Mastercard bu proqramı Azərbaycanda ilk dəfə olaraq yerli fintex və texnoloji startaplara qlobal şəbəkələrə çıxış, ekspert mentorluğu və strateji inkişaf dəstəyi təklif etmək üçün işə salır.
“Mastercard” özünün beynəlxalq səviyyədə tanınmış “Lighthouse” startap akselerasiya proqramını Azərbaycanda başlamağa qərar verib. Yüksək potensiallı fintex və texnoloji startapları dəstəkləmək üçün nəzərdə tutulan proqram yerli innovatorları Mastercard-ın beynəlxalq şəbəkəsi ilə birləşdirir, biznesin genişlənməsinə kömək etmək üçün mentorluq, strateji dəstək və əlçatanlıq təklif edir.
Qlobal platforma Azərbaycana gəlir
İlk dəfə 2018-ci ildə Skandinaviya və Baltikyanı ölkələrdə istifadəyə verilmiş Mastercard “Lighthouse” proqramı startaplar üçün öz ideyalarını qlobal səviyyədə hazır həllərə çevirmək baxımından mühüm platformaya çevrilib. Sənaye təcrübəsini güclü tərəfdaş şəbəkəsi ilə birləşdirərək proqram iştirakçılara məhsullarını təkmilləşdirmək, korporativ tərəfdaşlarla əlaqə qurmaq və investorların marağını cəlb etmək üçün strukturlaşdırılmış həll təklif edir.
Azərbaycanda işə salınması proqramın ən son beynəlxalq genişlənməsidir və yerli sahibkarlara Mastercard-ın regional və beynəlxalq ekosistemindən istifadə etmək üçün yeni imkanlar açır. Türkiyədəki müsbət nəticələrdən sonra “Mastercard Lighthouse Azerbaijan” proqramı bu il istifadəyə veriləcək.
Mastercard Şərqi Avropa bölməsinin prezidenti Yasemin Bədir qeyd edib:
"‘Lighthouse’ proqramını yüksələn innovasiya potensialı və dinamik sahibkarlıq mənzərəsi olan Azərbaycanda təqdim etməkdən məmnunuq. Türkiyə versiyasının uğuru bizə Mastercard-ın qlobal şəbəkəsini AYİB-in [Avropa Yenidənqurm və İnkişaf Bankı] yerli inkişaf təcrübəsi ilə birləşdirərək nə qədər dəyər qata biləcəyimizi göstərdi. Bu proqram vasitəsilə biz azərbaycanlı startaplar üçün beynəlxalq miqyasda etibarlılıq, inam və mühüm təcrübələri əlçatan etməyi hədəfləyirik."
Yeni nəsil Azərbaycan innovatorlarına dəstək
“Mastercard Lighthouse Azerbaijan” proqramında iştirak üçün seçilən startaplar böyümələrini sürətləndirmək üçün nəzərdə tutulan fərdiləşdirilmiş, yüksək təsirli dəstək dəstinlə çıxış əldə edəcəklər. Buraya Mastercard-ın baş ekspertlərinin fərdi mentorluğu, seçilmiş seminarlara və praktiki təlimlərə, həmçinin 30.000-dən çox tərəfdaşın qlobal şəbəkəsinə giriş daxildir. Bundan əlavə, proqram startaplara öz biznes modellərini təkmilləşdirməyə, bazara daxil olmaq üçün strategiyalarını gücləndirməyə və gələcək investisiya mərhələlərinə hazırlaşmağa kömək edəcək. Proqram Azərbaycanın regionda dinamik innovasiya qovşağı kimi mövqeyini dəstəkləmək məqsədi daşıyır.

Mastercard впервые запускает программу Lighthouse в Азербайджане, предоставляя местным финтех- и технологическим стартапам доступ к международным сетям, экспертному менторству и стратегической поддержке.
Mastercard запускает в Азербайджане свою международную акселерационную программу для стартапов Lighthouse. Программа предназначена для поддержки перспективных финтех- и технологических компаний, предоставляя им доступ к международной сети Mastercard, менторскую и стратегическую поддержку, а также возможность расширения и масштабирования бизнеса.
Глобальная платформа приходит в Азербайджан
Изначально запущенная в странах Северной Европы и Балтии в 2018 году, программа Mastercard Lighthouse стала точкой входа для стартапов, стремящихся превратить свои идеи в решения, готовые к выходу на глобальный рынок. Сочетая в себе отраслевую экспертизу и сильную партнерскую сеть, программа предлагает участникам структурированный путь к доработке своих продуктов, взаимодействию с корпоративными партнерами и привлечению интереса инвесторов.
Запуск в Азербайджане — это очередной шаг в расширении программы, открывающий новые перспективы для местных предпринимателей и дающий им доступ к региональной и международной экосистеме Mastercard. После успешного опыта в Турции, Mastercard Lighthouse Azerbaijan стартует в 2025 году.
Ясемин Бедир, президент подразделения Mastercard в Восточной Европе, прокомментировала:
«Мы рады расширить программу Lighthouse и запустить её в Азербайджане — стране с растущим инновационным потенциалом и динамичной предпринимательской средой. Успех турецкого запуска показал, какую ценность мы можем привнести, сочетая глобальную сеть Mastercard с локальной экспертизой в развитии. Через эту программу мы стремимся дать азербайджанским стартапам необходимые доверие, ресурсы и инструменты для масштабирования на международном уровне».
Поддержка нового поколения азербайджанских инноваторов
Стартапы, отобранные для участия в Mastercard Lighthouse Azerbaijan, получат доступ к персонализированной, высокоэффективной поддержке, направленной на ускорение их роста. Это включает в себя менторство один на один со старшими экспертами Mastercard, доступ к специализированным семинарам и практическим тренингам, а также знакомство с глобальной сетью из более чем 30 000 партнеров. Кроме того, программа поможет стартапам усовершенствовать бизнес-модели, укрепить стратегии выхода на рынок и подготовиться к будущим раундам инвестиций. Программа призвана поддержать позиционирование Азербайджана как динамичного инновационного центра в регионе.
Mastercard содействует развитию экономик и раскрывает потенциал людей более чем в 200 странах и территориях по всему миру. Совместно с нашими клиентами мы строим устойчивую экономику, в которой каждый может добиться успеха. Мы предлагаем широкий выбор цифровых платёжных решений, делая транзакции безопасными, простыми, интеллектуальными и доступными. Наши технологии и инновации, партнёрства и сети создают уникальный набор продуктов и услуг, помогающих людям, компаниям и государствам реализовать свой потенциал.