https://www.innews.az/uploads/news/2025-07/_innews_cacbfe2027af253885f6518bb_o.jpg
İyulun 4-də Barselonanın Palau Dalmases sarayında “NARGIS” jurnalının təşkilatçılığı ilə “Əlifba. A Cultural Alphabet” kitabının təqdimatına həsr olunmuş möhtəşəm mədəniyyət axşamı keçirilib. Dil, illüstrasiya və hekayə vasitəsilə Azərbaycanın mədəni irsini canlandıran bu unikal layihə Rabat, Doha, Berlin və digər şəhərlərdəki uğurlu təqdimatlardan sonra öz beynəlxalq mədəni səyahətini Barselonada davam etdirib.
Gecə geniş auditoriyanı bir araya toplayıb. Qonaqlar arasında Azərbaycan Respublikasının İspaniya Krallığındakı səfirliyinin nümayəndələri, bu ölkənin aparıcı media qurumlarının təmsilçiləri, yaradıcı ziyalılar, tələbələr, gənclər və Kataloniyadakı Azərbaycan diasporunun üzvləri yer alıb. Tədbirin açılışında Azərbaycan Respublikasının Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Fuad Muradov çıxış edib.
Qonaqlar zəngin proqramlı gecədən zövq alıblar: Rəşad Ələkbərovun layihə üçün xüsusi olaraq yaratdığı “Welcome to Baku” adlı instalyasiya, “History in Letters” sənədli animasiya filminin nümayişi (filmin prodüseri və rejissoru Meran İsmayılsoy, ssenarist Ağamehdi Abidov, rəssamlar Kənan Şeyxzamanlı və Nərgiz Heydər), Azərbaycanın müxtəlif bölgələrinə məxsus milli geyimlərin sərgisi, milli mətbəximizin təamlarından ibarət qastronomik hissə, pianoçu Etibar Əsədli və tar ifaçısı Şəhriyar İmanovun iştirakı ilə keçirilən musiqi proqramı. Axşamın simvolik rəmzlərindən biri isə Teymur Qəribovun hazırladığı büllur kristal olub. Bu incə əsər saf dəyərlərin, mədəniyyətin və əbədiyyətin poetik metaforası kimi təqdim edilib.
Tədbir İspaniya Krallığındakı Azərbaycan Respublikasının səfirliyinin və Kataloniyada Azərbaycan diasporunu təmsil edən Barselonadakı Azərbaycan Evinin (Casa Azerbaiyán en Barcelona) dəstəyi ilə təşkil olunmuşdur.
Qeyd edək ki, “Əlifba. A Cultural Alphabet” Azərbaycanın əlifbası vasitəsilə mədəni irsə aparan bir səyahətdir. Hər bir hərf qədim memarlıq nümunələrindən və sənətkarlıq ənənələrindən tutmuş folklor obrazları və görkəmli şəxsiyyətlərə qədər milli kimliyin müxtəlif tərəflərini təqdim edir. Kitab həm uşaqlar, həm də böyüklər üçün nəzərdə tutulub və Azərbaycanın zəngin mədəniyyətini dərindən tanıtmaq məqsədi daşıyır.
Layihənin ideya müəllifi və rəhbəri “NARGIS” jurnalının baş redaktoru Ülviyyə Mahmuddur. O, Azərbaycan mədəniyyətinin dünyada tanıdılması istiqamətində həyata keçirdiyi təşəbbüslərlə tanınır. Kitab ilk dəfə 2019-cu ildə işıq üzü görüb və o vaxtdan bəri müxtəlif ölkələri əhatə edərək bir neçə dilə tərcümə olunub. Kitabın illüstrasiyaları tanınmış rəssam Orxan Hüseynova məxsusdur.
Tədbir Azərbaycan Respublikasının İspaniya Krallığındakı səfirliyi və Azərbaycan Diasporuna Dəstək Fondunun dəstəyilə təşkil olunub.

https://innews.az/uploads/news/2025-07/_innews_cacbfe2027af253885f6518bb_o.jpg
4 июля в историческом дворце Palau Dalmases в Барселоне состоялся торжественный вечер, организованный журналом NARGIS и посвященный презентации книги Əlifba. A Cultural Alphabet — уникального проекта, в котором культурное наследие Азербайджана оживает сквозь язык, иллюстрации и повествование. После успешных презентаций в Рабате, Дохе, Берлине и других городах очередной яркой локацией в международном культурном путешествии книги стала Барселона.
Вечер собрал широкую аудиторию – среди гостей были представители посольства Азербайджанской Республики в Королевстве Испания, крупные испанские медиа, творческая интеллигенция, студенты, молодежь и представители азербайджанской диаспоры в Каталонии. С приветственным словом к гостям обратился председатель Государственного комитета по работе с диаспорой Фуад Мурадов.
Əlifba. A Cultural Alphabet – это путешествие по азербайджанскому алфавиту, где каждая буква становится ключом к наследию страны: от древней архитектуры и ремесел до фольклорных образов и выдающихся личностей. Книга адресована как детям, так и взрослым, стремящимся глубже узнать культуру Азербайджана.
Автором идеи и руководителем проекта выступила Ульвия Махмуд, главный редактор журнала NARGIS, известная своими инициативами по популяризации азербайджанской культуры во всем мире. С момента запуска в 2019 году проект охватил множество стран и был переведен на несколько языков.
Гости вечера смогли насладиться насыщенной программой: специальной арт-инсталляцией Welcome to Baku художника Рашада Алекберова; просмотром анимационного документального фильма History in Letters (над фильмом работали: продюсер и режиссер Меран Исмаилсой, сценарист Агамехти Абидов, художники – Кянан Шейхзаманлы и Наргиз Гейдар); демонстрацией традиционных азербайджанских костюмов, представляющих разные регионы Азербайджана; дегустацией блюд национальной кухни; а также музыкальной программой с участием Этибара Асадлы и Шахрияра Иманова, чье исполнение придало вечеру особую атмосферу. Важным акцентом вечера стал кристалл, на котором была представлена книга, – скульптура Теймура Гарибова, представляющая собой поэтическую метафору чистоты, культуры и вечных ценностей. Иллюстрации для книги созданы известным художником Орханом Гусейновым.
Мероприятие было организовано при поддержке посольства Азербайджанской Республики в Королевстве Испания и Фонда поддержки азербайджанской диаспоры.