portfolio—particularly in business lending—an increase in depositor confidence, and the attraction of new international funding. Therefore, during the first half of the year:
- The loan portfolio grew by 13.3% or AZN 143.7 million, reaching a total of AZN 1 224.6 million by the end of the reporting period.
- Business loans accounted for 76.8% of the total loan portfolio, amounting to AZN 940.4 million. Compared to the same period last year, the business loan portfolio increased by 11.7% or AZN 98.9 million.
- The deposit portfolio exceeded AZN 1 billion, reaching AZN 1 066.9 million by the end of the first half.
- During the reporting period, AccessBank secured the equivalent of AZN 32.5 million in funding from reputable international lenders. As a result, the total volume of funds raised from international financial institutions reached AZN 135.4 million.
- During the first half of 2025, the Bank’s total capital increased by 23% or AZN 38.6 million compared to the same period of the previous year, reaching AZN 205.9 million. This figure is 4.1 times greater than the regulatory requirement. The main drivers of this growth were generated profits and subordinated loans attracted from foreign sources.
- Interest income increased by 12.6% compared to the same period of the year and amounted to AZN 121.3 million. Net interest income increased by 7.1 million and amounted to AZN 74.0 million.
- Net operating profit for the first half of 2025 stood at AZN 34.2 million.
- The Bank maintained a stable liquidity position, with a liquidity ratio of 74.05%—2.5 times higher than the minimum standard set by the Central Bank of Azerbaijan.