“Dəniz Mall” ticarət mərkəzində yerləşən “CineMastercard” premium kinoteatrında Formula 1 yarışlarının Azərbaycandakı promouteri Bakı Şəhər Halqası Əməliyyat  Şirkətinin dəstəyi ilə “Formula 1” idman dramının premyeradan öncə nümayişi keçirilib.
Filmin rejissoru “Top Qan: Meverik” və “Cəsurlar işi” kimi işləri ilə tanınan Cozef Kosinskidir. Baş rolları Hollivud ulduzları Bred Pitt, Demson İdris və Xavyer Bardem canlandırıblar. Filmdə həmçinin hazırda yarışan Formula 1 pilotları da iştirak ediblər. Layihənin prodüserlərindən biri yeddiqat dünya çempionu Lyuis Hemiltondur.
Çəkilişlər 2023-cü ildə başlayıb və real traslarda aparılıb. Bu film üçün xüsusi avtomobillər hazırlanıb. Onlara kamera, qeydiyyat qurğuları, akkumulyatorlar və ötürücülər də daxil olmaqla on beş dayaqlı sistem quraşdırılıb. Uydurma APXGP komandası öz pit stop zonası, komanda körpüsü ilə təmin olunub, film üçün hazırlanmış yarış avtomobilləri isə yarışlardan əvvəl start düzülüşünün sonunda yerləşdirilib. Üç ay ərzində yürüşlərə hazırlaşan aktyorlar bolidlərin içində əyləşiblər.
Filmin süjeti APXGP komandası ətrafında qurulub. Ağır qəzadan sonra avtoidmandan uzaqlaşmış əfsanəvi pilot Sonni Heys (Bred Pittin ifasında) traslara qayıdır ki, komandanın ikinci pilotu və gənc, istedadlı pilot Coşua Pirsin (Demson İdrisin ifasında) mentoruna çevrilsin.
Qapalı nümayişdə tanınmış simalar, ictimai xadimlər, jurnalistlər, bloqerlər, sahibkarlar və iri təşkilatların rəhbərləri, həmçinin Bakı Şəhər Halqası Əməliyyat Şirkətinin qonaqları iştirak ediblər.
Gecə “Formula-1” filminin birgə izlənməsi ilə yekunlaşdı.
Tamaşaçılar ilin ən çox gözlənilən filmini “CineMastercard” kinoteatrlar şəbəkəsində 3 dildə: rus, ingilis və türk dillərində izləyə biləcəklər. Həmçinin “CineMastercard” kinoteatrı “Formula 1” filmini ən son texnologiyalar olan 4DX və ScreenX formatlarında izləmə imkanını təqdim edir.

https://innews.az/uploads/news/2025-06/_innews_c0607a7318f247bd2990bf5d2_o.jpg
В кинотеатре премиум класса «CineMastercard», расположенном в ТЦ «Dəniz Mall», при поддержке промоутера гонок Формулы 1 в Азербайджане Операционной компании Baku City Circuit прошел предпремьерный показ спортивной драмы «Формула 1».
Режиссёром фильма выступил Джозеф Косински, известный по работам «Топ Ган: Мэверик» и «Дело храбрых». Главные роли исполнили голливудские звезды Брэд Питт, Демсон Идрис и Хавьер Бардем. В фильме также приняли участие действующие пилоты Формулы 1. Один из продюсеров проекта — семикратный чемпион мира Льюис Хэмилтон.
Съемки начались в 2023 году и проходили на реальных трассах. Для этого фильма были созданы специальные машины. В них встроили пятнадцать креплений для камер, включая записывающие устройства, аккумуляторы и передатчики. Вымышленная команда APXGP обзавелась боксом, командным мостиком, а созданные для фильма гоночные автомобили располагались в конце стартовой решетки перед началом гонок. В болидах сидели сами актеры, которые готовились к заездам на протяжении трех месяцев.
Сюжет фильма разворачивается вокруг команды APXGP. Легендарный пилот Сонни Хэйс (в исполнении Брэда Питта), ушедший из автоспорта после тяжёлой аварии, возвращается на трассу, чтобы стать вторым пилотом команды и наставником молодого и талантливого гонщика Джошуа Пирса (Демсон Идрис).
На закрытом показе приняли участие известные личности, общественные деятели, журналисты, блогеры, предприниматели и руководители крупных организаций, а также гости компании Baku City Circuit.
Завершился вечер совместным просмотром фильма «Формула-1».
Зрители смогут посмотреть самый ожидаемый фильм в сети кинотеатров «CineMastercard» на 3-х языках: русский, английский и турецкий. Также кинотеатр «CineMastercard» предлагает насладиться фильмом «Формула 1»