https://www.innews.az/uploads/news/2025-07/_innews_9b7c97c1748f01274748e3482_o.jpg
Azərbaycan Respublikası Milli Məclisi ilə Özbəkistan Respublikası Ali Məclisi Senatı arasında “Parlamentlərarası əməkdaşlığın inkişafına dair 2025-2026-cı illər üçün praktiki tədbirlər planı” ("Yol xəritəsi") imzalanıb. Özbəkistanın Xivə şəhərində Birinci Özbəkistan-Azərbaycan Parlamentlərarası Forumu çərçivəsində baş tutan imzalanma mərasimində sənədi Azərbaycan tərəfdən Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova, Özbəkistan tərəfdən isə Özbəkistan Ali Məclisi Senatının sədri Tənzilə Narbayeva imzalayıblar.
İmzalanma mərasimində qeyd olunub ki, bu sənəd iki ölkənin qanunverici orqanları arasında əməkdaşlıq əlaqələrinin həyata keçiriləcək praktiki tədbirlər sayəsində daha da genişləndirilməsinə xidmət edir.
Qeyd edək ki, mərasimdə tərəflər həmçinin Azərbaycan Respublikası Milli Məclisi ilə Özbəkistan Respublikası Ali Məclisinin Parlamentlərarası əməkdaşlıq komissiyasının Reqlamentini də imzalayıblar.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-07/_innews_9b7c97c1748f01274748e3482_o.jpg
The Plan of Practical Measures for the Development of Inter-Parliamentary Co-operation for 2025–2026 (a Roadmap) has been signed between the Milli Majlis of the Republic of Azerbaijan and the Senate of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan. The signing ceremony took place in Khiva in Uzbekistan on the sidelines of the First Uzbek-Azerbaijani Inter-Parliamentary Forum. The document was signed by Speaker of the Milli Majlis Sahiba Gafarova on behalf of Azerbaijan and by Speaker of the Senate of the Oliy Majlis Tanzila Narbayeva on behalf of Uzbekistan.
It was remarked at the signing ceremony that this document would contribute to further expansion of the co-operation between the legislative assemblies of the two countries via implementation of practical measures.
It should be said that, also during the ceremony, the parties signed the Regulations of the Commission on Inter-Parliamentary Co-operation between the Milli Majlis of the Republic of Azerbaijan and the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan.