https://www.innews.az/uploads/news/2025-07/_innews_2cd4a94b7917180873988f55e_o.jpg
Azərbaycan Respublikası vətəndaşlarının və azərbaycan əsilli şəxslərin Rusiya Federasiyasında işgəncəyə məruz qalmaları və xüsusi amansızlıqla qəsdən öldürülmələri faktı üzrə cinayət işi başlanıb
Azərbaycan Respublikası vətəndaşlarının və azərbaycan əsilli şəxslərin Rusiya Federasiyasının hüquq-mühafizə orqanlarının əməkdaşları tərəfindən işgəncələrə məruz qoyulmaqla iki nəfərin xüsusi amansızlıqla qəsdən öldürülməsi faktı üzrə Azərbaycan Respublikasının Baş prokuroru tərəfindən cinayət işi başlanıb.
İlkin istintaqla müəyyən edilmişdir ki, İyunun 27-də səhər saatlarında Rusiya Federasiyasının Milli Qvardiyasının, Daxili İşlər Nazirliyinin və Federal Təhlükəsizlik Xidmətinin Sverdlovsk vilayəti üzrə əməkdaşlarının iştirakı ilə Yekaterinburq şəhərində həyata keçirilmiş birgə əməliyyat-axtarış tədbirləri zamanı Yekaterinburq şəhərində müxtəlif ünvanlarda yaşayan Azərbaycan Respublikası vətəndaşları və azərbaycan əsilli şəxslər əvvəlki dövrlərdə törədilmiş cinayətlərdə iştirak etməkdə şübhəli bilinərək saxlanılıb.
Rusiya Federasiyasının adları qeyd olunan əməliyyat-axtarış fəaliyyəti subyektlərinin səlahiyyətli vəzifəli şəxsləri tərəfindən bir qrup halında azadlığı məhdudlaşdırılmaqla faktiki köməksiz vəziyyətdə olan, özünü zərbələrdən qorumaq imkanı olmayan Azərbaycan vətəndaşları və azərbaycan əsilli digər şəxslərə həm saxlama prosesində, həm daşındıqları nəqliyyat vasitələrində, əməliyyat-axtarış subyektlərinin yerləşdiyi inzibati binalarda bərk küt əşyalarla bədənlərinin müxtəlif nahiyyətlərinə çoxsaylı zərbələr endirilməklə işgəncələrə məruz qoyulmuş və ağır bədən xəsarətləri yetirilmişdir.
Nəticədə 1966-cı il təvəllüdlü - 60 yaşlı, xırda sahibkarlıq fəaliyyəti ilə məşğul olan Azərbaycan Respublikasının vətəndaşı Hüseyn Səfərov həmin gün saat 15 radələrində Yekaterinburq şəhərində daxili işlər orqanının inzibati binasında, onun qardaşı – 1970-ci il təvəllüdlü - 55 yaşlı, taksi sürücüsü kimi fəaliyyət göstərən iki övlad atası Ziyəddin Səfərov isə səhər saatlarında əməliyyat qurumuna məxsus xidməti avtomobildə aldığı xəsarətlər nəticəsində xüsusi amansızlıqla qəsdən öldürülmüşdür.
İstintaq zamanı təyin edilmiş Məhkəmə tibbi-ekspertizasının rəyinə əsasən Səfərov Hüseyn Mehti oğluna yetirilmiş çoxsaylı xəsarətlər, o cümldən qabırğaların çoxsaylı sınıqları və sair fonunda yaranmış postravmatik və posthemorrogik şok nəticəsində, sonuncunun qardaşı 10.12.1970-ci il təvəllüdlü Səfərov Ziyəddin Mehti oğlu isə ona yetirilmiş çoxsaylı xəsarətlər fonunda yaranmış postravmatik şok nəticəsində öldürülmüşdür.
Həmçinin Rusiya Federasiyasının səlahiyyətli əməliyyat-axtarış qurumları tərəfindən saxlanılmış digər çoxsaylı şəxslərə qarşı da eyni üsulla işgəncələr tətbiq edilməsi nəticəsində müxtəlif dərəcəli bədən xəsarətləri almış digər Azərbaycan Respublikası vətəndaşlarının olması və hazırda Rusiya Federasiyası ərazisində tibb müəssisəsində müalicələrinini davam etdirilməsi müəyyən edilmişdir.
Toplanmış materiallar əsasında Azərbaycan Respublikası Baş prokuroru tərəfindən Cinayət Məcəlləsinin 12.2 (ölkə xaricində Azərbaycan Respublikasının vətəndaşına qarşı cinayət törədildikdə məsuliyyətin Azərbaycan qanunvericiliyi ilə müəyyən olunması), 120.2.1 (bir qrup şəxs tərəfindən qəsdən adam öldürmə), 120.2.4 (xüsusi amansızlıqla və ya ümumi təhlükəli üsulla adam öldürmə), 120.2.7 (iki və ya daha çox şəxsi öldürmə), 120.2.9 (qabaqcadan əlbir olan bir qrup şəxs tərəfindən adam öldürmə), 309.2 (vəzifə səlahiyyətlərini aşma ağır nəticələrə səbəb olduqda) və 293.3-cü (işgəncə vermə və ya digər qəddar, qeyri-insani və ya ləyaqəti alçaldan rəftara və ya cəzaya məruz qoyma, bu hərəkətlər ehtiyatsızlıqdan zərərçəkmiş şəxsin ölümünə səbəb olduqda) maddələri ilə cinayət işi başlanıb.
