https://www.innews.az/uploads/news/2025-06/_innews_163b6ccc8c80fd219996439c0_o.jpg
İyunun 17-də Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Azərbaycanda rəsmi səfərdə olan Şimali Makedoniya Respublikası Assambleyasının sədri Afrim Qaşi ilə görüşüb.
Əvvəlcə Şimali Makedoniya Respublikası Assambleyasının sədri Milli Məclisin plenar iclas zalı ilə tanış olub.
Sonra qonaqlar Milli Məclisdə Heydər Əliyev Muzeyində olublar.
Şimali Makedoniya Respublikası Assambleyasının sədri Afrim Qaşi Xatirə kitabını imzalayıb.
Görüşdə spiker Sahibə Qafarova iki ölkə arasında diplomatik münasibətlərin qurulmasından ötən 30 il ərzində ölkələrimiz arasında əlaqələrin bütün istiqamətlər üzrə inkişafından məmnunluğunu bildirərək, dövlətlərarası əlaqələrimizin səmimi dostluq və qarşılıqlı hörmət üzərində qurulduğunu qeyd edib. Qonağın səfərinin əhəmiyyətini vurğulayan parlamentin spikeri, bu səfərin parlament sədrləri səviyyəsində ilk belə səfər olduğunu, onun iki ölkə və qanunverici orqanlar arasında əlaqələrin dərinləşməsinə təkan verəcəyinə inamını ifadə edib. Qeyd olunub ki, Şimali Makedoniya Assambleyasının nümayəndə heyətinin ölkəmizə səfəri çərçivəsində Qara Dəniz İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatı Parlament Assambleyasının 65-ci Baş Assambleyasında iştirakı bu əməkdaşlığın daha da güclənməsi baxımından mühüm əhəmiyyət kəsb edir.
Söhbət zamanı Azərbaycan və Şimali Makedoniya arasında siyasi, iqtisadi, mədəni-humanitar, təhsil və elm sahələrini əhatə edən ikitərəfli münasibətlərin hazırkı vəziyyəti və inkişaf perspektivləri müzakirə edilib. Dövlətlərarası əlaqələrin möhkəmlənməsində müxtəlif səviyyələrdə həyata keçirilən qarşılıqlı səfərlərin müstəsna rolu vurğulanıb, Şimali Makedoniya Respublikasının Prezidenti Qordana Silyanovska-Davkovanın bu ilin mart ayında ölkəmizə rəsmi səfərinin və keçirilən səmərəli müzakirələrin əhəmiyyəti qeyd olunub. Ali qonaqla görüşünü məmnuniyyətlə xatırlayan Spiker Sahibə Qafarova, həmin səfərin dövlətlərarası münasibətlərin inkişafında əhəmiyyətini qeyd edib.
Görüşdə Azərbaycan və Şimali Makedoniya arasında ikitərəfli və çoxtərəfli münasibətlərə mühüm təsir göstərən amillərdən biri kimi parlamentlər arasında qarşılıqlı fəaliyyətin əhəmiyyəti barədə söz açılaraq, qanunverici orqanlarda fəaliyyət göstərən parlamentlərarası əlaqələr üzrə işçi qrupları arasında təmasların intensivləşdirilməsinin vacibliyi, həmçinin parlamentlərin profil komitələri və aparatları arasında əməkdaşlığın dərinləşdirilməsinin, qanunvericilik sahəsində təcrübə mübadiləsinin aparılmasının əhəmiyyəti diqqətə çatdırılıb.
Şimali Makedoniya Respublikası Assambleyasının sədri Afrim Qaşi ölkəmizə ilk rəsmi səfərindən və Milli Məclisdə olmaqdan məmnunluğunu bildirərək, Bakıya valeh olduğunu, son illər Azərbaycanın əldə etdiyi iqtisadi nailiyyətlər və yüksək inkişaf dinamikasının Azərbaycan xalqının böyük əzm və səylə çətinliklərin öhdəsindən gəldiyini nümayiş etdirdiyini xüsusi vurğulayıb. O, Şimali Makedoniyanın dost ölkələrlə əlaqələri daha da genişləndirmək siyasəti apardığını qeyd edərək, Azərbaycanın yerləşdiyi regionda mühüm geosiyasi əhəmiyyətə malik olan ölkələrdən biri olduğunu və bu baxımdan onunla əməkdaşlığın dərinləşdirilməsində maraqlı olduqlarını bildirib. Afrim Qaşi əlavə edib ki, parlamentlərarası əlaqələrin inkişafı hökumətlər arasında da təmasların intensivləşməsinə, qarşılıqlı səfərlərin və görüşlərin sayının daha da artmasına təkan verəcək ki, bu da öz növbəsində oxşar tarixə və dəyərlərə malik xalqlarımızın yaxınlaşmasına və ölkələrimiz arasında münasibətlərin dərinləşməsinə səbəb olacaq. Eyni zamanda qeyd olunub ki, ikitərəfli münasibətlərin dərinləşməsi yalnız ölkələrimiz arasında əlaqələrin güclənməsinə deyil, eyni zamanda regional sülhün, sabitliyin və əməkdaşlıq mühitinin möhkəmləndirilməsinə də töhfə verəcəkdir.
