https://www.innews.az/uploads/news/2025-07/_innews_2cd4a94b7917180873988f55e_o.jpg
Azərbaycan Respublikası vətəndaşlarının və azərbaycan əsilli şəxslərin Rusiya Federasiyasında işgəncəyə məruz qalmaları və xüsusi amansızlıqla qəsdən öldürülmələri faktı üzrə cinayət işi başlanıb
Azərbaycan Respublikası vətəndaşlarının və azərbaycan əsilli şəxslərin Rusiya Federasiyasının hüquq-mühafizə orqanlarının əməkdaşları tərəfindən işgəncələrə məruz qoyulmaqla iki nəfərin xüsusi amansızlıqla qəsdən öldürülməsi faktı üzrə Azərbaycan Respublikasının Baş prokuroru tərəfindən cinayət işi başlanıb.
İlkin istintaqla müəyyən edilmişdir ki, İyunun 27-də səhər saatlarında Rusiya Federasiyasının Milli Qvardiyasının, Daxili İşlər Nazirliyinin və Federal Təhlükəsizlik Xidmətinin Sverdlovsk vilayəti üzrə əməkdaşlarının iştirakı ilə Yekaterinburq şəhərində həyata keçirilmiş birgə əməliyyat-axtarış tədbirləri zamanı Yekaterinburq şəhərində müxtəlif ünvanlarda yaşayan Azərbaycan Respublikası vətəndaşları və azərbaycan əsilli şəxslər əvvəlki dövrlərdə törədilmiş cinayətlərdə iştirak etməkdə şübhəli bilinərək saxlanılıb.
Rusiya Federasiyasının adları qeyd olunan əməliyyat-axtarış fəaliyyəti subyektlərinin səlahiyyətli vəzifəli şəxsləri tərəfindən bir qrup halında azadlığı məhdudlaşdırılmaqla faktiki köməksiz vəziyyətdə olan, özünü zərbələrdən qorumaq imkanı olmayan Azərbaycan vətəndaşları və azərbaycan əsilli digər şəxslərə həm saxlama prosesində, həm daşındıqları nəqliyyat vasitələrində, əməliyyat-axtarış subyektlərinin yerləşdiyi inzibati binalarda bərk küt əşyalarla bədənlərinin müxtəlif nahiyyətlərinə çoxsaylı zərbələr endirilməklə işgəncələrə məruz qoyulmuş və ağır bədən xəsarətləri yetirilmişdir.
Nəticədə 1966-cı il təvəllüdlü - 60 yaşlı, xırda sahibkarlıq fəaliyyəti ilə məşğul olan Azərbaycan Respublikasının vətəndaşı Hüseyn Səfərov həmin gün saat 15 radələrində Yekaterinburq şəhərində daxili işlər orqanının inzibati binasında, onun qardaşı – 1970-ci il təvəllüdlü - 55 yaşlı, taksi sürücüsü kimi fəaliyyət göstərən iki övlad atası Ziyəddin Səfərov isə səhər saatlarında əməliyyat qurumuna məxsus xidməti avtomobildə aldığı xəsarətlər nəticəsində xüsusi amansızlıqla qəsdən öldürülmüşdür.
İstintaq zamanı təyin edilmiş Məhkəmə tibbi-ekspertizasının rəyinə əsasən Səfərov Hüseyn Mehti oğluna yetirilmiş çoxsaylı xəsarətlər, o cümldən qabırğaların çoxsaylı sınıqları və sair fonunda yaranmış postravmatik və posthemorrogik şok nəticəsində, sonuncunun qardaşı 10.12.1970-ci il təvəllüdlü Səfərov Ziyəddin Mehti oğlu isə ona yetirilmiş çoxsaylı xəsarətlər fonunda yaranmış postravmatik şok nəticəsində öldürülmüşdür.
Həmçinin Rusiya Federasiyasının səlahiyyətli əməliyyat-axtarış qurumları tərəfindən saxlanılmış digər çoxsaylı şəxslərə qarşı da eyni üsulla işgəncələr tətbiq edilməsi nəticəsində müxtəlif dərəcəli bədən xəsarətləri almış digər Azərbaycan Respublikası vətəndaşlarının olması və hazırda Rusiya Federasiyası ərazisində tibb müəssisəsində müalicələrinini davam etdirilməsi müəyyən edilmişdir.
