https://www.innews.az/uploads/news/2025-07/_innews_9b7c97c1748f01274748e3482_o.jpg
Azərbaycan Respublikası Milli Məclisi ilə Özbəkistan Respublikası Ali Məclisi Senatı arasında “Parlamentlərarası əməkdaşlığın inkişafına dair 2025-2026-cı illər üçün praktiki tədbirlər planı” ("Yol xəritəsi") imzalanıb. Özbəkistanın Xivə şəhərində Birinci Özbəkistan-Azərbaycan Parlamentlərarası Forumu çərçivəsində baş tutan imzalanma mərasimində sənədi Azərbaycan tərəfdən Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova, Özbəkistan tərəfdən isə Özbəkistan Ali Məclisi Senatının sədri Tənzilə Narbayeva imzalayıblar.
İmzalanma mərasimində qeyd olunub ki, bu sənəd iki ölkənin qanunverici orqanları arasında əməkdaşlıq əlaqələrinin həyata keçiriləcək praktiki tədbirlər sayəsində daha da genişləndirilməsinə xidmət edir.
Qeyd edək ki, mərasimdə tərəflər həmçinin Azərbaycan Respublikası Milli Məclisi ilə Özbəkistan Respublikası Ali Məclisinin Parlamentlərarası əməkdaşlıq komissiyasının Reqlamentini də imzalayıblar.

https://innews.az/uploads/news/2025-07/_innews_9b7c97c1748f01274748e3482_o.jpg
Между Милли Меджлисом Азербайджанской Республики и Сенатом Олий Мажлиса Республики Узбекистан подписан «План практических мероприятий по развитию межпарламентского сотрудничества на 2025–2026 годы» («Дорожная карта»). Церемония подписания состоялась в городе Хива в Узбекистане на полях первого Узбеко-Азербайджанского Межпарламентского Форума. Документ от имени Азербайджана подписала спикер Милли Меджлиса Сагиба Гафарова, а от имени Узбекистана – спикер Сената Олий Мажлиса Танзила Нарбаева.
Как отмечалось на церемонии подписания, данный документ поспособствует дальнейшему расширению сотрудничества между законодательными органами двух стран путём реализации практических мероприятий.
Следует отметить, что в ходе церемонии стороны также подписали Регламент Комиссии по межпарламентскому сотрудничеству между Милли Меджлисом Азербайджанской Республики и Олий Мажлисом Республики Узбекистан.