İbtidai istintaqın aparılması Baş Prokurorluğun İstintaq idarəsinə həvalə olunub, cinayət işi üzrə istintaq qrupu yaradılmaqla aktiv istintaq tədbirləri icra edilir.
Azərbaycan Respublikasının Baş Prokurorluğu tərəfindən beynəlxalq hüquq normalarına uyğun olaraq müvafiq dövlətlərə hüquqi yardım sorğuları göndərilərək, istintaqın effektiv aparılması və cinayətkarların müəyyən edilərək məsuliyyətə cəlb olunması üçün zəruri əməkdaşlıq təmin ediləcəkdir.

https://innews.az/uploads/news/2025-07/_innews_2cd4a94b7917180873988f55e_o.jpg
Возбуждено уголовное дело по факту применения пыток и особо жестокого умышленного убийства граждан Азербайджанской Республики и лиц азербайджанского происхождения на территории Российской Федерации
Генеральным прокурором Азербайджанской Республики возбуждено уголовное дело по факту применения пыток и особо жестокого умышленного убийства двух человек — граждан Азербайджанской Республики и лиц азербайджанского происхождения — сотрудниками правоохранительных органов Российской Федерации.
Предварительным следствием установлено, что 27 июня в утренние часы в городе Екатеринбург в ходе совместных оперативно-розыскных мероприятий, проведённых с участием сотрудников Национальной гвардии, Министерства внутренних дел и Федеральной службы безопасности Российской Федерации по Свердловской области, были задержаны граждане Азербайджанской Республики и лица азербайджанского происхождения, проживающие в Екатеринбурге, по подозрению в участии в ранее совершённых преступлениях.
Установлено, что уполномоченные должностные лица указанных оперативно-розыскных органов Российской Федерации, группой лиц подвергли пыткам граждан Азербайджанской Республики и других лиц азербайджанского происхождения, находившихся в беспомощном состоянии и не имевших возможности защититься от ударов. Насилие применялось как в процессе задержания, так и в транспортных средствах, использовавшихся для перевозки, а также в административных зданиях указанных органов. Пострадавшим были нанесены множественные удары по различным частям тела твёрдыми тупыми предметами, в результате чего они получили тяжкие телесные повреждения.
В результате этих действий 60-летний гражданин Азербайджанской Республики Гусейн Сафаров (1966 г.р.), занимавшийся мелким предпринимательством, и его 55-летний брат Зияддин Сафаров (1970 г.р.), отец двоих детей, работавший водителем такси, были умышленно убиты с особой жестокостью: первый скончался около 3-х часов дня 27 июня в административном здании органов внутренних дел, второй - утром того же дня в служебном автомобиле оперативного органа от полученных телесных повреждений.
Согласно заключению назначенной в ходе следствия судебно-медицинской экспертизы, Сафаров Гусейн Мехти оглы скончался от посттравматического и постгеморрагического шока, вызванного множественными травмами, в том числе многочисленными переломами рёбер. Его брат Сафаров Зияддин Мехти оглы умер от посттравматического шока, развившегося на фоне множественных телесных повреждений.
Также установлено, что другие многочисленные задержанные лица - граждане Азербайджанской Республики - подверглись аналогичным пыткам, в результате чего получили телесные повреждения различной степени тяжести и в настоящее время продолжают лечение в медицинских учреждениях на территории Российской Федерации.
На основании собранных материалов Генеральным прокурором Азербайджанской Республики возбуждено уголовное дело по статьям 12.2 (действие уголовного закона в отношении лиц, совершивших преступление вне пределов Азербайджана), 120.2.1 (умышленное убийство, совершённое группой лиц), 120.2.4 (умышленное убийство с особой жестокостью или общеопасным опасным способом), 120.2.7 (умышленное убийство двух или более лиц), 120.2.9 (умышленное убийство лица, заведомо для виновного находящегося в беспомощном состоянии), 293.3 (пытки или иное жестокое, бесчеловечное или унижающее достоинство обращение или наказание, повлекшее тяжкий или менее тяжкий вред здоровью) и 309.2 (превышение должностных полномочий, повлекшее тяжкие последствия) Уголовного кодекса Азербайджанской Республики.
Проведение предварительного следствия поручено Следственному управлению Генеральной прокуратуры Азербайджанской Республики. Создана следственная группа, осуществляются активные следственные действия.
Генеральная прокуратура Азербайджанской Республики в соответствии с нормами международного права, направит запросы о правовой помощи в компетентные органы соответствующих государств с целью эффективного расследования, установления виновных лиц и привлечения их к ответственности.