Toplanmış materiallar əsasında Azərbaycan Respublikası Baş prokuroru tərəfindən Cinayət Məcəlləsinin 12.2 (ölkə xaricində Azərbaycan Respublikasının vətəndaşına qarşı cinayət törədildikdə məsuliyyətin Azərbaycan qanunvericiliyi ilə müəyyən olunması), 120.2.1 (bir qrup şəxs tərəfindən qəsdən adam öldürmə), 120.2.4 (xüsusi amansızlıqla və ya ümumi təhlükəli üsulla adam öldürmə), 120.2.7 (iki və ya daha çox şəxsi öldürmə), 120.2.9 (qabaqcadan əlbir olan bir qrup şəxs tərəfindən adam öldürmə), 309.2 (vəzifə səlahiyyətlərini aşma ağır nəticələrə səbəb olduqda) və 293.3-cü (işgəncə vermə və ya digər qəddar, qeyri-insani və ya ləyaqəti alçaldan rəftara və ya cəzaya məruz qoyma, bu hərəkətlər ehtiyatsızlıqdan zərərçəkmiş şəxsin ölümünə səbəb olduqda) maddələri ilə cinayət işi başlanıb.
İbtidai istintaqın aparılması Baş Prokurorluğun İstintaq idarəsinə həvalə olunub, cinayət işi üzrə istintaq qrupu yaradılmaqla aktiv istintaq tədbirləri icra edilir.
Azərbaycan Respublikasının Baş Prokurorluğu tərəfindən beynəlxalq hüquq normalarına uyğun olaraq müvafiq dövlətlərə hüquqi yardım sorğuları göndərilərək, istintaqın effektiv aparılması və cinayətkarların müəyyən edilərək məsuliyyətə cəlb olunması üçün zəruri əməkdaşlıq təmin ediləcəkdir.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-07/_innews_2cd4a94b7917180873988f55e_o.jpg
A criminal case has been initiated on the fact of torture and murder with extreme cruelty of citizens of the Republic of Azerbaijan and persons of Azerbaijani origin in the Russian Federation
A criminal case has been initiated by the Prosecutor General of the Republic of Azerbaijan on the fact of torture and murder with extreme cruelty of two individuals - a citizen of the Republic of Azerbaijan and a person of Azerbaijani origin by the staff of law enforcement agencies of the Russian Federation.
The preliminary investigation has established that on the morning of June 27, during joint operational-search measures carried out in Yekaterinburg city by the employees of the Sverdlovsk Regional office of the National Guard of the Russian Federation, the Ministry of Internal Affairs and the Federal Security Service for the, citizens of the Republic of Azerbaijan and persons of Azerbaijani origin living at various addresses in Yekaterinburg were detained on suspicion of participation in previously committed crimes.
Azerbaijani citizens and other persons of Azerbaijani origin, who were practically helpless and unable to protect themselves, were subjected to torture and serious bodily injuries by various parts of their bodies being exposed to multiple blows with hard, blunt objects, by public officials of the operational-search authorities of the Russian Federation, both during the detention process and their transportation, and in the administrative buildings of operational-search authorities.
As a result, Mr Huseyn Safarov, a 60-year-old citizen of the Republic of Azerbaijan, born in 1966, engaged in entrepreneurship activities, was murdered with extreme cruelty at about 3 pm on the same day within the administrative building of the internal affairs body in Yekaterinburg. His brother, Mr Ziyaddin Safarov, a 55-year-old taxi driver born in 1970, a father of two, was murdered with extreme cruelty in a service vehicle belonging to the operational body in the morning of that day.
According to the medical forensic conclusion, Huseyn Safarov's death was the result of post-traumatic and post-hemorrhagic shock caused by the multiple injuries inflicted, including multiple fractures of the ribs. Ziyaddin Safarov's death was also a result of post-traumatic shock caused by the multiple injuries inflicted on him.
It was also determined that several other citizens of the Republic of Azerbaijan detained by the authorised operational-search agencies of the Russian Federation were subjected to torture and received similar bodily injuries and are currently receiving treatment in a medical institution in the territory of the Russian Federation.
Based on the gathered evidence, the Prosecutor General of the Republic of Azerbaijan initiated a criminal case under Articles 12.2 (exterritorial jurisdiction of Azerbaijani legislation in the event of a crime committed against a citizen of the Republic of Azerbaijan), 120.2.1 (murder by a group of persons), 120.2.4 (murder with extreme cruelty), 120.2.7 (murder of two or more persons), 120.2.9 (murder of evidently helpless person), 293.3 (grave consequences of torture or other cruel, inhuman or degrading treatment or punishment, applied by the public official) and 309.2 (grave consequences of exceeding official powers) and of the Criminal Code.
A joint investigative team was established, and the preliminary investigation of the criminal case was delegated to the Investigation Department of the Prosecutor General's Office.
The Prosecutor General's Office of the Republic of Azerbaijan will implement all necessary measures to ensure effective investigation of the criminal case and liability of guilty individuals, including mutual legal assistance requests forwarded to the respective states following international law.