https://www.innews.az/uploads/news/2025-07/_innews_46fa645cff9ce08ace27a3774_o.jpg
SOCAR-ın Bakı Ali Neft Məktəbində (BANM) növbəti “Məzun günü” keçirilib. Bu, Ali Məktəbin 9-cu buraxılışıdır.
Tədbirin açılışını edən Bakı Ali Neft Məktəbinin rektoru Elmar Qasımov məzunları əlamətdar gün münasibətilə təbrik edib. Bildirib ki, builki məzunlar SOCAR-ın və ölkənin müxtəlif sənaye müəssisələrində, xarici şirkətlərdə, həmçinin özəl və dövlət qurumlarında çalışmağa başlayıblar, eyni zamanda dünyanın nüfuzlu universitetlərinə qəbul olaraq təqaüdlər qazanır və təhsillərini davam etdirirlər.
Əldə olunan nailiyyətlər Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin “Biz neft kapitalını insan kapitalına çevirməliyik” devizinin bariz nümunəsi olduğunu təsdiqləyir.
Rektor Elmar Qasımov vurğulayıb ki, BANM bütün məzunlara diplomları ənənəvi olaraq məhz “Məzun günü”ndə təqdim etməyə davam edir.
Sonra SOCAR-ın vitse-prezidenti Ziba xanım Mustafayeva çıxış edib. O, Ali Məktəbin tələbələrə yüksəkkeyfiyyətli təhsil verməklə yanaşı, onların işlə təminatına da xüsusi diqqət yetirildiyini söyləyib.
Ziba xanım vurğulayıb ki, SOCAR olaraq gənclərin inkişafına hər zaman xüsusi önəm verilir və Gənc İstedadlar Proqramı bu istiqamətdə atılan mühüm addımlardandır.
2024/2025-ci tədris ilində Bakı Ali Neft Məktəbinin bakalavriat səviyyəsindən 148, magistratura səviyyəsindən 172 nəfər olmaqla, ümumilikdə 320 tələbə məzun olur. Onlardan 52-si fərqlənmə diplomu ilə bitirir, 142 nəfəri xanımdır. Məzunların 24 nəfəri isə SOCAR-ın Gənc İstedadlar Proqramının iştirakçısıdır.
Vurğulanıb ki, “Times Higher Education (THE) Impact Rankings 2025” nəticələrinə əsasən, BANM bu nüfuzlu reytinqdə ilk dəfə iştirak etməsinə baxmayaraq, yüksək nəticə əldə edib.
Eləcə də Elm və Təhsil nazirinin müavini İdris İsayev məzunları təbrik edərək bildirib ki, BANM qısa müddətdə ölkənin əsas ali təhsil müəssisələrindən birinə çevrilib. O, ölkənin iqtisadi və sənaye inkişafında gənclərin rolunu vurğulayaraq, BANM-ın bu sahədə mühüm töhfələr verdiyini qeyd edib.
Daha sonra Kimya mühəndisliyi ixtisasının məzunu, Ali məktəb ikincisi İlkanə Mehdiyeva və Aqşin Yusifzadə çıxış ediblər. BANM-da peşəkar kadr kimi yetişdiklərini, burada qazandıqları bilik və bacarıqların onların şəxsi və peşəkar inkişafında mühüm rol oynadığını bildiriblər. Hər iki məzun müəllimlərinə və valideynlərinə təşəkkür edib, ölkəyə və cəmiyyətə faydalı olacaqlarına söz veriblər.
Eləcə də 2025-ci il məzun buraxılışı üzrə Ali Məktəbin birincisi - “İlin tələbə”si, İnformasiya təhlükəsizliyi ixtisasının məzunu İsmayıl Məmmədzadə adını fəxri kötüyə həkk edib.
Ali məktəbi fərqlənmə ilə bitirən məzunlara, ixtisas birincilərinə, sonra hərbi xidmətə yollanacaq məzunlara diplomlar verilib. Diplomları təqdim edənlər sırasında Çin Xalq Respublikasının ölkəmizdəki səfiri Lu Mey də yer alıb. Xanım səfir məzunlara uğurlar arzulayıb.

https://innews.az/uploads/news/2025-07/_innews_46fa645cff9ce08ace27a3774_o.jpg
The Baku Higher Oil School of SOCAR (BHOS) hosted another Graduation Day. It was the ninth Graduation Day held at BHOS.
Opening the event with a keynote speech, BHOS Rector Elmar Gasimov congratulated the graduates on a significant day. He noted that “this year's graduates are working at various industrial enterprises in the country, including those of SOCAR, in foreign companies, private and public institutions, and that “they have been awarded scholarships to continue their studies at prestigious universities around the world.”
“The high results achieved by Baku Higher Oil School are a clear example of the successful implementation of the slogan “We must turn oil capital into human capital!” proclaimed by the President of the Republic of Azerbaijan, Mr. Ilham Aliyev.”
The rector also noted that like in previous years, this year all BHOS graduates will traditionally be awarded diplomas on Graduation Day.
Speaking at the event, SOCAR Vice President Ziba Mustafayeva noted that BHOS not only provides students with a quality education, but also pays special attention to their employment.
“SOCAR always pays special attention to the development of youth, and the Young Talents Program is one of the important steps taken in this direction. In the 2024/2025 academic year, a total of 320 students graduated from Baku Higher Oil School, 148 of whom were bachelor's degree graduates and 172 - master's degree graduates. 52 students graduated with honors. 142 of the graduates were girls. 24 graduates participated in SOCAR's Young Talents Program.”
It was emphasized that BHOS took a high place in the Times Higher Education (THE) Impact Rankings 2025, despite the fact that it participated in this prestigious ranking for the first time.
Speaking at the event, Deputy Minister of Science and Education Idris Isayev congratulated the graduates and noted that “BHOS has become one of the main higher education institutions in the country in a short span of time.” He emphasized the role of youth in the economic and industrial development of the country, noting that “BHOS has made a significant contribution in this area”.
In their speeches, Ilkana Mehtiyeva, a graduate of the Chemical Engineering Department and the university’s second-best student, and Agshin Yusifzade, a graduate of the Chemical Engineering Department, noted that “BHOS has nurtured them into highly qualified specialists and that “the knowledge and skills they acquired at this university have played an important role in their personal and professional development.” Both graduates thanked their teachers and parents and expressed their willingness to benefit the country and society.
After the speeches, Ismail Mammadzade, the best BHOS graduate of 2025, Student of the Year, graduate of the Information Security Department, engraved his name on a symbolic tree stump.
This was followed by the ceremony of awarding diplomas to graduates. First, diplomas were awarded to the graduates who graduated with honors, became the best students in their specialties. Then, diplomas were awarded to the graduates who were going to join military service. Among those presenting diplomas was Ambassador of the People's Republic of China to our country, Ms. Lu Mei. The ambassador wished the graduates success.