Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova iyunun 11-də Qazaxıstanın paytaxtı Astana şəhərində Türk Dövlətləri Parlament Assambleyasının XIV plenar iclası çərçivəsində Şimali Kipr Türk Cümhuriyyəti (ŞKTC) Məclisinin sədri Ziya Öztürkler ilə görüşüb.
Görüşdə Şimali Kipr Türk Cümhuriyyəti Məclisinin sədri Ziya Öztürkler Prezident İlham Əliyev başda olmaqla, Azərbaycanın ŞKTC-yə dəstəyinə görə təşəkkür edib və bunu çox yüksək qiymətləndirdiklərini bildirib.
O, Türk dünyasının bir parçası olaraq, TÜRKPA-nın XIV plenar iclasında iştirakdan məmnunluğunu bildirərək, Azərbaycan Milli Məclisinin sədrliyi ilə TÜRKPA-nın uğurlu fəaliyyətinin təşkilatın daha da güclənməsinə və beynəlxalq mövqelərinin möhkəmlənməsinə xidmət etdiyini vurğulayıb.
Söhbət zamanı Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Türk dünyasının birləşməsi istiqamətində göstərilən səyləri qeyd edərək, bu baxımdan TÜRKPA çərçivəsində fəal əməkdaşlığın parlamentlərimiz arasında əlaqələrin daha da dərinləşməsinə xidmət etdiyini bildirib. Spiker Sahibə Qafarova Türk dünyasının gücləndirilməsinin, Türk dövlətləri ilə əlaqələrin daha da genişləndirilməsinin Azərbaycanın xarici siyasətinin prioritetlərindən biri olduğunu qeyd edərək, Prezident İlham Əliyevin bu barədə səsləndirdiyi fikirləri və atdığı addımları diqqətə çatdırıb.
Görüşdə parlamentlərdə mövcud olan dostluq qruplarının əməkdaşlığının və qarşılıqlı fəaliyyətinin əhəmiyyəti qeyd olunub.
Söhbət zamanı Türk Dövlətləri Parlament Assambleyasının XIV plenar iclasının və orada müzakirəsi nəzərdə tutulan məsələlərin təşkilatın gələcək fəaliyyətində önəminə dair fikirlər səsləndirilib, qarşılıqlı maraq doğuran digər məsələlər haqqında fikir mübadiləsi aparılıb.

Спикер Милли Меджлиса Сагиба Гафарова 11-го июня на полях XIV пленарного заседания Парламентской Ассамблеи Тюркских Государств провела встречу со спикером Меджлиса Турецкой Республики Северного Кипра (ТРСК) Зиёй Озтюрклером.
На встрече спикер Меджлиса Турецкой Республики Северного Кипра Зия Озтюрклер выразил благодарность Азербайджану, в первую очередь Президенту Ильхаму Алиеву, за поддержку, оказываемую ТРСК, и подчеркнул, что эта поддержка высоко ценится.
Он выразил удовлетворение участием в XIV пленарной сессии ТЮРКПА в качестве частицы Тюркского мира, заметив, что успешная деятельность ТЮРКПА под председательством Милли Меджлиса Азербайджана способствует дальнейшему укреплению организации и усилению ее международных позиций.
Спикер Милли Меджлиса Сагиба Гафарова, отметив направленные на объединение Тюркского мира усилия, сказала, что активное сотрудничество в рамках ТЮРКПА способствует углублению связей между нашими парламентами в этом контексте. Также, спикер Сагиба Гафарова подчеркнула, что усиление Тюркского мира и расширение связей с тюркскими государствами стоят в ряду внешнеполитических приоритетов Азербайджана; она также упомянула соответствующие высказывания и шаги Президента Ильхама Алиева.
На встрече отмечалось значение сотрудничества и взаимодействия групп дружбы парламентов.
Кроме того, в ходе беседы были высказаны мнения о значении XIV Пленарного заседания Парламентской Ассамблеи Тюркских Государств и важности пунктов повестки дня для будущей деятельности организации, а также состоялся обмен мнениями по другим вопросам, представляющим взаимный интерес.