https://www.innews.az/uploads/news/2025-07/_innews_8a86276eb597a877cbdf39f44_o.jpg
“Azercell” və Azərbaycan Kibertəhlükəsizlik Mərkəzinin birgə əməkdaşlığı çərçivəsində keçirilən “Məktəblilər üçün Kibermaarifləndirmə Proqramı” növbəti mərhələsini uğurla tamamlayıb. Layihə bu dəfə Lənkəran, Masallı və Sumqayıt şəhərlərini əhatə edib. Təlimlər nəticəsində ümumilikdə 150-dən çox məktəbli kiberməkanda qarşılaşa biləcəkləri risklər, təhlükəli halların qarşısının alınması yolları və təhlükəsiz rəqəmsal davranış qaydaları barədə biliklər əldə edib.
Sessiyalar beynəlxalq standartlara əsaslanan proqram çərçivəsində Azərbaycan Kibertəhlükəsizlik Mərkəzinin ekspertləri tərəfindən keçirilib. Təlimlər zamanı şagirdlərə şəxsi məlumatların qorunması, sosial şəbəkələrdə təhlükəsizlik qaydaları, onlayn fırıldaqçılıq və kiberbullinq halları ilə mübarizə yolları haqqında praktiki biliklər təqdim olunub. Real nümunələr əsasında keçirilən interaktiv məşğələlər isə iştirakçıların kibermühitdə təhlükəsiz davranış vərdişlərinin formalaşmasına töhfə verib.
Təlimlər haqqında ətraflı məlumat almaq üçün: https://www.youtube.com/shorts/3mEvMNaejHU
Qeyd edək ki, layihənin ilkin mərhələsində Xızı, Quba, Qusar və Xaçmaz rayonlarını əhatə edən təlimlərdə 226 şagird iştirak etmişdi. Beləliklə, “Məktəblilər üçün Kibermaarifləndirmə Proqramı” ümumilikdə 7 regionda 350-yə yaxın məktəblinin kibertəhlükəsizlik sahəsində maariflənməsinə xidmət edib.

https://innews.az/uploads/news/2025-07/_innews_8a86276eb597a877cbdf39f44_o.jpg
Успешно завершен очередной этап «Программы киберобразования для школьников», реализуемой Azercell в сотрудничестве с Центром кибербезопасности Азербайджана. На этот раз проект охватил города Лянкяран, Масаллы и Сумгайыт. В рамках проведенных тренингов более 150 школьников получили знания о потенциальных рисках в киберпространстве, способах их предотвращения и правилах безопасного поведения в онлайн среде.
Занятия проводились экспертами Центра кибербезопасности Азербайджана по программе, разработанной в соответствии с международными стандартами. Школьникам были представлены практические рекомендации по защите персональных данных, безопасному использованию социальных сетей, а также методам противодействия онлайн-мошенничеству и кибербуллингу. Интерактивный формат занятий, построенных на основе реальных примеров, способствовал формированию устойчивых навыков цифровой гигиены у участников.
Для получения более подробной информации о тренингах: https://www.youtube.com/shorts/3mEvMNaejHU
Напомним, что на начальном этапе проекта, охватившем Хызинский, Губинский, Гусарский и Хачмазский районы, обучение прошли 226 школьников. Таким образом, «Программа киберобразования для школьников» охватила 7 регионов и способствовала повышению цифровой грамотности в общей сложности около 400 учащихся.