"AzerGold" QSC və Peşə Təhsili üzrə Dövlət Agentliyi növbəti Təqaüd proqramını elan edir
"AzerGold" QSC və Peşə Təhsili üzrə Dövlət Agentliyi növbəti Təqaüd proqramını elan edir "AzerGold" QSC və Peşə Təhsili üzrə Dövlət Agentliyi növbəti Təqaüd proqramını elan edir
“AzerGold” Qapalı Səhmdar Cəmiyyəti (QSC) və Peşə Təhsili üzrə Dövlət Agentliyi (PTDA) arasında təsdiq olunmuş Fəaliyyət Planına uyğun olaraq peşə təhsili müəssisələrində sənaye və dağ-mədən istiqaməti üzrə təhsil alan tələbələr üçün növbəti “Təqaüd proqramı” layihəsinin icrasına başlanılır.
Dağ-mədən sahəsində ixtisaslı kadr hazırlığına dəstək məqsədilə təsis edilən təqaüd Sənaye və Texnologiyalar üzrə Gəncə Dövlət Peşə Təhsil Mərkəzində təhsil alan tələbələr arasında keçiriləcək müsabiqə əsasında təqdim olunacaq. Müsabiqədə tam orta təhsil bazasından sözügedən peşə təhsili mərkəzlərinə qəbul olunan və 2022-2023-cü tədris ili üzrə “Elektrik avadanlıqlarına xidmət və təmiri üzrə elektrik montyoru”, “Mexaniki yığma işləri üzrə çilingər”, “Torna və frezer dəzgahların operatoru”, “Kimyəvi analiz laborantı”, “Çilingər-santexnik”, “Elektrik qaz qaynaqçısı”, “Dağ mədən işləri üzrə mütəxəssis” ixtisasları üzrə təhsil alacaq tələbələr iştirak edəcəklər.
Münsiflər heyəti tərəfindən aparılan qiymətləndirmə zamanı müvafiq olaraq ən yüksək nəticə göstərəcək 10 namizəd qalib qismində elan olunacaq. Müsabiqəni uğurla keçmiş tələbələr müvafiq təltifnamə və hər tələbə üçün 9 ay müddətində olmaqla hər ay 200 AZN olmaqla təsis edilmiş təqaüd əldə edəcəklər. Bununla da tələbələr, həmçinin “AzerGold” QSC-də istehsalat təcrübəsi keçmək və gələcəkdə karyeralarını dağ-mədən sənayesində qurmaq imkanını da əldə edəcəklər.
Xatırladaq ki, peşə təhsili müəssisələrində sənaye və dağ-mədən istiqaməti üzrə təhsil alan tələbələr üçün ilk “Təqaüd proqramı” layihəsi ötən il uğurla icra edilib. Həmçinin proqramı müvəffəqiyyətlə başa vurmuş 17 tələbədən 4 nəfəri “AzerGold” QSC-də işlə təmin edilib.
Qeyd edək ki, “AzerGold” QSC və  PTDA arasında əməkdaşlığın hüquqi bazasını 19 may 2020-ci il tarixində qurumlar arasında qiymətli və əlvan metal filizi yataqlarının öyrənilməsi, tədqiqi, kəşfiyyatı, qiymətli və nəcib metalların hasilatı, emalı və satışı üzrə ehtiyac duyulan peşə təhsilli ixtisaslı kadrların hazırlanması istiqamətində birgə fəaliyyətlə bağlı imzalanmış Anlaşma Memorandumu təşkil edir.

ЗАО AzerGold и Госагентство профессионального образования объявили об очередной стипендиальной программе ЗАО AzerGold и Госагентство профессионального образования объявили об очередной стипендиальной программе
В соответствии с Планом действий, утвержденным между ЗАО AzerGold и Государственным агентством профессионального образования, начата реализация очередного проекта «Стипендиальная программа» для студентов, обучающихся по промышленной и горнодобывающей специальности в учреждениях профессионального образования. Cтипендия, учрежденная с целью поддержки подготовки квалифицированных кадров в горнорудной области, будет предоставлена на основе конкурса среди студентов, обучающихся в Гянджинском государственном центре профессионального образования по промышленности и технологиям. В конкурсе примут участие студенты, принятые в указанные центры профессионального образования с базы полного среднего образования на 2022-2023 учебный год и обучающиеся по специальностям «Электрик-монтер по обслуживанию и ремонту электрооборудования», «Слесарь по механическим сборочным работам», «Оператор по токарным и фрезерным станкам», «Лаборант химического анализа», «Слесарь-сантехник», «Электрогазосварщик», «Специалист по горнорудным работам». В ходе оценивания, проводимого жюри, 10 кандидатов, продемонстрировавшие наивысшие результаты, будут объявлены победителями. Студенты, успешно прошедшие конкурс, получат сертификат и стипендию в размере 200 манатов ежемесячно в течение 9 месяцев для каждого студента. Кроме того, у студентов также будет возможность пройти производственную практику в ЗАО AzerGold и в будущем построить свою карьеру в горнорудной отрасли.
Напомним, что в прошлом году был успешно реализован первый проект «Стипендиальная программа» для студентов, обучающихся промышленным и горнорудной специальностям в профессионально-технических учебных заведениях. Кроме того, 4 из 17 студентов, успешно закончивших программу, были трудоустроены в ЗАО AzerGold.
Отметим, что правовая база сотрудничества между ЗАО AzerGold и Государственным агентством профессионального образования состоит из Меморандума о взаимопонимании о совместной деятельности в направлении подготовки квалифицированных кадров с профессиональным образованием, необходимых для изучения, исследования, разведки месторождений руд драгоценных и цветных металлов, добычи, переработки и реализации драгоценных и благородных металлов.