https://www.innews.az/uploads/news/2025-07/_innews_76ba2ab67b3f965119709d8f6_o.jpg
2024/2025-ci tədris ilində Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) SABAH qruplarını bakalavriat səviyyəsində 13 qrup, 9 ixtisas (“Biologiya müəllimliyi”, “Coğrafiya müəllimliyi”, “Fizika müəllimliyi”, “Hüquqşünaslıq”, “Kimya müəllimliyi”, “Psixologiya”, “Kompüter elmləri”, “Riyaziyyat müəllimliyi”, “Tarix müəllimliyi”) üzrə 348, magistratura səviyyəsində isə 10 qrup, 8 ixtisaslaşma (“Ehtimal nəzəriyyəsi və riyazi statistika”, “Əməliyyatlar tədqiqi və sistemli təhlil”, “Jurnalistika”, “Kimyəvi kinetika və kataliz”, “Kompüter elmləri və texnologiyaları”, “Molekulyar biologiya”, “Nanohissəciklər fizikası”, “Optimallaşdırma və optimal idarəetmə”) üzrə 123 məzun bitirir.
Azərbaycanın 13 ali təhsil müəssisəsindəki SABAH qrupları arasında ən çox ixtisas və tələbə sayı məhz BDU-dadır. Cari tədris ilində BDU-nun SABAH qruplarında bakalavriat səviyyəsi üzrə 913, magistratura səviyyəsi üzrə isə 237 tələbə təhsil alıb.
Ümumilikdə son 9 ildə BDU-nun SABAH qruplarından 2132 tələbə məzun olub.
Qeyd edək ki, SABAH ali təhsildə tədrisin keyfiyyətinin yüksəldilməsi, ali təhsil sistemində yeni və fərqli bir mühitin yaradılması, savadlı, bacarıqlı və hazırlıqlı tələbə yetişdirilməsi, əmək bazarının artan tələblərinə müvafiq olaraq kadr hazırlığının təmin edilməsi məqsədilə 2013/2014-cü tədris ilində yaradılıb.

https://innews.az/uploads/news/2025-07/_innews_76ba2ab67b3f965119709d8f6_o.jpg
In the 2024/2025 academic year, a total of 471 students will graduate from the SABAH groups at Baku State University (BSU), including 348 graduates from 13 bachelor’s degree groups across 9 specialties and 123 graduates from 10 master’s degree groups in 8 specialties.
Among the SABAH groups of 13 universities in Azerbaijan, BSU has the largest number of specialties and students. In the current academic year, 913 students are enrolled in BSU SABAH groups at the bachelor’s level and 237 at the master’s level.
Over the past nine years, a total of 2,132 students have graduated from BSU SABAH groups.
SABAH was established in the 2013/2014 academic year with the aim of enhancing the quality of higher education, creating a new and distinctive environment within the university system, educating knowledgeable, skilled, and well-prepared students, and training personnel to meet the evolving demands of the labor market.