BANM tələbəsi ABŞ Universitetindən 100 min dollarlıq təqaüd qazanıb
BANM tələbəsi ABŞ Universitetindən 100 min dollarlıq təqaüd qazanıb BANM tələbəsi ABŞ Universitetindən 100 min dollarlıq təqaüd qazanıb
SOCAR-ın Bakı Ali Neft Məktəbinin (BANM) Kimya mühəndisliyi ixtisasının tələbəsi Gülşən Məmmədli ABŞ-nin nüfuzlu Tulane Universitetinin Kimya və biomolekulyar mühəndislik ixtisası üzrə birbaşa doktorantura proqramına qəbul olunub.
Gülşən bu proqram çərçivəsində illik 100 min ABŞ dolları məbləğində təqaüd qazanıb.
Bundan başqa, New York University Tandon School of Engineering-dən Kimya mühəndisliyi, İngiltərənin Leeds Universitetindən isə Advanced Chemical Engineering ixtisası üzrə magistr proqramlarına da qəbul alıb.
Gülşən 2020-ci ildə BANM-a 658 balla daxil olub.
“Green Tech” startup və yaşıl texnologiyalar üzrə keçirilən müsabiqədə komandası ilə l yerə layiq görülüb.
BANM-da keçirilən Tələbə və Gənc Tədqiqatçıların V Beynəlxalq Elmi Konfransında II yerə, IV elmi konfransda isə komandası ilə III yerə layiq görülüb.

Gulshan Mammadli, a bachelor's student at the Chemical Engineering Department of Baku Higher Oil School (BHOS) of SOCAR has been accepted to the doctoral program of Tulane University (USA).
Thus, the BHOS student, who has not yet received a bachelor’s or master’s degree, has become a doctoral student at this prestigious American university, where she will study in the specialty “Chemical and Biomolecular Engineering”.
Under this program, Gulshan will be provided with an annual scholarship of US$100,000.
In addition, the BHOS student was accepted to Master’s program in Chemical Engineering of the New York University Tandon School of Engineering and Master’s program in Advanced Chemical Engineering of the University of Leeds.
Gulshan entered BHOS in 2020 with 658 points. Her team won first place in the Green Tech startup and green technology competition. Gulshan and her team took 2nd place at the V International Scientific Conference of Students and Young Scientists and 3rd place at the IV Scientific Conference, held at BHOS. She became the winner of the scholarship program for girls announced by AGAGroup in 2023.