“AzerGold” sikkə və külçələrin gerialışı üzrə müştərilərə 1.15 milyon manat ödəniş edib
“AzerGold” sikkə və külçələrin gerialışı üzrə müştərilərə 1.15 milyon manat ödəniş edib “AzerGold” sikkə və külçələrin gerialışı üzrə müştərilərə 1.15 milyon manat ödəniş edib
“AzerGold” QSC daxili pərakəndə bazarda qiymətli metalların dövriyyəsini artırmaq və vətəndaşların investisiya imkanlarını genişləndirmək məqsədilə satışını həyata keçirdiyi qızıl məhsulların 2021-ci ildən gerialış əməliyyatlarını icra edir.
Belə ki, 2025-ci ilin yanvar-may aylarında ümumi çəkisi 85 unsiya olan qızıl sikkə və külçələrin gerialışı həyata keçirilib. Bu, ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 244% artım deməkdir. Gerialış əməliyyatları nəticəsində müştərilərə 459 min manat ödəniş edilib. Bu isə ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 376% artımdan xəbər verir.
Bütün fəaliyyət dövri ərzində isə ümumi çəkisi 274.4 unsiya olan qiymətli məhsulların gerialışı həyata keçirilib, ödənişlərin ümumi məbləği 1.15 milyon manat təşkil edib. Ötən dövr ərzində geri alınmış məhsullarının 260.8 unsiya həcminin təkrar satışı həyata keçirilib və 1.23 milyon manat gəlir əldə edilib.
Qeyd edək ki, “AzerGold” tərəfindən satışa çıxarılan məhsulların gerialışı QSC-nin Bakı şəhərində yerləşən Satış və mübadilə mərkəzində həyata keçirilir. Gerialış üçün müştəri məhsulu, onun keyfiyyət sertifikatını təqdim edir. Satış və mübadilə mərkəzinin eksperti tərəfindən məhsul yoxlanıldıqdan sonra Mərkəzi Bankın gündəlik məzənnəsinə uyğun olaraq qızılın dəyərinə əlavə 2% qazancla müştəriyə ödəniş edilir.
Xatırladaq ki, “AzerGold” QSC tərəfindən 2019-cu ildən qiymətli metalların pərakəndə satış bazarına Azərbaycanın milli-mədəni irsini əks etdirən müxtəlif dizaynlı sikkələr, eləcə də külçələr təqdim olunur. Məqsəd ölkəmizin mədəni dəyərlərinin təbliği ilə yanaşı, iqtisadi və investisiya potensialının genişləndirilməsi, qiymətli məhsulların ticarətində “kölgə iqtisadiyyatı”nın qarşısının alınmasına əlavə töhfə verməkdir.

ЗАО “AzerGold” c 2021 года осуществляет операции по выкупу реализуемых им золотых изделий в целях увеличения оборота драгоценных металлов на внутреннем розничном рынке и расширения инвестиционных возможностей граждан.
Так, в январе-мае 2025 года были выкуплены золотые монеты и слитки общим весом 85 унции. Это на 244% больше по сравнению с соответствующим периодом прошлого года. В результате операций по выкупу клиентам было выплачено 459 тыс. манатов. Это указывает на рост на 376 % по сравнению с аналогичным периодом прошлого года.
За весь период деятельности была выкуплена ценная продукция общим весом 274.4 унции, общая сумма выплат составила 1.15 млн манатов. За истекший период было перепродано 260.8 унций выкупленной продукции и получен доход в размере 1.23 млн манатов.
Следует отметить, что обратный выкуп продукции, выставленной на продажу ЗАО “AzerGold”, осуществляется в Центре продаж и обмена, расположенном в городе Баку. Для обратного выкупа покупатель предъявляет товар и сертификат качества. После проверки товара экспертом Центра продаж и обмена клиенту выплачивается дополнительная прибыль в размере 2% от стоимости золота в соответствии с ежедневным курсом Центрального банка.
Следует отметить, что с 2019 года ЗАО “AzerGold” выводит на розничный рынок драгоценных металлов монеты с различным дизайном, отражающие национальное и культурное наследие Азербайджана, а также слитки. Целью является популяризация культурных ценностей нашей страны, а также расширение ее экономического и инвестиционного потенциала, внесение дополнительного вклада в предотвращение “теневой экономики” в торговле драгоценными изделиями.