ABB-nin reytinqi tarixi maksimuma yüksəldi!
“Moody’s” Beynəlxalq Reytinq Agentliyi ABB-nin reytinqlərinə yenidən baxaraq bankın yerli və xarici valyutada uzunmüddətli depozit reytinqini Stabil proqnozla Ba2-dən Ba1-ə yüksəldib. Bu, “Moody’s”in indiyə qədər ABB-yə verdiyi ən yüksək reytinqdir.
Bankın Əsas kredit qiymətləndirməsi reytinqi (BCA) Ba3-dən Ba2-yə, Uzunmüddətli xarici və yerli valyutada qarşı tərəf risk reytinqi (CRRs) Ba1-dən Baa3-ə, Qarşı tərəf risk qiymətləndirməsi reytinqi (CR Assessment) Ba1-dən Baa3-ə qədər artırılıb.
ABB-nin reytinqlərinin yüksəldilməsi bankın davamlı şəkildə artan mənfəətliliyi, aktivlərinin yüksək keyfiyyəti, güclü kapital mövqeyi, yüksək likvidliyi və s. bu kimi amillərlə bağlıdır.
Agentliyin rəyinə görə, Azərbaycan iqtisadiyyatının şaxələndirilməsi istiqamətində atılan addımlar ABB-nin aktivlərinin keyfiyyətini, gəlirliliyini dəstəkləyəcək.
ABB-nin uzunmüddətli depozit reytinqlərinə Stabil proqnozunun verilməsi bankın növbəti 12-18 ay ərzində sağlam maliyyə əsaslarını qoruyacağına dair “Moody’s”in gözləntilərini əks etdirir. Agentlik bankın gəlirliliyinin son illərdə artdığını və növbəti 12-18 ay ərzində də güclü olacağını bildirir. ABB-nin kapital mövqeyinin onun əsas kredit gücü olaraq qaldığını vurğulayır.

https://innews.az/uploads/news/2025-07/_innews_cf8a8af39db187b280ac1a78a_o.jpg
Международное рейтинговое агентство Moody’s пересмотрело рейтинги Банка ABB и повысило долгосрочный депозитный рейтинг Банка в местной и иностранной валюте с уровня Ba2 до Ba1 со стабильным прогнозом. Это самый высокий рейтинг, который Moody’s когда-либо присваивал ABB.
Рейтинг базовой оценки кредитоспособности (BCA) Банка был повышен с Ba3 до Ba2, долгосрочный рейтинг рисков контрагента в местной и иностранной валюте (CRRs) с Ba1 до Baa3, а рейтинг оценки риска контрагента (CR Assessment) с Ba1 до Baa3.
Повышение рейтингов Банка ABB обусловлено стабильным ростом прибыльности Банка, высоким качеством его активов, прочной капитальной позицией, высокой ликвидностью и другими ключевыми факторами. По мнению агентства, шаги, предпринятые для диверсификации экономики Азербайджана, будут способствовать поддержанию качества активов и прибыльности Банка ABB.
Стабильный прогноз по долгосрочным депозитным рейтингам Банка отражает ожидания Moody’s, что в ближайшие 12-18 месяцев Банк ABB сохранит свою финансовую устойчивость. Агентство отмечает, что прибыльность Банка росла в последние годы и, по прогнозам, останется на высоком уровне в ближайшие 12-18 месяцев. Также подчеркивается, что капитал Банка продолжает оставаться его основным кредитным ресурсом.
Информацию о современных, полезных и универсальных продуктах и услугах Банка ABB можно получить в филиалах и отделениях Банка, на официальном сайте https://abb-bank.az/, через Мобильный информационный центр по номеру 937, а также на официальной странице в Facebook.