BDU-nun Astrofizika kafedrası: “Gündüz Arietid meteor yağışı bu gün özünün ən pik nöqtəsinə çatacaq”
BDU-nun Astrofizika kafedrası: “Gündüz Arietid meteor yağışı bu gün özünün ən pik nöqtəsinə çatacaq” BDU-nun Astrofizika kafedrası: “Gündüz Arietid meteor yağışı bu gün özünün ən pik nöqtəsinə çatacaq”
Aprelin 14-dən başlayaraq iyunun 24-dək davam edəcək gündüz Arietid meteor yağışı bu gün ən yüksək fəallığa malik olacaq.
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Fizika fakültəsinin Astrofizika kafedrasından verilən məlumata görə, meteor yağışının pik nöqtəsinə çatması iyunun 10-u Bakı vaxtı ilə saat 18:00 üçün gözlənilir. Bu səbəbdən ən yaxşı müşahidə şəraiti iyunun 11-i səhər saatlarında olacaq. Pikdə bu meteor selinin saatda təxminən 50 meteor buraxacağı gözlənilir. Bakıda isə saatda 15 meteor görə bilərik.
“Arietid" sözü meteorların səmadakı çıxış nöqtəsinin (radiantının) yerləşdiyi Qoç (Aries) bürcünün adından gəlir. Astronomiyada meteor yağışları adətən onların radiant nöqtəsinin hansı bürcdə yerləşdiyinə əsasən adlandırılır. Bu meteor axını radiantı Qoç bürcündə olduğuna görə "Arietid" adını alıb. Meteor axınının maksimum fəallığı xüsusilə səhər saatlarında - dan yeri sökülməzdən az əvvəl və ya gün çıxanda baş verir. Bu isə onların adi gecə meteor axınlarından fərqli olaraq müşahidəsinin çətinləşməsinə səbəb olur – çünki gün işığı meteoru sönük göstərir və müşahidəni çətinləşdirir. Buna görə bu axın “gündüz meteor axını” kateqoriyasına daxildir.
Gündüz Arietid meteor yağışının 1989-cu ildə kəşf olunmuş, 8.5 il dövrü perioda malik “121P/Shoemaker-Holt” adlı kometlə əlaqəli olduğu qəbul olunurdu. Lakin sonradan astronomlar onun 1949-cu ildə kəşf olunmuş “Ikarus” adlı asteroiddən qaynaqlanma ehtimalını da araşdırdılar.

Кафедра астрофизики БГУ: «Сегодня - пик дневного метеорного потока Ариетиды»
Кафедра астрофизики БГУ: «Сегодня - пик дневного метеорного потока Ариетиды» Кафедра астрофизики БГУ: «Сегодня - пик дневного метеорного потока Ариетиды»
С 14 апреля по 24 июня продолжается активность дневного метеорного потока Ариетиды.
Как сообщили в кафедре астрофизики физического факультета Бакинского государственного университета (БГУ), пик активности потока приходится на 10 июня в 18:00 по бакинскому времени. Лучшие условия для наблюдения ожидаются утром 11 июня, перед самым рассветом. В этот период можно будет наблюдать до 50 метеоров в час, однако в Баку возможно наблюдать до 15 метеоров в час.
Название «Ариетиды» происходит от латинского названия зодиакального созвездия Овна (Aries), где находится радиант — точка на небе, из которой визуально исходят метеоры. Как правило, метеорные потоки в астрономии называют по имени того созвездия, где расположен их радиант. В отличие от ночных метеорных потоков, Ариетиды наблюдаются в утренние часы — перед рассветом или с восходом Солнца, что затрудняет визуальное восприятие из-за дневного освещения. Именно поэтому поток классифицируется как дневной.
Ранее считалось, что источник потока связан с кометой 121P/Shoemaker-Holt, открытой в 1989 году и имеющей период обращения 8,5 лет. Однако позднее астрономы начали рассматривать и другую гипотезу — о происхождении потока от астероида Икар (Icarus), открытого в 1949 году.