Bakıda Qara Dəniz İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatı Parlament Assambleyasının 65-ci plenar sessiyası keçiriləcək
Bakıda Qara Dəniz İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatı Parlament Assambleyasının 65-ci plenar sessiyası keçiriləcək Bakıda Qara Dəniz İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatı Parlament Assambleyasının 65-ci plenar sessiyası keçiriləcək
İyunun 17-dən 19-dək Bakıda Qara Dəniz İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatı Parlament Assambleyasının (QDİƏT PA) 65-ci plenar sessiyası keçiriləcək. Tədbirdə çoxsaylı qonaqlarla yanaşı, bir neçə ölkənin parlament sədrlərinin də iştirakı gözlənilir.
Milli Məclisin və QDİƏT PA-nın sədri Sahibə Qafarova plenar sessiyada açılış nitqi ilə çıxış edəcək.
Tədbir çərçivəsində təşkilatın Büro, Daimi komitə, həmçinin iqtisadi, hüquqi və sosial sahələr üzrə komitələrinin iclasları keçiriləcək, o cümlədən bir sıra təşkilati məsələlərə baxılacaqdır.
Plenar sessiyada isə “QDİƏT regionunda əlaqələrin gücləndirilməsi, smart və davamlı nəqliyyat infrastrukturunun yaradılması yolu ilə mobilliyin artırılması” mövzusunda müzakirələr aparılacaq, müvafiq qərarlar qəbul ediləcək.

https://innews.az/uploads/news/2025-06/_innews_0f97a42cc54b42474ade44297_o.jpg
С 17-го по 19-го июня в Баку будет идти 65-я пленарная сессия Парламентской Ассамблеи Черноморского Экономического Сотрудничества (ПАЧЭС). Наряду со множеством делегатов и гостей в мероприятии также примут участие руководители ряда национальных парламентов.
Спикер Милли Меджлиса и председательница ПАЧЭС Сагиба Гафарова выступит на пленарной сессии со вступительной речью.
В рамках мероприятия состоятся заседания Бюро и Постоянного Комитета организации, а также комитетов по экономическим, юридическим и социальным вопросам; кроме того, предстоит рассмотреть ряд организационных вопросов.
На пленарной сессии пройдут обсуждения на тему «Укрепление связей в регионе ПАЧЭС и повышение мобильности посредством создания интеллектуальной и устойчивой транспортной инфраструктуры», а также будут приняты соответствующие решения.
Кроме того, на пленарной сессии председательство в Парламентской Ассамблее ЧЭС будет передано от Азербайджана Болгарии.