https://www.innews.az/uploads/news/2022-09/_innews_747d880b0241f3f847cf7c8a2_o.jpg
Beş festival günü ərzində 33 ölkədən 60-dan çox film təqdim olunub. Proqramda həmçinin sənədli film ustası Sergey Dvortsevoyun filmlərinin retrospektivi də yer alıb. Sentyabrın 25-də Nizami Kino Mərkəzində bağlanış və qaliblərin mükafatlandırılması mərasimi baş tutub.
Bu il festivalın əsas mövzusu Re≈MC2VOLUTiON/OFF (Təkamülə Qarşı İnqilab) olub və təqdim olunan filmlərin əksəriyyəti müasir dünyada insan axtarışına və onun yolunu – inqilabi və ya təkamül seçiminə həsr olunub. Festivalın sponsorları Free Art Pro, Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət Nazirliyi və Azərbaycan Kinematoqrafçılar İttifaqı olub. Festivalın Ən Yaxşı Beynəlxalq Qısa film nominasiyası üzrə qalibi Marita Tevzadze və Ana Jeqnaradzenin (Gürcüstan) “Hey, Günəş” filmidir. Ən yaxşı Yerli Qısametrajlı Filmə rejissor Mətləb Muxtarovun “12/35” filmi layiq görülüb. Rejissor Amil Amalın çəkdiyi “Vulkan Üstündə Ev” filmi isə münsiflər heyətinin xüsusi mükafatına layiq görülüb. Rişi Çandnanın “Festival Posteri” (Hindistan) və Sarah Bahramcahanın (İran) “Uşaqsız” filmləri də xüsusi mükafatlara layiq görülüb.
İlkin Yusifin “Mən Qəhrəman Axtarıram” (Azərbaycan) və Səid Taci Farukinin “Min alov” (Fransa) filmi No-Main müsabiqəsində Ən Yaxşı Tammetrajlı Sənədli Filmlərdir. No-Main müsabiqəsində Mileyn Quiard-Şmidin (Belçika) “Paça Hekayələri” filmi Ən Yaxşı Qısametrajlı Sənədli Film elan edilib. Münsiflər heyətinin xüsusi mükafatı Siril Kornunun (Fransa) “Mamodi, Sonuncu Baobab Qazıcısı” filminə layiq görülüb.
Ən Yaxşı Tammetrajlı Sənədli Film nominasiyasında qalib isə polşalı rejissor Pavel Lozinskinin “Balkon” filmi olub. Festivalın münsiflər heyətinin xüsusi mükafatı Helmut Dosantosun “Meksika Tanrıları” və Nikolas van Hemelrik və Kler Vayskopfun “Alis” filmlərinə verilib.
Qeyd edək ki, qaliblərin elan edilməsi ilə yanaşı, kinematoqrafiyada xüsusi xidmətlərinə görə Azərbaycan və beynəlxalq kino sənəti ustalarına xüsusi iCyborg mükafatları da təqdim edilib. Onların arasında Sergey Dvortsevoy, Pavel Lozinski, Reza Deqati və Ceyhun Mirzəyev də var. Səhnə adı ilə daha çox “Ələkbər Əmi” kimi tanınan Ələkbər Hüseynov da uşaqlar üçün teatr sənətinin inkişafındakı xidmətlərinə görə “iHuman” mükafatına layiq görülüb.
2017-ci ildə Bakıda əsası qoyulan festival dünyanın hər yerindən sənədli filmləri nümayiş etdirmək məqsədi daşıyan ilk müstəqil beynəlxalq sənədli filmlər festivalıdır. Festival həmçinin yeni adlar tapmaq və yerli sənədli film istehsalçılarına dəstək olmaq niyyəti ilə həyata keçirilir.

https://innews.az/uploads/news/2022-09/_innews_747d880b0241f3f847cf7c8a2_o.jpg
Over 60 films from 33 countries were presented during the five festival days. The program also included a retrospective of films by the master of documentary filmmaking Sergei Dvortsevoy. The closing ceremony and awarding of the winners took place on September 25 at the Nizami Cinema Center.
This year the festival’s main topic was Re≈MC2VOLUTiON/OFF, and most of the presented films were devoted to the search for a human in the modern world and the choice of his way - revolutionary or evolutionary. The sponsors of the festival were Free Art Pro, the Ministry of Culture of the Republic of Azerbaijan and the Azerbaijan Union of Filmmakers.
The winner of the festival in the best international short film category is "Hey, Gunesh" by Marita Tevzadze and Ana Jegnaradze (Georgia). The best Azerbaijani short film, the film "12/35" directed by Matlab Mukhtarov was awarded first place, and the film "A home on the volcano" directed by Amil Amal was awarded a special jury prize. Rishi Chandna's "Party Poster" (India) and "Childfree" by Sarah Bahramjahan (Iran) were also awarded with special prizes.
The Azerbaijani film "Looking for a Hero" by Ilkin Yusif and French film “A Thousand Fires” by Saeed Taji Farouky are the best feature films in No-Main Competition. “Crotch stories” by Myleine Guiard-Schmid (Belgium) were announced the best short films in No-Main competition. The Special Jury Prize was awarded to the film "Mamody, the last baobab digger" by Cyrille Cornu (France).
The winner in the Best Feature Film category is “The Balcony movie” by Polish director Paweł Loziński. The festival's special jury prize went to the “Gods of Mexico” by Helmut Dosantos and “Alis” by Nicolas van Hemelrik and Claire Weisskopf.
It is worth to mention that in addition to the announcement of the winners, special iCyborg prizes were also presented to the masters of Azerbaijani and international filmmaking for special merits in cinematography. Among them are Sergey Dvortsevoy, Paweł Loziński, Reza Deghati and Jeyhun Mirzoyev. Alekper Huseynov, who is better known by his stage name Alekper Ami (Uncle Alekper), was also awarded the iHuman for his contribution to the development of theatrical art for children.
Founded in 2017 in Baku, the festival is the first independent international documentary film festival, which aims to showcase documentaries from around the world. The festival also intends to find new names and support local documentary filmmakers.