Sahibə Qafarova: “İyirmi birinci əsr türk xalqları üçün yeni imkanlar əsridir”
Sahibə Qafarova: “İyirmi birinci əsr türk xalqları üçün yeni imkanlar əsridir” Sahibə Qafarova: “İyirmi birinci əsr türk xalqları üçün yeni imkanlar əsridir”
“İyirmi birinci əsr türk xalqları üçün yeni imkanlar əsridir”. Bu fikri Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova iyunun 12-də Astana şəhərində keçirilən TÜRKPA-nın 14-cü plenar iclasında çıxışı zamanı səsləndirib.
Onun sözlərinə görə, Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin qeyd etdiyi kimi, İyirmi birinci əsr Türk dünyasının inkişafı əsri olmalıdır. Spikerin sözlərinə görə, bu baxış həm bizim ümumi mirasımıza, həm də türk dövlətlərinin siyasi, iqtisadi və humanitar sahələrdə artan potensialına əsaslanır. Spiker Sahibə Qafarova deyib ki, Türk xalqlarının yeni yüksəlişinin yolu birlik və həmrəylikdən keçir.
Milli Məclisin sədrinin sözlərinə görə, bu gün dünyanın sürətlə dəyişdiyi bir dövrdə geosiyasi proseslər getdikcə daha mürəkkəb şəkil alır, qlobal çağırışlar kollektiv cavablar tələb edir, dayanıqlı inkişaf isə təkcə resurslardan deyil, həm də birlik, həmrəylik və strateji düşünmə qabiliyyətindən asılı olur. Bu baxımdan türk dünyası nadir bir potensiala malikdir. Bu, sadəcə olaraq dövlətlərin birliyi deyil, ortaq dil, tarix və milli-mənəvi dəyərlər ilə bağlı olan sivilizasiya məkanıdır.

Сагиба Гафарова: «Двадцать первый век - век новых возможностей для тюркских народов»
Сагиба Гафарова: «Двадцать первый век - век новых возможностей для тюркских народов» Сагиба Гафарова: «Двадцать первый век - век новых возможностей для тюркских народов»
«Двадцать первый век – век новых возможностей для тюркских народов» - такую мысль спикер Милли Меджлиса Сагиба Гафарова высказала в своей речи на 14-м пленарном заседании ТЮРКПА в городе Астана 12-го июня.
По её словам, говоря словами Президента Азербайджана Ильхама Алиева, «двадцать первый век должен стать веком развития Тюркского мира». Как она заметила, это видение основано как на нашем общем наследии, так и на возрастающем потенциале тюркских государств в политической, экономической и гуманитарной сферах. Спикер Сагиба Гафарова заявила, что путь к новому подъёму тюркских народов лежит через их единство и солидарность.
Спикер Милли Меджлиса заметила, что в современную эпоху стремительного изменения мира геополитические процессы становятся всё более сложными, глобальные вызовы требуют коллективных ответов, а устойчивое развитие зависит не только от ресурсов, но и от единства, солидарности и способности к стратегическому мышлению. Тюркский мир обладает уникальным потенциалом в этом контексте. Это не просто союз государств, а цивилизационное сообщество, объединённое общим языком, историей и национальными духовными ценностями.