https://www.innews.az/uploads/news/2025-06/_innews_47ad190f7211f715b4437cae5_o.jpg
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova iyunun 11-də Qazaxıstanın paytaxtı Astana şəhərində Türk Dövlətləri Parlament Assambleyasının XIV plenar iclası çərçivəsində Özbəkistan Respublikası Ali Məclisinin Qanunverici Palatasının sədri Nurdinjon İsmoilov ilə görüşüb.
Görüşdə dost ölkələrimiz arasında münasibətlərin yüksək səviyyəsindən razılıq ifadə olunaraq, Azərbaycanla Özbəkistanın bir çox sahələrdə uğurla əməkdaşlıq etdiyi qeyd edilib. Münasibətlərin hazırki yüksək səviyyəyə çatmasında iki ölkənin dövlət başçılarının mühüm rolu diqqətə çatdırılaraq, bildirilib ki, ali və yüksək səviyyəli qarşılıqlı səfərlər, sıx təmaslar dost və qardaş ölkələrimiz arasında əlaqələrin yeni mərhələyə daxil olmasını şərtləndirib.
Söhbət zamanı qeyd edilib ki, qanunverici orqanlarımız arasında əlaqələrin genişlənməsi ikitərəfli münasibətlərin inkişafına töhfə verir. Milli Məclisin Özbəkistan parlamentinin hər iki palatası ilə əlaqələrinin yüksək səviyyədə olduğu vurğulanıb. Spiker Sahibə Qafarova özünün Özbəkistana, qarşı tərəfin qanunverici orqanlarının rəhbərlərinin isə ölkəmizə səfərlərini məmnunluqla xatırladaraq, bu sahədə müsbət dinamikanın olduğunu deyib. Vurğulanıb ki, parlamentarilərimiz həm ikitərəfli əsasda, həm də beynəlxalq təşkilatlarda uğurla əməkdaşlıq edirlər.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-06/_innews_47ad190f7211f715b4437cae5_o.jpg
Speaker of the Milli Majlis Sahiba Gafarova has had a meeting on 11 June with Speaker of the Legislative Chamber of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan Nurdinjon Ismoilov on the margins of the XIV Plenary Meeting of the Parliamentary Assembly of Turkic States.
The Speakers voiced satisfaction with the high standards of the relationship between our friendly states and underscored the fruitful co-operation of Azerbaijan and Uzbekistan in many fields. They also highlight the essential roles of both Heads of State in the relations’ having reached today’s elevated position; it was said that reciprocal visits at the high and summit levels as well as intensive contacts had ensured that the connexions between our friendly and brotherly countries had entered a new phase.
Also, it was said as the conversation went on that the expanding ties between our legislative bodies provide for development of the bilateral relations. It was stressed that the ties of the Milli Majlis with both Chambers of the Parliament of Uzbekistan were at a high level. Speaker Sahiba Gafarova fondly recalled her visit to Uzbekistan as well as the arrivals of the Heads of Uzbekistan’s legislative institutions to our country, and mentioned the positive dynamic in that area. Our MPs’ fruitful collaboration, be it bilateral or in international organisations, was broached as well.