https://www.innews.az/uploads/news/2025-07/_innews_4578e2de4c7c59080f1624ae2_o.jpg
Sənədi BDU-nun rektoru Elçin Babayev və İlyas Jansuqurov adına Jetısu Universitetinin rektoru Yermek Buribayev imzalayıb.
Memorandumda hǝr iki universitetin nǝzdindǝ olan fakültǝ, institut vǝ kolleclǝrdǝ təlim-tədris prosesinin təkmilləşdirilməsi vǝ beynǝlxalq standartlara uyğunlaşdırılması məqsədilə birgə layihǝlǝrin, konfrans, sərgi, seminar, simpozium, qısamüddətli kursların, təlimlərin keçirilməsi, birgə elmi-tədqiqatların aparılması nəzərdə tutulur. Elmi jurnallarda birgə nəşrlər, ortaq akademik proqramlar, tədris planları və sillabusların hazırlanması, təlimlərin keçirilməsi, akademik, inzibati heyətin, tələbə, magistrant, doktorant və tədqiqatçıların mübadiləsi kimi məsələlər də memorandumda öz əksini tapıb.
Əsası 1972-ci ildə qoyulmuş İlyas Jansuqurov adına Jetısu Universiteti “QS Asiya universitetləri reytinqi”ndə (Mərkəzi Asiya üzrə) 46-cı yerdədir.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-07/_innews_4578e2de4c7c59080f1624ae2_o.jpg
Baku State University (BSU) and Ilyas Zhansugurov Zhetysu University in Kazakhstan have signed a memorandum of understanding to strengthen bilateral cooperation.
The document was signed by BSU Rector Elchin Babayev and Zhetysu University Rector Ermek Buribayev.
The memorandum outlines plans for implementing joint projects, conferences, exhibitions, seminars, symposia, short-term courses, internships, and research activities. It also includes provisions for joint publications in scientific journals, the development of academic programs, curricula, and syllabi, as well as the exchange of academic and administrative staff, students, master’s and doctoral candidates, and researchers.
Founded in 1972, Zhetysu University is ranked 46th in the QS Asian University Rankings (Central Asia).