https://www.innews.az/uploads/news/2025-06/_innews_163b6ccc8c80fd219996439c0_o.jpg
İyunun 17-də Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Azərbaycanda rəsmi səfərdə olan Şimali Makedoniya Respublikası Assambleyasının sədri Afrim Qaşi ilə görüşüb.
Əvvəlcə Şimali Makedoniya Respublikası Assambleyasının sədri Milli Məclisin plenar iclas zalı ilə tanış olub.
Sonra qonaqlar Milli Məclisdə Heydər Əliyev Muzeyində olublar.
Şimali Makedoniya Respublikası Assambleyasının sədri Afrim Qaşi Xatirə kitabını imzalayıb.
Görüşdə spiker Sahibə Qafarova iki ölkə arasında diplomatik münasibətlərin qurulmasından ötən 30 il ərzində ölkələrimiz arasında əlaqələrin bütün istiqamətlər üzrə inkişafından məmnunluğunu bildirərək, dövlətlərarası əlaqələrimizin səmimi dostluq və qarşılıqlı hörmət üzərində qurulduğunu qeyd edib. Qonağın səfərinin əhəmiyyətini vurğulayan parlamentin spikeri, bu səfərin parlament sədrləri səviyyəsində ilk belə səfər olduğunu, onun iki ölkə və qanunverici orqanlar arasında əlaqələrin dərinləşməsinə təkan verəcəyinə inamını ifadə edib. Qeyd olunub ki, Şimali Makedoniya Assambleyasının nümayəndə heyətinin ölkəmizə səfəri çərçivəsində Qara Dəniz İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatı Parlament Assambleyasının 65-ci Baş Assambleyasında iştirakı bu əməkdaşlığın daha da güclənməsi baxımından mühüm əhəmiyyət kəsb edir.
Söhbət zamanı Azərbaycan və Şimali Makedoniya arasında siyasi, iqtisadi, mədəni-humanitar, təhsil və elm sahələrini əhatə edən ikitərəfli münasibətlərin hazırkı vəziyyəti və inkişaf perspektivləri müzakirə edilib. Dövlətlərarası əlaqələrin möhkəmlənməsində müxtəlif səviyyələrdə həyata keçirilən qarşılıqlı səfərlərin müstəsna rolu vurğulanıb, Şimali Makedoniya Respublikasının Prezidenti Qordana Silyanovska-Davkovanın bu ilin mart ayında ölkəmizə rəsmi səfərinin və keçirilən səmərəli müzakirələrin əhəmiyyəti qeyd olunub. Ali qonaqla görüşünü məmnuniyyətlə xatırlayan Spiker Sahibə Qafarova, həmin səfərin dövlətlərarası münasibətlərin inkişafında əhəmiyyətini qeyd edib.
Görüşdə Azərbaycan və Şimali Makedoniya arasında ikitərəfli və çoxtərəfli münasibətlərə mühüm təsir göstərən amillərdən biri kimi parlamentlər arasında qarşılıqlı fəaliyyətin əhəmiyyəti barədə söz açılaraq, qanunverici orqanlarda fəaliyyət göstərən parlamentlərarası əlaqələr üzrə işçi qrupları arasında təmasların intensivləşdirilməsinin vacibliyi, həmçinin parlamentlərin profil komitələri və aparatları arasında əməkdaşlığın dərinləşdirilməsinin, qanunvericilik sahəsində təcrübə mübadiləsinin aparılmasının əhəmiyyəti diqqətə çatdırılıb.
Şimali Makedoniya Respublikası Assambleyasının sədri Afrim Qaşi ölkəmizə ilk rəsmi səfərindən və Milli Məclisdə olmaqdan məmnunluğunu bildirərək, Bakıya valeh olduğunu, son illər Azərbaycanın əldə etdiyi iqtisadi nailiyyətlər və yüksək inkişaf dinamikasının Azərbaycan xalqının böyük əzm və səylə çətinliklərin öhdəsindən gəldiyini nümayiş etdirdiyini xüsusi vurğulayıb. O, Şimali Makedoniyanın dost ölkələrlə əlaqələri daha da genişləndirmək siyasəti apardığını qeyd edərək, Azərbaycanın yerləşdiyi regionda mühüm geosiyasi əhəmiyyətə malik olan ölkələrdən biri olduğunu və bu baxımdan onunla əməkdaşlığın dərinləşdirilməsində maraqlı olduqlarını bildirib. Afrim Qaşi əlavə edib ki, parlamentlərarası əlaqələrin inkişafı hökumətlər arasında da təmasların intensivləşməsinə, qarşılıqlı səfərlərin və görüşlərin sayının daha da artmasına təkan verəcək ki, bu da öz növbəsində oxşar tarixə və dəyərlərə malik xalqlarımızın yaxınlaşmasına və ölkələrimiz arasında münasibətlərin dərinləşməsinə səbəb olacaq. Eyni zamanda qeyd olunub ki, ikitərəfli münasibətlərin dərinləşməsi yalnız ölkələrimiz arasında əlaqələrin güclənməsinə deyil, eyni zamanda regional sülhün, sabitliyin və əməkdaşlıq mühitinin möhkəmləndirilməsinə də töhfə verəcəkdir.
