TuranBank beynəlxalq maliyyə qurumundan yerli valyutada kredit cəlb edib TuranBank beynəlxalq maliyyə qurumundan yerli valyutada kredit cəlb edib
Azərbaycanda real sektoru dəstəkləyən, ölkənin aparıcı banklarından biri olan TuranBank uğurlu fəaliyyəti sayəsində nəhəng beynəlxalq qurumlardan maliyyə vəsaitləri cəlb etməyə davam edir. Belə ki, Bank İsveçrənin aparıcı investisiya meneceri “BlueOrchard Finance” tərəfindən idarə olunan nüfuzlu BlueOrchard Beynəlxalq Mikromaliyyələşdirmə Fondu ilə yerli valyutada yeni kredit sazişi imzalayıb.
Sazişə əsasən, BlueOrchard Beynəlxalq Mikromaliyyələşdirmə Fondu TuranBank-a 3 illik müddətə 10 milyon ABŞ dolları məbləğində Azərbaycan manatında (AZN) sintetik kredit ayırıb. Cəlb edilən vəsait ölkəmizin, xüsusilə regionlarda kiçik və orta biznesin maliyyələşdirilməsinə yönəldilməklə sahibkarlıq subyektlərinin yerli valyutada maliyyə resurslarına çıxış imkanlarını daha da genişləndirəcək, dayanıqlı iqtisadi artımı təmin edərək iqtisadiyyatın inklüziv şəkildə inkişafına töhfə verəcək.
BlueOrchard Mikromaliyyələşdirmə Fondunun Baş Kredit İnzibatçısı Normunds Mizis bildirib: “TuranBank Kiçik və Orta Biznesin  maliyyələşdirilməsi sahəsində aparıcı banklardan biridir və Bank ilə tərəfdaşlığımızı daha da genişləndirməkdən və Azərbaycanın iqtisadi rifahına birgə töhfə verməkdən məmnunluq duyuruq”.
“TuranBank olaraq iqtisadiyyatın real sektorunun dəstəklənməsi və sahibkarlıq mühitinin inkişafına töhfə verilməsi bizim uzunmüddətli strategiyamızın əsas istiqamətlərindən biridir. Bu saziş, Bankın beynəlxalq maliyyə institutları ilə etibarlı tərəfdaşlıq əlaqələrinin genişlənməsinin və regionlarda fəaliyyət göstərən sahibkarlıq subyektlərinə dayanıqlı dəstəyin təmin olunmasının göstəricisidir. BlueOrchard kimi nüfuzlu investisiya institutu  ilə qurulan bu əməkdaşlıq, eyni zamanda, Bankın beynəlxalq maliyyə sektorunda etibarının bariz nümunəsidir” - deyə TuranBank ASC-nin İdarə Heyətinin sədri Orxan Qarayev qeyd edib.
Məlumat üçün qeyd edək ki, yarandığı tarixdən etibarən 33 il ərzində özünün 22 satış nöqtəsilə daim inkişaf yolunu tutmuş, xidmətləri ilə həm keyfiyyət, həm də kəmiyyət baxımından maliyyə sektorunda önəmli mövqeyə sahib olmuş TuranBank mikro, kiçik və orta sahibkarlıq subyektlərinin  maliyyələşdirilməsi üzrə beynəlxalq kredit xətlərinin cəlb edilməsi istiqamətində əməkdaşlıq əlaqələrini uğurla inkişaf etdirir. Bank Asiya İnkişaf Bankı (ADB), Beynəlxalq Maliyyə Korporasiyası (IFC), Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankı (EBRD), EMF Mikromaliyyə Fondu, Qara Dəniz Ticarət və İnkişaf Bankı (BSTDB), Özəl Sektorun İnkişafı üzrə İslam Korporasiyası (ICD), İncofin İnvestisiya fondu, ECO Ticarət və İnkişaf Bankı (ECO TDB) və s. kimi nüfuzlu maliyyə təşkilatları ilə kiçik və orta sahibkarlıq layihələri üzrə birgə əməkdaşlıq edərək qeyri-neft sektorunun davamlı inkişafına ciddi dəstək olur.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-07/_innews_8e099be52f5a6b32f8d1e5a20_o.jpg
ТуранБанк, один из ведущих банков Азербайджана, активно поддерживающий развитие реального сектора экономики, продолжает привлекать финансирование от крупных международных финансовых институтов благодаря своей высокой результативности и надёжной репутации. В рамках этой деятельности Банк подписал новое кредитное соглашение в национальной валюте с престижным международным фондом BlueOrchard Microfinance Fund (BOMF), управляемым ведущим швейцарским менеджером по инвестициям с социальным воздействием — BlueOrchard Finance Ltd.
В соответствии с условиями соглашения, BOMF предоставит ТуранБанк синтетический кредит в азербайджанских манатах (AZN), эквивалентный 10 миллионам долларов США, сроком на три года. Средства от данного финансирования будут направлены на поддержку малого и среднего бизнеса (МСП) по всей стране, с особым акцентом на развитие регионов. Путём расширения доступа предпринимателей к ресурсам в национальной валюте, этот кредит будет способствовать более широкой финансовой инклюзии, устойчивому экономическому росту и содействовать инклюзивному развитию экономики страны.
Нормундс Мизис, директор по кредитам в BlueOrchard, отметил:
“Мы рады продолжить расширение нашего партнёрства с ТуранБанк. ТуранБанк является ведущим банком в сфере финансирования малого и среднего бизнеса, и мы рады совместно способствовать экономическому развитию Азербайджана”.
Орхан Гараев, председатель Правления ТуранБанк , отметил:
“Поддержка реального сектора экономики и развитие предпринимательской экосистемы — одни из приоритетов нашей долгосрочной стратегии. Это соглашение свидетельствует о прочных и развивающихся партнёрских отношениях Банка с международными финансовыми институтами, а также о нашей приверженности устойчивой поддержке бизнеса в регионах. Сотрудничество с такими инвестиционными организациями, как BlueOrchard, является ярким отражением растущего доверия к Банку и его репутации на международной финансовой арене”.
Стоит отметить, что ТуранБанк за 33 года своей непрерывной деятельности и с растущей сетью из 22 сеть продаж занял прочное и авторитетное место в финансовом секторе Азербайджана — благодаря качеству и широте предоставляемых услуг. В рамках своей стратегической направленности Банк активно привлекает международные кредитные линии для поддержки микро-, малых и средних предприятий (ММСП), играя важную роль в устойчивом развитии ненефтяной экономики страны.
ТуранБанк успешно сотрудничает с ведущими международными финансовыми институтами, включая:
Азиатский банк развития (ADB), Международную финансовую корпорацию (IFC), Европейский банк реконструкции и развития (EBRD), EMF Microfinance Fund (EMF), Черноморский банк торговли и развития (BSTDB), Исламскую корпорацию по развитию частного сектора (ICD), Инвестиционный фонд Incofin (INCOFIN), Банк торговли и развития ECO (ECO TDB) и другие — демонстрируя свою неизменную приверженность поддержке предпринимательства и регионального экономического роста.