Mərkəzi Gömrük Hospitalında “Xoledoxolitiazis müalicə alqoritmi” mövzusunda elmi-praktik seminar keçirilib
Mərkəzi Gömrük Hospitalında “Xoledoxolitiazis müalicə alqoritmi” mövzusunda elmi-praktik seminar keçirilib Mərkəzi Gömrük Hospitalında “Xoledoxolitiazis müalicə alqoritmi” mövzusunda elmi-praktik seminar keçirilib
21 iyun 2025-ci il tarixində Azərbaycan Respublikası Dövlət Gömrük Komitəsinin Tibbi Xidmət İdarəsinin Elmi-Təcrübi və Tədris Mərkəzinin təşkilatçılığı ilə Mərkəzi Gömrük Hospitalında “Xoledoxolitiazis müalicə alqoritmi” mövzusunda elmi-praktik seminar təşkil olunub. Tədbirin məqsədi müasir cərrahiyyə təcrübəsində geniş yayılmış, eyni zamanda diaqnostika və müalicə baxımından mürəkkəb xəstəliklərdən biri olan xoledoxolitiazisin klinik idarəedilməsi sahəsində rezident-həkimlərin bilik və bacarıqlarının artırılması olub.
Seminarda Mərkəzi Gömrük Hospitalının Ümumi Cərrahiyyə şöbəsinin rəisi, t.ü.f.d., ümumi cərrah Namiq Novruzov təqdimatla çıxış edib. O, seminar iştirakçılarına xoledoxolitiazisin yaranma səbəbləri, klinik əlamətləri, müasir diaqnostik yanaşmalar və müalicə prinsipləri haqqında geniş məlumat verib.
Tədbirdə mövzu ətrafında elmi-praktik fikir mübadiləsi aparılıb, klinik praktikada rast gəlinən mürəkkəb hallar müzakirə olunub və konkret pasiyent təcrübələri əsasında effektiv müalicə yanaşmaları ətrafında dialoqlar keçirilib. Seminarın interaktiv formatda təşkili iştirakçılara həm nəzəri bilikləri yeniləmək, həm də praktik vərdişlərini təkmilləşdirmək imkanı yaradıb.
Qeyd edək ki, bu kimi elmi-praktik tədbirlər Dövlət Gömrük Komitəsi Tibbi Xidmət İdarəsinin səhiyyə sahəsində davamlı təhsil, innovativ yanaşmaların tətbiqi və tibbi heyətin peşəkarlığının artırılması istiqamətində həyata keçirdiyi ardıcıl fəaliyyətin mühüm tərkib hissəsidir. Seminar, iştirakçılar tərəfindən yüksək maraqla qarşılanıb.

https://innews.az/uploads/news/2025-06/_innews_6976611fb1ffaf9e2be1cd662_o.jpg
21 июня 2025 года в Центральном Таможенном Госпитале при организации Научно-практического и Учебного Центра Медицинской службы Государственного Таможенного Комитета Азербайджанской Республики состоялся научно-практический семинар на тему «Алгоритм лечения холедохолитиаза».
Целью мероприятия стало повышение уровня знаний и профессиональных навыков врачей-резидентов в области клинического ведения холедохолитиаза — одного из наиболее распространённых и в то же время сложных заболеваний с точки зрения диагностики и лечения в современной хирургической практике.
С докладом на семинаре выступил заведующий отделением общей хирургии Центрального Таможенного Госпиталя, кандидат медицинских наук, хирург общего профиля Намиг Новрузов. В своём выступлении он подробно рассказал о причинах возникновения заболевания, его клинических проявлениях, современных методах диагностики и принципах лечения.
Во время семинара был организован обмен научно-практическими мнениями по теме, обсуждены сложные клинические случаи, встречающиеся в медицинской практике, а также проведены диалоги по эффективным подходам к лечению на основе конкретных случаев из клинической практики.
Интерактивный формат мероприятия создал для участников возможность не только обновить свои теоретические знания, но и усовершенствовать практические навыки.
Отметим, что проведение подобных научно-практических мероприятий является важной частью последовательной деятельности Медицинской службы Государственного Таможенного Комитета, направленной на обеспечение непрерывного медицинского образования, внедрение инновационных подходов и повышение профессионализма медицинского персонала. Семинар вызвал большой интерес и был положительно воспринят участниками.