https://www.innews.az/uploads/news/2025-07/_innews_373159890f943d1261fe47d8c_o.jpg
Pakistan İslam Respublikası Milli Assambleyasının sədri Sərdar Ayaz Sadiq iyulun 6-da ölkəmizə rəsmi səfərə gəlib.
Heydər Əliyev Beynəlxalq Aeroportunda qonağı Milli Məclis sədrinin müavini Musa Qasımlı, Pakistanla parlamentlərarası əlaqələr üzrə işçi qrupunun rəhbəri Kamaləddin Qafarov, hər iki ölkənin səfirləri Xəzər Fərhadov, Qasım Mohiuddin və digər rəsmi şəxslər qarşılayıblar.
Pakistan Milli Assambleyasının sədri Sərdar Ayaz Sadiq ölkəmizə rəsmi səfəri çərçivəsində bir sıra görüşlər keçirəcək, qarşılıqlı münasibətlərin inkişafına dair fikir mübadiləsi aparacaq.

https://innews.az/uploads/news/2025-07/_innews_373159890f943d1261fe47d8c_o.jpg
Speaker of the National Assembly of the Islamic Republic of Pakistan Sardar Ayaz Sadiq has arrived in our country on an official visit on 6 July.
The guest was welcomed at the Heydar Aliyev International Airport by Deputy Speaker of the Milli Majlis Musa Gasimli, Head of the Working Group for inter-parliamentary relations with Pakistan Kamaladdin Gafarov, both countries’ ambassadors, Khazar Farhadov and Qasim Mohiuddin, and other officials.
Speaker of the National Assembly of Pakistan Sardar Ayaz Sadiq will have a number of meetings and exchange views about promoting the growth of the mutual relations in the course of his official visit to our country.