Bakıda Qara Dəniz İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatı Parlament Assambleyasının 65-ci plenar sessiyası keçiriləcək
Bakıda Qara Dəniz İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatı Parlament Assambleyasının 65-ci plenar sessiyası keçiriləcək Bakıda Qara Dəniz İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatı Parlament Assambleyasının 65-ci plenar sessiyası keçiriləcək
İyunun 17-dən 19-dək Bakıda Qara Dəniz İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatı Parlament Assambleyasının (QDİƏT PA) 65-ci plenar sessiyası keçiriləcək. Tədbirdə çoxsaylı qonaqlarla yanaşı, bir neçə ölkənin parlament sədrlərinin də iştirakı gözlənilir.
Milli Məclisin və QDİƏT PA-nın sədri Sahibə Qafarova plenar sessiyada açılış nitqi ilə çıxış edəcək.
Tədbir çərçivəsində təşkilatın Büro, Daimi komitə, həmçinin iqtisadi, hüquqi və sosial sahələr üzrə komitələrinin iclasları keçiriləcək, o cümlədən bir sıra təşkilati məsələlərə baxılacaqdır.
Plenar sessiyada isə “QDİƏT regionunda əlaqələrin gücləndirilməsi, smart və davamlı nəqliyyat infrastrukturunun yaradılması yolu ilə mobilliyin artırılması” mövzusunda müzakirələr aparılacaq, müvafiq qərarlar qəbul ediləcək.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-06/_innews_0f97a42cc54b42474ade44297_o.jpg
Baku will be hosting the 65th Plenary Session of the Parliamentary Assembly of the Black Sea Economic Co-operation (PABSEC) from 17 to 19 June. The event will see participation by Heads of Parliament of several countries alongside other numerous delegates and guests.
Speaker of the Milli Majlis and PABSEC President Sahiba Gafarova will deliver an opening address at the plenary session.
The proceedings will include meetings of the Organisation’s Bureau and Standing Committee as well as committees on economic, legal, and social affairs; various organisational matters are to be considered, too.
Discussions will be held, themed ‘Strengthening Connectivity in the PABSEC Region and Enhancing Mobility through Development of Smart and Sustainable Transport Infrastructure’, and corresponding decisions will be adopted at the plenary session.
Also, the Parliamentary Assembly of the BSEC presidency will be relegated from Azerbaijan to Bulgaria at the plenary session.