“Azərbaycan Respublikası Milli Məclisinin TÜRKPA-ya sədrliyi dövründə parlamentlərarası əlaqələrin möhkəmləndirilməsi, TÜRKPA-nın fəaliyyətinin daha da gücləndirilməsi istiqamətində bütün addımlar atılıb”.
Bunu Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Qazaxıstanın paytaxtı Astana şəhərində TÜRKPA Assambleya Şurasının iclasında çıxışı zamanı səsləndirib.
Spiker TÜRKPA-nın adi bir beynəlxalq platforma olmadığını, onun eyni kökdən olan, ortaq milli-mənəvi dəyərləri bölüşən qardaş xalqlarımızın təmsilçilərini eyni çətir altında birləşdirən bir təşkilat olduğunu diqqətə çatdırıb. Milli Məclisin sədri bildirib ki, qardaş ölkələrimiz arasındakı əməkdaşlığın gündən-günə inkişaf etdiyi bir dövrdə TÜRKPA-nın səmərəli fəaliyyəti ölkələrimiz arasında birliyin və həmrəyliyin genişlənməsinə parlament dəstəyini təmin edir. Təşkilat həm də türk dünyasının vahid mövqeyinin beynəlxalq parlament platformalarında eşidilməsinə imkan yaradır.

‘Every step was taken during the period of the presidency of the Milli Majlis in TURKPA to strengthen inter-parliamentary connections and make the activities of TURKPA stronger still.’
Speaker of the Milli Majlis Sahiba Gafarova declared this in her address at the meeting of the TURKPA Assembly Council in the capital city of Kazakhstan, Astana.
The Speaker said also that TURKPA was not an ordinary international platform in that it was an entity uniting under its aegis representatives of the fraternal peoples sharing a common heritage and national spiritual values. As the Speaker of the Milli Majlis said, the effective work of TURKPA provides parliamentary support for the expansion of unity and solidarity among our nations at a time when co-operation among our brotherly countries grows by the day. The Organisation also generates opportunities for the unified stance of the Turkic World to be heard on international parliamentary platforms.