https://www.innews.az/uploads/news/2025-06/_innews_64a081df9afd71d9546cc6055_o.jpg
Azərbaycan Respublikası Səhiyyə Nazirliyi, TƏBİB və Azərbaycan İnfeksion Xəstəliklər və Klinik Mikrobiologiya Cəmiyyətinin təşkilatçılığı ilə Bakı şəhərində keçirilən “II Azərbaycan İnfeksion Xəstəliklər və Klinik Mikrobiologiya Cəmiyyətinin” konfransında Mərkəzi Gömrük Hospitalının Cərrahiyyə və Orqan Transplantasiyası şöbəsinin transplantoloqu, t.ü.f.d., Səhiyyə əlaçısı Mircəlal Kazımi moderator qismində və infeksionist həkim Mədinə Abdullayeva məruzəçi qismində iştirak ediblər.
Cərrahiyyə və Orqan Transplantasiyası şöbəsinin transplantoloqu Mircəlal Kazımi konfransın “Xüsusi qrup xəstələrdə virus hepatitləri” mövzusunda üçüncü panelində moderator və infeksionist həkim Mədinə Abdullayeva “Solid orqan transplantasiya olan xəstələrdə virus hepatitlərin idarə olunması” mövzusunda təqdimatla çıxış edib.
Konfransda ölkəmizdə infeksion xəstəliklərin diaqnostikası və müalicəsi, eləcə də transplantasiya sonrası fəsadların profilaktikası və idarə olunması istiqamətində aparılan tədqiqatlar müzakirə olunmuş, bu sahədə beynəlxalq təcrübələrin inteqrasiyası barədə fikir mübadiləsi aparılmışdır.
Mərkəzi Gömrük Hospitalının həkimlərinin bu konfransda iştirakı, onların elmi biliklərinin paylaşılması və peşəkar platformalarda təmsil olunması, tibb sahəsində təcrübə mübadiləsinin inkişafına mühüm töhfə verir.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-06/_innews_64a081df9afd71d9546cc6055_o.jpg
По инициативе Министерства здравоохранения Азербайджанской Республики, TƏБИБ и Азербайджанского общества инфекционных заболеваний и клинической микробиологии в городе Баку была проведена II Конференция Азербайджанского общества инфекционных заболеваний и клинической микробиологии, в которой приняли участие врачи Центрального Таможенного Госпиталя.
Трансплантолог хирургического и трансплантационного отделения, кандидат медицинских наук, отличник здравоохранения Мирджалал Казыми выступил в роли модератора, а врач-инфекционист Мядина Абдуллаева – в роли докладчика.
Мирджалал Казыми модерировал третью панель конференции на тему «Вирусные гепатиты у пациентов особых групп», а Мядина Абдуллаева выступила с презентацией на тему «Менеджмент вирусных гепатитов у пациентов после трансплантации солидных органов».
На конференции были обсуждены вопросы диагностики и лечения инфекционных заболеваний в нашей стране, а также профилактика и ведение осложнений после трансплантации. Также состоялся обмен мнениями относительно интеграции международного опыта в данной области.
Участие врачей Центрального Таможенного Госпиталя в данной конференции способствует обмену научными знаниями, профессиональному сотрудничеству и развитию международного медицинского диалога.