Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova iyunun 11-də Qazaxıstanın paytaxtı Astana şəhərində Türk Dövlətləri Parlament Assambleyasının XIV plenar iclası çərçivəsində Şimali Kipr Türk Cümhuriyyəti (ŞKTC) Məclisinin sədri Ziya Öztürkler ilə görüşüb.
Görüşdə Şimali Kipr Türk Cümhuriyyəti Məclisinin sədri Ziya Öztürkler Prezident İlham Əliyev başda olmaqla, Azərbaycanın ŞKTC-yə dəstəyinə görə təşəkkür edib və bunu çox yüksək qiymətləndirdiklərini bildirib.
O, Türk dünyasının bir parçası olaraq, TÜRKPA-nın XIV plenar iclasında iştirakdan məmnunluğunu bildirərək, Azərbaycan Milli Məclisinin sədrliyi ilə TÜRKPA-nın uğurlu fəaliyyətinin təşkilatın daha da güclənməsinə və beynəlxalq mövqelərinin möhkəmlənməsinə xidmət etdiyini vurğulayıb.
Söhbət zamanı Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Türk dünyasının birləşməsi istiqamətində göstərilən səyləri qeyd edərək, bu baxımdan TÜRKPA çərçivəsində fəal əməkdaşlığın parlamentlərimiz arasında əlaqələrin daha da dərinləşməsinə xidmət etdiyini bildirib. Spiker Sahibə Qafarova Türk dünyasının gücləndirilməsinin, Türk dövlətləri ilə əlaqələrin daha da genişləndirilməsinin Azərbaycanın xarici siyasətinin prioritetlərindən biri olduğunu qeyd edərək, Prezident İlham Əliyevin bu barədə səsləndirdiyi fikirləri və atdığı addımları diqqətə çatdırıb.
Görüşdə parlamentlərdə mövcud olan dostluq qruplarının əməkdaşlığının və qarşılıqlı fəaliyyətinin əhəmiyyəti qeyd olunub.
Söhbət zamanı Türk Dövlətləri Parlament Assambleyasının XIV plenar iclasının və orada müzakirəsi nəzərdə tutulan məsələlərin təşkilatın gələcək fəaliyyətində önəminə dair fikirlər səsləndirilib, qarşılıqlı maraq doğuran digər məsələlər haqqında fikir mübadiləsi aparılıb.

Speaker of the Milli Majlis Sahiba Gafarova had a meeting with Speaker of the Majlis of the Turkish Republic of Northern Cyprus (TRNC) Ziya Öztürkler on the margins of the XIV Plenary Meeting of the Parliamentary Assembly of Turkic States on 11 June.
As the conversation went on, Speaker of the Majlis of the Turkish Republic of Northern Cyprus Ziya Öztürkler, expressed gratitude to Azerbaijan, particularly to President Ilham Aliyev, for the support provided to the TRNC, and emphasised that this support is greatly valued.
He expressed satisfaction with participating in the XIV Plenary Meeting of TURKPA as part of the Turkic World, adding that the successful activities of TURKPA under the presidency of the Milli Majlis of Azerbaijan contribute to the further strengthening of the Organisation and the enhancement of its international standing.
Speaker of the Milli Majlis Sahiba Gafarova mentioned the endeavours aimed at uniting the Turkic World and said that energetic co-operation within TURKPA contributes to deepening the ties between our parliaments in this context. Furthermore, Speaker Sahiba Gafarova emphasised that strengthening the Turkic World and expanding relations with Turkic states are among the foreign political priorities of Azerbaijan; she also referenced the relevant statements and actions of President Ilham Aliyev.
Further, the importance of the co-operation and interaction between the friendship groups of the parliaments was highlit at the meeting.
Additionally, during the discussion, views were expressed as to the significance of the XIV Plenary Session of the Parliamentary Assembly of Turkic States and the importance of the agenda items for the Organisation’s future activities; there was also an exchange of opinions on other matters of mutual interest.