https://www.innews.az/uploads/news/2025-06/_innews_47ad190f7211f715b4437cae5_o.jpg
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova iyunun 11-də Qazaxıstanın paytaxtı Astana şəhərində Türk Dövlətləri Parlament Assambleyasının XIV plenar iclası çərçivəsində Özbəkistan Respublikası Ali Məclisinin Qanunverici Palatasının sədri Nurdinjon İsmoilov ilə görüşüb.
Görüşdə dost ölkələrimiz arasında münasibətlərin yüksək səviyyəsindən razılıq ifadə olunaraq, Azərbaycanla Özbəkistanın bir çox sahələrdə uğurla əməkdaşlıq etdiyi qeyd edilib. Münasibətlərin hazırki yüksək səviyyəyə çatmasında iki ölkənin dövlət başçılarının mühüm rolu diqqətə çatdırılaraq, bildirilib ki, ali və yüksək səviyyəli qarşılıqlı səfərlər, sıx təmaslar dost və qardaş ölkələrimiz arasında əlaqələrin yeni mərhələyə daxil olmasını şərtləndirib.
Söhbət zamanı qeyd edilib ki, qanunverici orqanlarımız arasında əlaqələrin genişlənməsi ikitərəfli münasibətlərin inkişafına töhfə verir. Milli Məclisin Özbəkistan parlamentinin hər iki palatası ilə əlaqələrinin yüksək səviyyədə olduğu vurğulanıb. Spiker Sahibə Qafarova özünün Özbəkistana, qarşı tərəfin qanunverici orqanlarının rəhbərlərinin isə ölkəmizə səfərlərini məmnunluqla xatırladaraq, bu sahədə müsbət dinamikanın olduğunu deyib. Vurğulanıb ki, parlamentarilərimiz həm ikitərəfli əsasda, həm də beynəlxalq təşkilatlarda uğurla əməkdaşlıq edirlər.

https://innews.az/uploads/news/2025-06/_innews_47ad190f7211f715b4437cae5_o.jpg
Спикер Милли Меджлиса Сагиба Гафарова 11-го июня провела встречу со спикером Законодательной Палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан Нурдинжоном Исмоиловым 11-го июня на полях XIV пленарного заседания Парламентской Ассамблеи Тюркских Государств.
На встрече было засвидетельствовано удовлетворение высоким уровнем отношений между нашими дружественными государствами, и отмечено плодотворное сотрудничество Азербайджана и Узбекистана во многих областях. Подчёркивалась важная роль глав обоих государств в достижении нынешнего высокого уровня отношений; как было сказано, встречные визиты на высшем и высоком уровнях, а также интенсивные контакты обусловили вступление связей между нашими дружественными и братскими странами в новую фазу.
В ходе беседы было также отмечено, что расширение связей между нашими законодательными органами способствует развитию двусторонних отношений. Как подчеркнули собеседники, отношения Милли Меджлиса с обеими палатами Парламента Узбекистана находятся на высоком уровне. Спикер Сагиба Гафарова с удовлетворением вспомнила свой визит в Узбекистан, а также поездки глав законодательных органов Узбекистана в нашу страну, и указала на наличие положительной динамики в этой сфере. Было отмечено и успешное сотрудничество наших парламентариев – как на двусторонней основе, так и в рамках международных организаций.