https://www.innews.az/uploads/news/2025-07/_innews_4578e2de4c7c59080f1624ae2_o.jpg
Sənədi BDU-nun rektoru Elçin Babayev və İlyas Jansuqurov adına Jetısu Universitetinin rektoru Yermek Buribayev imzalayıb.
Memorandumda hǝr iki universitetin nǝzdindǝ olan fakültǝ, institut vǝ kolleclǝrdǝ təlim-tədris prosesinin təkmilləşdirilməsi vǝ beynǝlxalq standartlara uyğunlaşdırılması məqsədilə birgə layihǝlǝrin, konfrans, sərgi, seminar, simpozium, qısamüddətli kursların, təlimlərin keçirilməsi, birgə elmi-tədqiqatların aparılması nəzərdə tutulur. Elmi jurnallarda birgə nəşrlər, ortaq akademik proqramlar, tədris planları və sillabusların hazırlanması, təlimlərin keçirilməsi, akademik, inzibati heyətin, tələbə, magistrant, doktorant və tədqiqatçıların mübadiləsi kimi məsələlər də memorandumda öz əksini tapıb.
Əsası 1972-ci ildə qoyulmuş İlyas Jansuqurov adına Jetısu Universiteti “QS Asiya universitetləri reytinqi”ndə (Mərkəzi Asiya üzrə) 46-cı yerdədir.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-07/_innews_4578e2de4c7c59080f1624ae2_o.jpg
Между Бакинским государственным университетом (БГУ) и Жетысуским университетом имени Ильяса Жансугурова Казахстана подписан меморандум о взаимопонимании.
Документ подписали ректор БГУ Эльчин Бабаев и ректор Жетысуского университета Ермек Бурибаев.
Меморандум предусматривает проведение совместных проектов, конференций, выставок, семинаров, симпозиумов, краткосрочных курсов, стажировок и научных исследований. В меморандуме также отражены такие вопросы, как совместные публикации в научных журналах, разработка совместных академических программ, учебных планов и силлабусов, стажировки, а также обмен академическим и административным персоналом, студентами, магистрантами, докторантами и исследователями.
Жетысуский университет, основанный в 1972 году, занимает 46-е место в «Рейтинге азиатских университетов QS» (Центральная Азия).