Sahibə Qafarova: “İyirmi birinci əsr türk xalqları üçün yeni imkanlar əsridir”
Sahibə Qafarova: “İyirmi birinci əsr türk xalqları üçün yeni imkanlar əsridir” Sahibə Qafarova: “İyirmi birinci əsr türk xalqları üçün yeni imkanlar əsridir”
“İyirmi birinci əsr türk xalqları üçün yeni imkanlar əsridir”. Bu fikri Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova iyunun 12-də Astana şəhərində keçirilən TÜRKPA-nın 14-cü plenar iclasında çıxışı zamanı səsləndirib.
Onun sözlərinə görə, Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin qeyd etdiyi kimi, İyirmi birinci əsr Türk dünyasının inkişafı əsri olmalıdır. Spikerin sözlərinə görə, bu baxış həm bizim ümumi mirasımıza, həm də türk dövlətlərinin siyasi, iqtisadi və humanitar sahələrdə artan potensialına əsaslanır. Spiker Sahibə Qafarova deyib ki, Türk xalqlarının yeni yüksəlişinin yolu birlik və həmrəylikdən keçir.
Milli Məclisin sədrinin sözlərinə görə, bu gün dünyanın sürətlə dəyişdiyi bir dövrdə geosiyasi proseslər getdikcə daha mürəkkəb şəkil alır, qlobal çağırışlar kollektiv cavablar tələb edir, dayanıqlı inkişaf isə təkcə resurslardan deyil, həm də birlik, həmrəylik və strateji düşünmə qabiliyyətindən asılı olur. Bu baxımdan türk dünyası nadir bir potensiala malikdir. Bu, sadəcə olaraq dövlətlərin birliyi deyil, ortaq dil, tarix və milli-mənəvi dəyərlər ilə bağlı olan sivilizasiya məkanıdır.

https://innews.az/uploads/news/2025-06/_innews_42c98c273148252da4ab5ff8b_o.jpg
‘The 21st century is a century of new opportunities for the Turkic peoples’ was the thought that Speaker of the Milli Majlis Sahiba Gafarova voiced in her speech at the 14th TURKPA Plenary Meeting in Astana on 12 June.
She said that, to quote President Ilham Aliyev of Azerbaijan, ‘The twenty-first century must be the century of the Turkic World’s development.’ She said that this vision is rooted in both our shared heritage and the growing potential of Turkic states in the political, economic and humanitarian realms. As Speaker Sahiba Gafarova declared, the path to a new ascent for the Turkic peoples lies through their unity and solidarity.
The Speaker of the Milli Majlis observed that geopolitical processes are becoming increasingly complex, global challenges necessitate collective responses and sustainable development hinges not only on resources but also on unity, solidarity and a capacity for strategic thinking in the contemporary era of rapidly changing global dynamics. The Turkic World possesses a unique potential in the context for it is not merely an alliance of states but, rather, a civilisational community bound together by a shared language, history and national spiritual values.