Azərbaycan Respublikasının Səhiyyə Nazirliyi işğaldan azad olunmuş ərazilərdə əhalinin tibbi təminatını gücləndirmək məqsədilə “Böyük Qayıdış” Proqramı çərçivəsində ardıcıl şəkildə tibbi müayinələr və maarifləndirici aksiyalar həyata keçirir. Bu təşəbbüs çərçivəsində növbəti tədbir iyulun 11-də Zəngilan rayonunda baş tutub.
Aksiyada Səhiyyə Nazirliyinin Elmi-Tədqiqat Travmatologiya və Ortopediya İnstitutunun peşəkar həkim və fizioterapevtlərindən ibarət tibb heyəti iştirak edib. Onlar Zəngilan sakinlərini geniş profilli travmatoloji və ortopedik müayinələrdən keçirib, müxtəlif xəstəlik və zədələrin erkən diaqnostikası və müalicəsi üçün ilkin tibbi müdaxilələr həyata keçiriblər.
Tədbirin əsas məqsədi bölgədə yaşayan vətəndaşların sağlamlıq durumunun qiymətləndirilməsi, travmatik və ortopedik patologiyaların vaxtında aşkarlanaraq, uyğun müalicə və reabilitasiya tədbirlərinin təmin edilməsidir. Aksiya çərçivəsində onurğa, dayaq-hərəkət sistemi, sinir sistemi və digər travmatoloji problemlərin diaqnostikası aparılıb, posttravmatik reabilitasiya imkanları müzakirə olunub.
Səhhətində problem aşkarlanan şəxslərə peşəkar tibbi məsləhətlər verilib, lazımi hallarda dərhal müalicəyə başlanılıb. Mütəxəssislər vətəndaşlara sağlamlıqlarını qorumaq və bərpa etmək üçün fərdi tövsiyələr də təqdim ediblər.
Aksiya zamanı 150 nəfərdən çox sakin tibbi müayinədən keçirilib.
Qeyd edək ki, Səhiyyə Nazirliyi tərəfindən işğaldan azad olunan digər ərazilərdə də bu qəbildən olan tibbi və maarifləndirici aksiyaların keçirilməsi davam etdiriləcək. Məqsəd əhalinin sağlamlığının qorunması və tibbi xidmətlərə əlçatanlığın artırılmasıdır.

В рамках государственной программы «Великое возвращение» Министерство здравоохранения продолжает организовывать выездные медицинские осмотры и информационно-просветительские акции на освобождённых от оккупации территориях.
Очередное мероприятие состоялось 11 июля в Зангиланском районе. Медицинская бригада Научно-исследовательского института травматологии и ортопедии Министерства здравоохранения провела комплексное обследование жителей.
Основная цель акции — оценка состояния здоровья населения, ранняя диагностика травм и заболеваний, проведение профилактических и лечебно-реабилитационных мероприятий. Особое внимание уделялось выявлению повреждений опорно-двигательного аппарата, нарушений со стороны нервной системы, а также травматологических и ортопедических проблем.
Гражданам с выявленными проблемами были даны профессиональные рекомендации и назначено соответствующее лечение. Также были проведены просветительские беседы о профилактике травм и укреплении здоровья.
Медицинские специалисты, включая физиотерапевтов и врачей-ортопедов, предоставили участникам мероприятия ценные рекомендации для эффективного восстановления и улучшения качества жизни.
Всего в рамках акции более 150 человек прошли общий медицинский осмотр.
Министерство здравоохранения продолжит реализацию подобных инициатив, расширяя географию выездных осмотров и охватывая всё большее число населённых пунктов в рамках программы «Великое возвращение».