Söhbətdə Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova 44 günlük Vətən müharibəsində Azərbaycanın qazandığı tarixi Zəfərdən söz açaraq, ölkəmizin Ermənistanın 30 il davam edən işğalına son qoyaraq öz ərazi bütövlüyünü və suverenliyini bərpa etdiyini vurğulayıb. O bildirib ki, Azərbaycan uzun illər beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərinin pozulması, habelə ikili standartlarla üz-üzə qalıb, lakin 2020-ci ildə BMT Təhlükəsizlik Şurasının müvafiq qətnamələrinin icrasını özü təmin edərək işğala son qoyub. Görüşdə həmçinin postmünaqişə dövründə regionda yaranmış vəziyyət, eləcə də işğaldan azad edilmiş ərazilərdə aparılan genişmiqyaslı bərpa və quruculuq işləri barədə məlumat verilib. Spiker vurğulayıb ki, Azərbaycan sülh tərəfdarıdır və bu sülhün əldə olunması regionda davamlı sabitlik və təhlükəsizliyin təmin olunmasına xidmət edəcək.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-06/_innews_163b6ccc8c80fd219996439c0_o.jpg
Speaker of the Milli Majlis of Azerbaijan Sahiba Gafarova held a meeting on 17 June with Speaker of the Assembly of the Republic of North Macedonia Afrim Gashi who is in Azerbaijan on an official visit.
The Speaker of the Assembly of the Republic of North Macedonia familiarised himself with the plenary session hall of the Milli Majlis initially.
Subsequently, the guests visited the Heydar Aliyev Museum at the Milli Majlis.
Speaker of the Assembly of the Republic of North Macedonia Afrim Gashi also signed the Memorial Book.
As the meeting went on, Speaker Sahiba Gafarova voiced satisfaction with the development of the relations between our countries across all areas over the 30 years since the establishment of our diplomatic ties, saying also that the inter-state relations are grounded in sincere friendship and mutual respect. Emphasising the significance of the guest’s visit, the Speaker of Parliament pointed up the fact that it is the first visit by a Head of Parliament, then expressing confidence that it will provide impetus for deepening the ties between the two countries and their legislative assemblies. It was said then that the participation of the North Macedonian Assembly delegation in the 65th General Assembly of the Parliamentary Assembly of the Black Sea Economic Co-operation in the course of their visit to our country is significant for further strengthening co-operation.
The conversation addressed the current state and prospects for the development of bilateral relations between Azerbaijan and North Macedonia that encompass political, economic, cultural-humanitarian, educational and scientific spheres. The exceptional role of reciprocal visits at various levels in strengthening the inter-state ties was underscored, as was the significance of the official visit by President of the Republic of North Macedonia Gordana Siljanovska-Davkova to our country in March this year and the fruitful discussions held during it. Speaker Sahiba Gafarova recalled fondly her meeting with the distinguished guest, noting the importance of this visit for the development of the inter-state relations.
Also, the Speakers underlined the importance of inter-parliamentary interaction one of the key factors significantly influencing bilateral and multilateral relations between Azerbaijan and North Macedonia. The necessity of intensifying contacts between the working groups on inter-parliamentary relations operating within the legislatures was duly noted, and so was the importance of deepening co-operation between specialised committees and parliamentary apparatuses, and of conducting exchanges of law-making experience.
Speaker of the Assembly of the Republic of North Macedonia Afrim Gashi witnessed pleasure with his first official visit to our country and his time at the Milli Majlis, adding that he is captivated by Baku. He particularly mentioned that the economic achievements and high developmental momentum attained by Azerbaijan in recent years demonstrate the Azerbaijani people’s ability to overcome challenges through exceptional resolve and outstanding efforts. According to Speaker Gashi, North Macedonia pursues a policy of expanding ties with friendly nations; he highlit Azerbaijan’s being amongst the countries of significant geopolitical importance in her region, expressing then interest in deepening the co-operation with our country. Afrim Gashi further stated that the growth of the inter-parliamentary relations will facilitate intensified government-level contacts and bring about an increase in reciprocal visits and meetings, which, in turn, will foster closer bonds between our peoples sharing similar histories and values, and deepen our countries’ relationship. It was also said that strengthening the bilateral relations will not only reinforce ties between our nations but also contribute to promoting regional peace, stability and co-operation ambience.
As the conversation continued, Speaker of the Milli Majlis Sahiba Gafarova brought up the historic Victory achieved by Azerbaijan in the 44-day Patriotic War and emphasised that our country ended Armenia’s 30-year occupation, having restored her territorial integrity and sovereignty. She added that Azerbaijan faced violations of international law standards and principles as well as the use of double standards for many years, yet in 2020 she independently ensured the implementation of the relevant United Nations Security Council resolutions and put paid to the occupation. Then, information was provided about the regional situation in the post-conflict period and the extensive restoration and reconstruction efforts underway in the territories liberated from occupation. The Speaker underscored that Azerbaijan advocates for peace and that achieving peace will contribute to ensuring sustainable stability and security in the region.