TuranBank beynəlxalq maliyyə qurumundan yerli valyutada kredit cəlb edib TuranBank beynəlxalq maliyyə qurumundan yerli valyutada kredit cəlb edib
Azərbaycanda real sektoru dəstəkləyən, ölkənin aparıcı banklarından biri olan TuranBank uğurlu fəaliyyəti sayəsində nəhəng beynəlxalq qurumlardan maliyyə vəsaitləri cəlb etməyə davam edir. Belə ki, Bank İsveçrənin aparıcı investisiya meneceri “BlueOrchard Finance” tərəfindən idarə olunan nüfuzlu BlueOrchard Beynəlxalq Mikromaliyyələşdirmə Fondu ilə yerli valyutada yeni kredit sazişi imzalayıb.
Sazişə əsasən, BlueOrchard Beynəlxalq Mikromaliyyələşdirmə Fondu TuranBank-a 3 illik müddətə 10 milyon ABŞ dolları məbləğində Azərbaycan manatında (AZN) sintetik kredit ayırıb. Cəlb edilən vəsait ölkəmizin, xüsusilə regionlarda kiçik və orta biznesin maliyyələşdirilməsinə yönəldilməklə sahibkarlıq subyektlərinin yerli valyutada maliyyə resurslarına çıxış imkanlarını daha da genişləndirəcək, dayanıqlı iqtisadi artımı təmin edərək iqtisadiyyatın inklüziv şəkildə inkişafına töhfə verəcək.
BlueOrchard Mikromaliyyələşdirmə Fondunun Baş Kredit İnzibatçısı Normunds Mizis bildirib: “TuranBank Kiçik və Orta Biznesin  maliyyələşdirilməsi sahəsində aparıcı banklardan biridir və Bank ilə tərəfdaşlığımızı daha da genişləndirməkdən və Azərbaycanın iqtisadi rifahına birgə töhfə verməkdən məmnunluq duyuruq”.
“TuranBank olaraq iqtisadiyyatın real sektorunun dəstəklənməsi və sahibkarlıq mühitinin inkişafına töhfə verilməsi bizim uzunmüddətli strategiyamızın əsas istiqamətlərindən biridir. Bu saziş, Bankın beynəlxalq maliyyə institutları ilə etibarlı tərəfdaşlıq əlaqələrinin genişlənməsinin və regionlarda fəaliyyət göstərən sahibkarlıq subyektlərinə dayanıqlı dəstəyin təmin olunmasının göstəricisidir. BlueOrchard kimi nüfuzlu investisiya institutu  ilə qurulan bu əməkdaşlıq, eyni zamanda, Bankın beynəlxalq maliyyə sektorunda etibarının bariz nümunəsidir” - deyə TuranBank ASC-nin İdarə Heyətinin sədri Orxan Qarayev qeyd edib.
Məlumat üçün qeyd edək ki, yarandığı tarixdən etibarən 33 il ərzində özünün 22 satış nöqtəsilə daim inkişaf yolunu tutmuş, xidmətləri ilə həm keyfiyyət, həm də kəmiyyət baxımından maliyyə sektorunda önəmli mövqeyə sahib olmuş TuranBank mikro, kiçik və orta sahibkarlıq subyektlərinin  maliyyələşdirilməsi üzrə beynəlxalq kredit xətlərinin cəlb edilməsi istiqamətində əməkdaşlıq əlaqələrini uğurla inkişaf etdirir. Bank Asiya İnkişaf Bankı (ADB), Beynəlxalq Maliyyə Korporasiyası (IFC), Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankı (EBRD), EMF Mikromaliyyə Fondu, Qara Dəniz Ticarət və İnkişaf Bankı (BSTDB), Özəl Sektorun İnkişafı üzrə İslam Korporasiyası (ICD), İncofin İnvestisiya fondu, ECO Ticarət və İnkişaf Bankı (ECO TDB) və s. kimi nüfuzlu maliyyə təşkilatları ilə kiçik və orta sahibkarlıq layihələri üzrə birgə əməkdaşlıq edərək qeyri-neft sektorunun davamlı inkişafına ciddi dəstək olur.

https://innews.az/uploads/news/2025-07/_innews_8e099be52f5a6b32f8d1e5a20_o.jpg
TuranBank, one of Azerbaijan’s leading banks supporting the development of the real sector, continues to attract funding from major international financial institutions owning to its strong performance and reliable reputation. As part of its ongoing efforts, the Bank has signed a new local currency loan agreement with the reputable international BlueOrchard Microfinance Fund (BOMF), managed by leading Swiss impact investment manager BlueOrchard Finance Ltd.
According to the terms of the agreement, BOMF will provide TuranBank with a synthetic loan in Azerbaijani manats (AZN), equivalent to USD 10 million, for a term of three years. The proceeds of this financing will be directed towards supporting small and medium-sized enterprises (SMEs) across the country, with a particular focus on regional development. By expanding access to local currency resources for entrepreneurs, the loan will foster greater financial inclusion, promote sustainable economic growth, and contribute meaningfully to the inclusive development of country’s economy.
Normunds Mizis, Chief Credit Officer of BlueOrchard, stated: We are pleased to further expand our partnership with TuranBank. TuranBank is a leading bank in SME financing and we are pleased to contribute together to the economic prosperity of Azerbaijan.
“At TuranBank, supporting the real sector of the economy and fostering the development of the entrepreneurial ecosystem are among the core priorities of our long-term strategy. This agreement stands as a testament to the Bank’s strong and expanding partnerships with international financial institutions, as well as its commitment to delivering sustainable support to businesses operating in the regions. Our collaboration with a distinguished impact investment manager such as BlueOrchard is also a clear reflection of the Bank’s growing credibility and reputation within the international financial sector” said Mr. Orkhan Garayev, Chairman of the Management Board of TuranBank OJSC.
It is worth noting that TuranBank, over its 33 years of continuous development and with a growing network of 22 service branches, has established a strong and reputable position in Azerbaijan’s financial sector—distinguished by both the quality and breadth of its services. As part of its strategic focus, the Bank actively attracts international credit lines to support micro, small, and medium-sized enterprises (MSMEs), playing a vital role in the sustainable development of the country’s non-oil economy. TuranBank has successfully partnered with leading international financial institutions including the Asian Development Bank (ADB), International Finance Corporation (IFC), European Bank for Reconstruction and Development (EBRD), EMF Microfinance Fund (EMF), Black Sea Trade and Development Bank (BSTDB), Islamic Corporation for the Development of the Private Sector (ICD), Incofin Investment Fund (INCOFIN), ECO Trade and Development Bank (ECO TDB), among others — demonstrating a long-standing commitment to fostering entrepreneurship and regional economic growth.