https://www.innews.az/uploads/news/2022-09/_innews_747d880b0241f3f847cf7c8a2_o.jpg
Beş festival günü ərzində 33 ölkədən 60-dan çox film təqdim olunub. Proqramda həmçinin sənədli film ustası Sergey Dvortsevoyun filmlərinin retrospektivi də yer alıb. Sentyabrın 25-də Nizami Kino Mərkəzində bağlanış və qaliblərin mükafatlandırılması mərasimi baş tutub.
Bu il festivalın əsas mövzusu Re≈MC2VOLUTiON/OFF (Təkamülə Qarşı İnqilab) olub və təqdim olunan filmlərin əksəriyyəti müasir dünyada insan axtarışına və onun yolunu – inqilabi və ya təkamül seçiminə həsr olunub. Festivalın sponsorları Free Art Pro, Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət Nazirliyi və Azərbaycan Kinematoqrafçılar İttifaqı olub. Festivalın Ən Yaxşı Beynəlxalq Qısa film nominasiyası üzrə qalibi Marita Tevzadze və Ana Jeqnaradzenin (Gürcüstan) “Hey, Günəş” filmidir. Ən yaxşı Yerli Qısametrajlı Filmə rejissor Mətləb Muxtarovun “12/35” filmi layiq görülüb. Rejissor Amil Amalın çəkdiyi “Vulkan Üstündə Ev” filmi isə münsiflər heyətinin xüsusi mükafatına layiq görülüb. Rişi Çandnanın “Festival Posteri” (Hindistan) və Sarah Bahramcahanın (İran) “Uşaqsız” filmləri də xüsusi mükafatlara layiq görülüb.
İlkin Yusifin “Mən Qəhrəman Axtarıram” (Azərbaycan) və Səid Taci Farukinin “Min alov” (Fransa) filmi No-Main müsabiqəsində Ən Yaxşı Tammetrajlı Sənədli Filmlərdir. No-Main müsabiqəsində Mileyn Quiard-Şmidin (Belçika) “Paça Hekayələri” filmi Ən Yaxşı Qısametrajlı Sənədli Film elan edilib. Münsiflər heyətinin xüsusi mükafatı Siril Kornunun (Fransa) “Mamodi, Sonuncu Baobab Qazıcısı” filminə layiq görülüb.
Ən Yaxşı Tammetrajlı Sənədli Film nominasiyasında qalib isə polşalı rejissor Pavel Lozinskinin “Balkon” filmi olub. Festivalın münsiflər heyətinin xüsusi mükafatı Helmut Dosantosun “Meksika Tanrıları” və Nikolas van Hemelrik və Kler Vayskopfun “Alis” filmlərinə verilib.
Qeyd edək ki, qaliblərin elan edilməsi ilə yanaşı, kinematoqrafiyada xüsusi xidmətlərinə görə Azərbaycan və beynəlxalq kino sənəti ustalarına xüsusi iCyborg mükafatları da təqdim edilib. Onların arasında Sergey Dvortsevoy, Pavel Lozinski, Reza Deqati və Ceyhun Mirzəyev də var. Səhnə adı ilə daha çox “Ələkbər Əmi” kimi tanınan Ələkbər Hüseynov da uşaqlar üçün teatr sənətinin inkişafındakı xidmətlərinə görə “iHuman” mükafatına layiq görülüb.
2017-ci ildə Bakıda əsası qoyulan festival dünyanın hər yerindən sənədli filmləri nümayiş etdirmək məqsədi daşıyan ilk müstəqil beynəlxalq sənədli filmlər festivalıdır. Festival həmçinin yeni adlar tapmaq və yerli sənədli film istehsalçılarına dəstək olmaq niyyəti ilə həyata keçirilir.

В Баку завершился 6-й Международный Фестиваль Документального Кино DokuBaku
В Баку завершился 6-й Международный Фестиваль Документального Кино DokuBaku В Баку завершился 6-й Международный Фестиваль Документального Кино DokuBaku
На протяжение пяти дней работы фестиваля были представлены свыше 60 фильмов из 33 стран мира. Также в рамках фестиваля прошла ретроспектива фильмов выдающегося мастера документалистики Сергея Дворцевого. Церемония закрытия и награждения победителей прошла 25 сентября в кино-центре «Низами».
В этом году фестиваль проходил под лозунгом «Ре-Эволюция», и, большинство представленных фильмов посвящены поискам человека в современном мире и выбору его пути – революционного или эволюционного. В качестве спонсоров фестиваля выступили Free Art Pro,  Министерство Культуры Азербайджанской Республики и Союз Кинематографистов Азербайджана.
Победителями фестиваля в категории лучший иностранный короткометражный фильм был объявлен фильм Мариты Тевзадзе и Аны Джегнарадзе «Привет, Гюнеш» (Грузия). В категории лучший азербайджанский короткометражный фильм первого места была удостоена лента «12/35» режиссера Матлаба Мухтарова, а фильму «Дом на вулкане» режиссера Амиля Амаля был присужден специальный приз жюри. Специальными призами также были отмечены ленты «Рекламный плакат» Риши Чандна (Индия) и «Без детей» Сары Бахрамджахан (Иран).
Лучшими фильмами в номинации «Вне конкурса» названы азербайджанская лента «В поисках героя» Илькина Юсифа и «Тысяча огней» Саида Таджи Фаруки (Франция). Среди короткометражных фильмов лучшими были названы «Истории деторождения» режиссера Майлен Гьярд-Шмид (Бельгия). Специальный приз жюри был присужден фильму «Мамоди, последний землекоп» Сирила Корню (Франция).
Победителем в категории «Лучший полнометражный фильм» стал фильм польского режиссера Павла Лозиньского «Кино с балкона». Специальный приз жюри фестиваля достался фильмам  «Боги Мексики» Гельмута Досантоса и «Алис» Николя ван Хемельрика и Клэр Вайскопф.
Стоит отметить, что помимо объявления победителей, на церемонии закрытия были также вручены специальные призы iCyborg, которыми устроители фестиваля отметили выдающихся деятелей азербайджанского и мирового кинематографа за особые заслуги в сфере кино. Среди них – Сергей Дворцевой, Павел Лозиньский, Реза Дегати и Джейхун Мирзоев. Алекпер Гусейнов, который более известен под своим сценическим имеем Алекпер Ами (Дядя Алекпер), также был удостоен премии iHuman за вклад в развитие театрального искусства для детей.
Основанный в 2017-ом году в Баку, фестиваль является первым независимым международным фестивалем документального кино, целью которого является демонстрация документальных фильмов со всего мира. Фестиваль также намерен найти новые имена и поддержать местных режиссеров-документалистов.