Mobil operator milli mədəni irsin təbliğini davam etdirir
Görkəmli rəssam Ucal Haqverdiyevin 65 illik yubileyi münasibətilə “Ucal sənətdə, xatirələrdə, qəlblərdə…” adlı tədbir keçirilib. Rəssamın xatirəsinə həsr olunmuş gecədə tanınmış mədəniyyət və incəsənət xadimləri, ictimaiyyət nümayəndələri iştirak ediblər. Tədbirdə rəssamın həyat və yaradıcılığına həsr olunmuş yeni kitabın təqdimatı da baş tutub.
Tədbirdə çıxış edən “Azercell Telekom”un Korporativ və Marketinq Ünsiyyət Vasitələri departamentinin direktoru Sona Abbasova “Azercell”in təşəbbüsü və dəstəyi ilə ərsəyə gəlmiş kitabdan bəhs edərkən bildirib: “Ucal Haqverdiyev kimi dahi sənətkarlarımızın irsini tanıtmaq və gələcək nəsillərə çatdırmaq bizim üçün xüsusi əhəmiyyət daşıyır, çünki milli mədəni irsimizin qorunması və tərənnüm edilməsi şirkətin korporativ sosial məsuliyyət strategiyasının əsas istiqamətlərindən biridir”.
“Azərpoçt” MMC Ucal Haqverdiyevin yubileyi münasibətilə rəssamın “Avtoportret”, “Dərviş” və “Gəzinti” əsərlərini əks etdirən xatirə poçt markaları buraxıb. Markaları tədbir iştirakçılarına nümayiş etdirən “Azərpoçt”un şöbə müdiri Sitarə Hüseynova bildirib ki, Ucal Haqverdiyevin yaradıcılığına həsr olunmuş markalar sənət irsinin filateliya vasitəsilə yaşadılmasına xidmət edir.
Tədbirdə təqdim olunan digər layihə “A-Solutions Elektron Pul Təşkilatı”nın Ucal Haqverdiyevin əsərlərinə həsr olunmuş rəqəmsal kart kolleksiyası olub. “Maliyyə və mədəniyyət bir arada” təşəbbüsü çərçivəsində ərsəyə gəlmiş bu təşəbbüsün məqsədindən danışan “A-Solutions”un baş icraçı direktoru Həsən Həsənov bildirib: “Biz inanırıq ki, texnologiyanın gücü yalnız onun funksionallığında deyil, insanların gündəlik həyatına qatdığı dəyərlə ölçülür”.
Tədbirin sonunda qonaqlara Ucal Haqverdiyevin yubileyi münasibətilə nəşr olunmuş kitab hədiyyə edilib.

Мобильный оператор продолжает поддержку и популяризацию национального культурного наследия
12 июня 2025 года состоялось мероприятие под названием «Уджал в искусстве, воспоминаниях, сердцах...», посвященное 65-летию выдающегося азербайджанского художника Уджала Хагвердиева. На мероприятии, в котором приняли участие известные деятели культуры и искусства, а также представители общественности, был впервые представлен сборник работ мастера, изданный по инициативе и при поддержке Azercell.
Выступая на мероприятии, директор департамента Корпоративных и Маркетинговых Коммуникаций Azercell Telecom Сона Аббасова отметила: «Популяризация и передача будущим поколениям наследия таких выдающихся мастеров, как Уджал Хагвердиев, имеет для нас особое значение, ведь сохранение и прославление национального культурного наследия является одним из основных направлений стратегии корпоративной социальной ответственности компании».
Также по случаю юбилея ООО «Азерпочт» выпустило памятные почтовые марки с изображением работ художника - «Автопортрет», «Дервиш» и «Прогулка». Директор отдела марок ООО «Азерпочт» Ситара Гусейнова подчеркнула, что марки служат сохранению художественного наследия посредством филателии.
Отдельный интерес вызвала презентация цифровой коллекции карт, подготовленной Электронной платежной организацией A-Solutions в рамках инициативы «Синергия финансов и культуры». Главный исполнительный директор компании Гасан Гасанов отметил: «Мы убеждены, что сила технологий определяется не только их функциональностью, но и той ценностью, которую они привносят в повседневную жизни людей».
В завершение мероприятия гостям был вручен сборник работ Уджала Хагвердиева, изданный по случаю его юбилея.