https://www.innews.az/uploads/news/2025-07/_innews_6b5f6899f2bcf59ee144a98fc_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) 5 tələbəsi - Mert Üstün, Aslan Bekirhan (Beynəlxalq münasibətlət və iqtisadiyyat fakültəsi), Eylül Tanşi Karaca (Sosial elmlər və psixologiya fakültəsi), Burcu Çaylak (Tarix fakültəsi), həmçinin bu il BDU-dan yüksək təhsil göstəricisi ilə məzun olan Fidan Kərimli İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatı (İƏT) Həftəsi çərçivəsində keçirilən İƏT-in Gənclər Forumunda iştirak edirlər.
Gənclər Forumu çərçivəsində “Yüksəksəviyyəli perspektivlər: Regional inkişafda gənclərin rolu” mövzusunda plenar panel, “Ölkə müdaxilələri: Gənclərin milli strategiyalarının davamlı inkişafa töhfəsinin qiymətləndirilməsi üzrə Milli Perspektivlər” mövzusunda panel sessiya keçirilib.
Panel müzakirələrin sonunda isə gənclər tərəfindən İşçi qruplar yaradılıb və üç istiqamətdə - iqtisadi və ticari əməkdaşlıq, davamlılıq və texnologiya, insan inkişafı və insanlar arasında dialoq məsələləri ətrafında müzakirələr aparılıb.
İşçi qrupların iclasında çıxış edən BDU-nun tələbəsi Mert Üstün İƏT ölkələrində “EKO könüllülük” proqramı təşəbbüsü ilə çıxış edib, bununla gənclərin yeni təcrübələr əldə edəcəyini bildirib.
Qeyd edək ki, Forumda təşkilata üzv olan 7 ölkədən 100-dək gənc, dövlət orqanlarının nümayəndələri, İƏT rəsmiləri və ekspertlər iştirak edirlər.

https://innews.az/uploads/news/2025-07/_innews_6b5f6899f2bcf59ee144a98fc_o.jpg
Five students from Baku State University (BSU) – Mert Ustun, Aslan Bekirhan, Eylul Tanshi Karaca, Burcu Chaylak – along with this year’s BSU graduate, Fidan Kerimli, are participating in the Youth Forum of the Economic Cooperation Organization (ECO), held as part of the ECO Week.
The Youth Forum featured a plenary session titled “High-Level Perspectives: The Role of Youth in Regional Development” and a panel session on “Country Interventions: National Perspectives on Assessing the Contribution of National Youth Strategies to Sustainable Development.”
Following the panel discussions, participants formed working groups to hold discussions in three key areas: economic and trade cooperation; sustainability and technology; and human development and people-to-people dialogue.
During the working group meetings, BSU student Mert Ustun proposed implementing an “ECO Volunteering” program across ECO member countries, noting that such an initiative would enable young people to gain valuable new experiences.