https://www.innews.az/uploads/news/2025-07/_innews_cacbfe2027af253885f6518bb_o.jpg
İyulun 4-də Barselonanın Palau Dalmases sarayında “NARGIS” jurnalının təşkilatçılığı ilə “Əlifba. A Cultural Alphabet” kitabının təqdimatına həsr olunmuş möhtəşəm mədəniyyət axşamı keçirilib. Dil, illüstrasiya və hekayə vasitəsilə Azərbaycanın mədəni irsini canlandıran bu unikal layihə Rabat, Doha, Berlin və digər şəhərlərdəki uğurlu təqdimatlardan sonra öz beynəlxalq mədəni səyahətini Barselonada davam etdirib.
Gecə geniş auditoriyanı bir araya toplayıb. Qonaqlar arasında Azərbaycan Respublikasının İspaniya Krallığındakı səfirliyinin nümayəndələri, bu ölkənin aparıcı media qurumlarının təmsilçiləri, yaradıcı ziyalılar, tələbələr, gənclər və Kataloniyadakı Azərbaycan diasporunun üzvləri yer alıb. Tədbirin açılışında Azərbaycan Respublikasının Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Fuad Muradov çıxış edib.
Qonaqlar zəngin proqramlı gecədən zövq alıblar: Rəşad Ələkbərovun layihə üçün xüsusi olaraq yaratdığı “Welcome to Baku” adlı instalyasiya, “History in Letters” sənədli animasiya filminin nümayişi (filmin prodüseri və rejissoru Meran İsmayılsoy, ssenarist Ağamehdi Abidov, rəssamlar Kənan Şeyxzamanlı və Nərgiz Heydər), Azərbaycanın müxtəlif bölgələrinə məxsus milli geyimlərin sərgisi, milli mətbəximizin təamlarından ibarət qastronomik hissə, pianoçu Etibar Əsədli və tar ifaçısı Şəhriyar İmanovun iştirakı ilə keçirilən musiqi proqramı. Axşamın simvolik rəmzlərindən biri isə Teymur Qəribovun hazırladığı büllur kristal olub. Bu incə əsər saf dəyərlərin, mədəniyyətin və əbədiyyətin poetik metaforası kimi təqdim edilib.
Tədbir İspaniya Krallığındakı Azərbaycan Respublikasının səfirliyinin və Kataloniyada Azərbaycan diasporunu təmsil edən Barselonadakı Azərbaycan Evinin (Casa Azerbaiyán en Barcelona) dəstəyi ilə təşkil olunmuşdur.
Qeyd edək ki, “Əlifba. A Cultural Alphabet” Azərbaycanın əlifbası vasitəsilə mədəni irsə aparan bir səyahətdir. Hər bir hərf qədim memarlıq nümunələrindən və sənətkarlıq ənənələrindən tutmuş folklor obrazları və görkəmli şəxsiyyətlərə qədər milli kimliyin müxtəlif tərəflərini təqdim edir. Kitab həm uşaqlar, həm də böyüklər üçün nəzərdə tutulub və Azərbaycanın zəngin mədəniyyətini dərindən tanıtmaq məqsədi daşıyır.
Layihənin ideya müəllifi və rəhbəri “NARGIS” jurnalının baş redaktoru Ülviyyə Mahmuddur. O, Azərbaycan mədəniyyətinin dünyada tanıdılması istiqamətində həyata keçirdiyi təşəbbüslərlə tanınır. Kitab ilk dəfə 2019-cu ildə işıq üzü görüb və o vaxtdan bəri müxtəlif ölkələri əhatə edərək bir neçə dilə tərcümə olunub. Kitabın illüstrasiyaları tanınmış rəssam Orxan Hüseynova məxsusdur.
Tədbir Azərbaycan Respublikasının İspaniya Krallığındakı səfirliyi və Azərbaycan Diasporuna Dəstək Fondunun dəstəyilə təşkil olunub.

https://innews.az/uploads/news/2025-07/_innews_cacbfe2027af253885f6518bb_o.jpg
On July 4, NARGIS Magazine hosted a special evening at the historic Palau Dalmases in Barcelona to present the book "Əlifba. A Cultural Alphabet" — a unique project that brings Azerbaijan’s cultural heritage to life through language, illustration, and storytelling. Following successful presentations in Rabat, Doha, Berlin, and other cities, Barcelona became another vibrant stop in the book’s international cultural journey.
The event brought together a diverse audience, including representatives of the Embassy of Azerbaijan in Spain, leading Spanish media, cultural figures, students, young professionals, and members of the Azerbaijani diaspora in Catalonia. Fuad Muradov, the Chairman of the State Committee on Work with Diaspora of the Republic of Azerbaijan, addressed the guests with a welcoming speech.
"Əlifba. A Cultural Alphabet" takes readers on a journey through the Azerbaijani alphabet, with each letter unlocking part of the country’s cultural identity — from ancient architecture and traditional crafts to folklore and prominent historical figures. The book is designed for both children and adults who wish to explore Azerbaijan’s rich cultural heritage.
The project was conceived and led by Ulviyya Mahmud, Editor-in-Chief of NARGIS Magazine, widely known for her international efforts to promote Azerbaijani culture. Since its launch in 2019, the project has reached numerous countries and has been translated into several languages.
Guests enjoyed a rich and immersive programme: an art installation titled "Welcome to Baku" by artist Rashad Alakbarov; a screening of the animated documentary "History in Letters" (produced and directed by Meran Ismailsoy, written by Agamehti Abidov, with animation by Kenan Sheykhzamanli and Nargiz Heydar); a display of traditional Azerbaijani costumes from various regions; tastings of national cuisine; and a musical performance by Etibar Asadli and Shahriyar Imanov, whose music added a special atmosphere to the evening. A symbolic highlight of the event was a crystal sculpture by Teymur Garibov, on which the book was presented — a poetic metaphor of purity, culture, and timeless values. The book’s illustrations were created by renowned Azerbaijani artist Orkhan Huseynov.
The event was held with the support of the Embassy of the Republic of Azerbaijan in the Kingdom of Spain and the Fund for Support to Azerbaijani Diaspora.