Mobil operator milli mədəni irsin təbliğini davam etdirir
Görkəmli rəssam Ucal Haqverdiyevin 65 illik yubileyi münasibətilə “Ucal sənətdə, xatirələrdə, qəlblərdə…” adlı tədbir keçirilib. Rəssamın xatirəsinə həsr olunmuş gecədə tanınmış mədəniyyət və incəsənət xadimləri, ictimaiyyət nümayəndələri iştirak ediblər. Tədbirdə rəssamın həyat və yaradıcılığına həsr olunmuş yeni kitabın təqdimatı da baş tutub.
Tədbirdə çıxış edən “Azercell Telekom”un Korporativ və Marketinq Ünsiyyət Vasitələri departamentinin direktoru Sona Abbasova “Azercell”in təşəbbüsü və dəstəyi ilə ərsəyə gəlmiş kitabdan bəhs edərkən bildirib: “Ucal Haqverdiyev kimi dahi sənətkarlarımızın irsini tanıtmaq və gələcək nəsillərə çatdırmaq bizim üçün xüsusi əhəmiyyət daşıyır, çünki milli mədəni irsimizin qorunması və tərənnüm edilməsi şirkətin korporativ sosial məsuliyyət strategiyasının əsas istiqamətlərindən biridir”.
“Azərpoçt” MMC Ucal Haqverdiyevin yubileyi münasibətilə rəssamın “Avtoportret”, “Dərviş” və “Gəzinti” əsərlərini əks etdirən xatirə poçt markaları buraxıb. Markaları tədbir iştirakçılarına nümayiş etdirən “Azərpoçt”un şöbə müdiri Sitarə Hüseynova bildirib ki, Ucal Haqverdiyevin yaradıcılığına həsr olunmuş markalar sənət irsinin filateliya vasitəsilə yaşadılmasına xidmət edir.
Tədbirdə təqdim olunan digər layihə “A-Solutions Elektron Pul Təşkilatı”nın Ucal Haqverdiyevin əsərlərinə həsr olunmuş rəqəmsal kart kolleksiyası olub. “Maliyyə və mədəniyyət bir arada” təşəbbüsü çərçivəsində ərsəyə gəlmiş bu təşəbbüsün məqsədindən danışan “A-Solutions”un baş icraçı direktoru Həsən Həsənov bildirib: “Biz inanırıq ki, texnologiyanın gücü yalnız onun funksionallığında deyil, insanların gündəlik həyatına qatdığı dəyərlə ölçülür”.
Tədbirin sonunda qonaqlara Ucal Haqverdiyevin yubileyi münasibətilə nəşr olunmuş kitab hədiyyə edilib.

On 12 June 2025, a commemorative event titled “Ujal – in Art, in Memory, in Hearts…” was held to mark the 65th anniversary of the renowned Azerbaijani artist Ujal Hagverdiyev. Organized in tribute to the artist’s life and legacy, the event brought together distinguished representatives of cultural and artistic communities, as well as esteemed public figures. During the event, Azercell presented a newly published book highlighting Hagverdiyev’s life and creative journey.
Speaking at the event, Sona Abbasova, Director of Corporate and Marketing Communications at Azercell Telekom, emphasized the importance of the publication initiated and supported by Azercell: “Protecting and promoting the legacy of great artists like Ujal Hagverdiyev is of special importance to us, as preserving and celebrating our national cultural heritage is one of the key pillars of our corporate social responsibility strategy.”
In honor of the anniversary, “Azerpost” LLC issued a special set of commemorative stamps featuring Hagverdiyev’s iconic works – “Self-Portrait”, “Dervish”, and “Stroll”. Presenting the stamps to the guests, Sitara Huseynova, Head of Department at Azerpost, noted that these philatelic releases aim to preserve the artist’s legacy of the author.
Another highlight of the evening was the launch of a digital card collection inspired by Ujal Hagverdiyev’s artworks, developed by “A-Solutions Electronic Money Organization” LLC. Speaking about the “Finance meets culture” initiative, CEO of A-Solutions, Hasan Hasanov stated: “We believe that the real power of technology lies not only in its functionality but in the value, it brings to people's everyday lives.”
At the end of the evening, guests received copies of the commemorative book published in celebration of Ujal Hagverdiyev’s 65th anniversary.