Söhbətdə Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova 44 günlük Vətən müharibəsində Azərbaycanın qazandığı tarixi Zəfərdən söz açaraq, ölkəmizin Ermənistanın 30 il davam edən işğalına son qoyaraq öz ərazi bütövlüyünü və suverenliyini bərpa etdiyini vurğulayıb. O bildirib ki, Azərbaycan uzun illər beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərinin pozulması, habelə ikili standartlarla üz-üzə qalıb, lakin 2020-ci ildə BMT Təhlükəsizlik Şurasının müvafiq qətnamələrinin icrasını özü təmin edərək işğala son qoyub. Görüşdə həmçinin postmünaqişə dövründə regionda yaranmış vəziyyət, eləcə də işğaldan azad edilmiş ərazilərdə aparılan genişmiqyaslı bərpa və quruculuq işləri barədə məlumat verilib. Spiker vurğulayıb ki, Azərbaycan sülh tərəfdarıdır və bu sülhün əldə olunması regionda davamlı sabitlik və təhlükəsizliyin təmin olunmasına xidmət edəcək.

Спикер Милли Меджлиса Сагиба Гафарова встретилась со спикером Ассамблеи Республики Северная Македония
Спикер Милли Меджлиса Сагиба Гафарова встретилась со спикером Ассамблеи Республики Северная Македония Спикер Милли Меджлиса Сагиба Гафарова встретилась со спикером Ассамблеи Республики Северная Македония
17-го июня спикер Милли Меджлиса Азербайджана Сагиба Гафарова провела встречу со спикером Ассамблеи Республики Северная Македония Афримом Гаши, находящимся в Азербайджане с официальным визитом.
Вначале спикер Ассамблеи Республики Северная Македония ознакомился с залом пленарных заседаний Милли Меджлиса.
Затем гости посетили Музей Гейдара Алиева в Милли Меджлисе.
Спикер Ассамблеи Республики Северная Македония Африм Гаши оставил запись в Книге памяти.
Во время встречи спикер Сагиба Гафарова выразила удовлетворение развитием связей между нашими странами во всех направлениях за 30 лет, прошедших с установления дипломатических отношений, добавив, что межгосударственные связи базируются на искренней дружбе и взаимном уважении. Подчеркнув значимость визита гостя, спикер парламента отметила, что это первый визит главы парламента, также выразив свою уверенность в том, что он придаст импульс углублению связей между двумя странами и их законодательными собраниями. Как затем было отмечено, участие делегации Ассамблеи Северной Македонии в 65-й Генеральной Ассамблее Парламентской Ассамблеи Черноморского Экономического Сотрудничества в русле визита в нашу страну важно для дальнейшего укрепления сотрудничества.
В ходе беседы обсуждались текущее состояние и перспективы развития двусторонних отношений между Азербайджаном и Северной Македонией, которые охватывают политическую, экономическую, культурно-гуманитарную, образовательную и научную сферы. Была подчёркнута исключительная роль встречных визитов на различных уровнях в укреплении межгосударственных связей, а также отмечена значимость официального визита Президента Республики Северная Македония Горданы Силяновской-Давковой в нашу страну в марте этого года и проведённых во время того визита плодотворных обсуждений. Спикер Сагиба Гафарова с удовлетворением вспомнила встречу с высокой гостьей, указав на важность этого визита для развития межгосударственных отношений.
Далее на встрече отмечалась важность взаимодействия между парламентами как одного из ключевых факторов, оказывающих существенного влияние на двусторонние и многосторонние отношения между Азербайджаном и Северной Македонией. Было отмечено значение интенсификации контактов между рабочими группами по межпарламентским связям, действующими в законодательных органах, а также углубления сотрудничества между профильными комитетами и аппаратами парламентов, и проведения обмена опытом в области законотворчества.
Спикер Ассамблеи Республики Северная Македония Африм Гаши выразил удовлетворение своим первым официальным визитом в нашу страну и пребыванием в Милли Меджлисе, также добавив, что он восхищён Баку. Как он особо заметил, экономические достижения и высокая динамика развития, достигнутые Азербайджаном в последние годы, демонстрируют способность азербайджанского народа преодолевать трудности благодаря выдающейся решимости и выдающимся усилиям. По словам спикера Гаши, Северная Македония проводит политику расширения связей с дружественными странами; он отметил, что Азербайджан – одна из стран, имеющих важное геополитическое значение в своём регионе, в связи с чем он озвучил заинтересованность в углублении сотрудничества с нашей страной. Африм Гаши добавил, что рост межпарламентских связей будет способствовать интенсификации контактов между правительствами, увеличению числа встречных визитов и встреч, а это, в свою очередь, приведёт к сближению наших народов, обладающих схожей историей и ценностями, и к углублению отношений между странами. Было сказано и то, что углубление двусторонних отношений не только укрепит связи между нашими странами, но и внесёт вклад в укрепление региональных мира, стабильности и среды для сотрудничества.
В продолжение беседы спикер Милли Меджлиса Сагиба Гафарова, говоря об исторической Победе, одержанной Азербайджаном в 44-дневной Отечественной войне, подчеркнула, что наша страна положила конец 30-летней оккупации со стороны Армении, восстановив свои территориальную целостность и суверенитет. Она упомянула то, что Азербайджан долгие годы сталкивался с нарушениями норм и принципов международного права, а также с применением двойных стандартов, однако в 2020-м году самостоятельно обеспечил выполнение соответствующих резолюций Совета Безопасности ООН и устранил оккупацию. Кроме того, на встрече была представлена информация о ситуации в регионе в постконфликтный период и о масштабных восстановительных и строительных работах, проводимых на освобождённых от оккупации территориях. Спикер подчеркнула, что Азербайджан выступает за мир, и что достижение мира будет способствовать обеспечению устойчивой стабильности и безопасности в регионе.