https://www.innews.az/uploads/news/2025-07/_innews_7ee90df333bd9d5b13a198f00_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Beynəlxalq münasibətlər və iqtisadiyyat fakültəsinin builki məzunları böyük uğura imza atıblar. Belə ki, bu il fakültəni bitirən 600 məzundan 70-dən çoxu dünyanın ən nüfuzlu universitetlərinin magistratura pilləsinə qəbul olub.
Fakültə məzunları Böyük Britaniya, Almaniya, Niderland, ABŞ, Kanada, İtaliya, Fransa, Macarıstan və digər ölkələrin tanınmış universitetlərində təhsillərini davam etdirmək imkanı qazanıblar. Onların qəbul olunduqları ali məktəblər sırasında Kembric Universiteti, London İqtisadiyyat Məktəbi, Paris Politoloji Elmlər İnstitutu, Amsterdam Universiteti, Lund Universiteti, Berlin Humboldt Universiteti, Bolonya Universiteti, MakGill Universiteti, Toronto Universiteti, Leyden Universiteti, Berkli Kaliforniya Universiteti və digər nüfuzlu universitetlər yer alır.
Tələbələrin seçdiyi ixtisaslar iqtisadiyyat, beynəlxalq münasibətlər, qlobal idarəetmə, inkişaf iqtisadiyyatı, enerji və resurs siyasəti, dayanıqlı inkişaf, rəqəmsal iqtisadiyyat, iqtisadi statistika, geosiyasi tədqiqatlar və dünya siyasəti kimi müasir çağırışlara cavab verən sahələri əhatə edir.
Bu nəticə Universitet və fakültədə son illər formalaşan akademik mədəniyyətin, tədris keyfiyyətinin, elmi araşdırma mühitinin və tələbəyönümlü yanaşmanın bariz göstəricisidir.
Hazırda xarici ali məktəblərə qəbul olunan tələbələrə Universitet rəhbərliyi və fakültə tərəfindən məşvərətçi, akademik və təşkilati dəstək göstərilir. Gənc mütəxəssislər gələcəkdə Azərbaycan elminin, iqtisadiyyatının və diplomatiyasının beynəlxalq inteqrasiyasında mühüm rol oynayacaqlar.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-07/_innews_7ee90df333bd9d5b13a198f00_o.jpg
This year’s graduates of the Faculty of International Relations and Economics at Baku State University (BSU) have achieved remarkable success. Out of 600 graduates, more than 70 have been admitted to master’s programs at prestigious universities worldwide.
The faculty’s graduates will continue their education at leading institutions in the UK, Germany, the Netherlands, the USA, Canada, Italy, France, and Hungary. Among these universities are the University of Cambridge, the London School of Economics, Sciences Po Paris, the University of Amsterdam, Lund University, Humboldt University of Berlin, the University of Bologna, McGill University, the University of Toronto, Leiden University, the University of California, Berkeley, and others.
Their chosen fields of study include economics, international relations, global governance, development economics, energy and resource policy, sustainable development, digital economy, economic statistics, geopolitical studies, and world politics.
Currently, students admitted to foreign universities are receiving advisory, academic, and organizational support from the BSU administration and faculty. In the future, these young specialists are expected to contribute significantly to the international integration of Azerbaijani science, economics, and diplomacy.