https://www.innews.az/uploads/news/2025-07/_innews_6b5f6899f2bcf59ee144a98fc_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) 5 tələbəsi - Mert Üstün, Aslan Bekirhan (Beynəlxalq münasibətlət və iqtisadiyyat fakültəsi), Eylül Tanşi Karaca (Sosial elmlər və psixologiya fakültəsi), Burcu Çaylak (Tarix fakültəsi), həmçinin bu il BDU-dan yüksək təhsil göstəricisi ilə məzun olan Fidan Kərimli İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatı (İƏT) Həftəsi çərçivəsində keçirilən İƏT-in Gənclər Forumunda iştirak edirlər.
Gənclər Forumu çərçivəsində “Yüksəksəviyyəli perspektivlər: Regional inkişafda gənclərin rolu” mövzusunda plenar panel, “Ölkə müdaxilələri: Gənclərin milli strategiyalarının davamlı inkişafa töhfəsinin qiymətləndirilməsi üzrə Milli Perspektivlər” mövzusunda panel sessiya keçirilib.
Panel müzakirələrin sonunda isə gənclər tərəfindən İşçi qruplar yaradılıb və üç istiqamətdə - iqtisadi və ticari əməkdaşlıq, davamlılıq və texnologiya, insan inkişafı və insanlar arasında dialoq məsələləri ətrafında müzakirələr aparılıb.
İşçi qrupların iclasında çıxış edən BDU-nun tələbəsi Mert Üstün İƏT ölkələrində “EKO könüllülük” proqramı təşəbbüsü ilə çıxış edib, bununla gənclərin yeni təcrübələr əldə edəcəyini bildirib.
Qeyd edək ki, Forumda təşkilata üzv olan 7 ölkədən 100-dək gənc, dövlət orqanlarının nümayəndələri, İƏT rəsmiləri və ekspertlər iştirak edirlər.

https://innews.az/uploads/news/2025-07/_innews_6b5f6899f2bcf59ee144a98fc_o.jpg
5 студентов Бакинского государственного университета (БГУ) - Мерт Устюн, Аслан Бекирхан, Эйлюль Танши Караджа, Бурджу Чайлак, а также выпускница БГУ этого года Фидан Керимли участвуют в Молодежном форуме Организации экономического сотрудничества (ОЭС), проводимом в рамках Недели Организации экономического сотрудничества.
В рамках Молодежного форума состоялись пленарное заседание на тему «Перспективы высокого уровня: роль молодежи в региональном развитии» и панельная сессия на тему «Страновые вмешательства: национальные перспективы оценки вклада национальных молодежных стратегий в устойчивое развитие».
По завершении панельных дискуссий молодежью были созданы рабочие группы, и состоялись обсуждения по трем направлениям: экономическое и торговое сотрудничество, устойчивость и технологии, человеческое развитие и диалог между людьми.
Выступая на заседании рабочих групп, студент БГУ Мерт Устюн предложил реализовать программу «ЭКО-волонтерство» в странах ОЭС, заявив, что благодаря этому молодые люди получат новый опыт.