Keçmişdə tanınmış Azərbaycan futbolçusu, hazırda isə Azərbaycan mini-futbol millisinin heyətində dünya çempionu olan Təmkin Xəlilzadə bildirib ki, vaxtilə Türkiyə Superliqasının aparıcı İstanbul klublarından birinə keçə bilərdi.
Bu barədə o, "Podkat" layihəsində qonağı olərkən danışıb. Təmkin futbolçu karyerası dövründə Türkiyə çempionatının yüksək liqasının təmsilçilərindən biri ilə razılığa gəldiyini və hətta bütün şərtləri razılaşdırdığını qeyd edib. Ancaq transferin baş tutmamasına səbəb həmin vaxt Türkiyə klubunun Bakı "Sabah"ına ödəməli olduğu təzminat məbləği olub. Superliqa nümayəndələri «Biz Lionel Messi-ni almırıq» deyərək bu məbləği ödəməyə razı olmayıb. Nəticədə transfer baş tutmayıb və Təmkin Xəlilzadə xaricdə çıxış edə bilməyib. Böyük futbol karyerası ərzində Təmkin Xəlilzadə "Sabah", "Zirə", "Qəbələ", AZAL və "Qarabağ" kimi Azərbaycan klublarında çıxış edib.
O, həmçinin Azərbaycan millisinin heyətində bir neçə oyunda iştirak edib və AVRO-2020-nin seçmə mərhələsində Xorvatiya yığmasının qapısına vurduğu məşhur qolla yadda qalıb.

Известный в прошлом азербайджанский футболист, а ныне чемпион мира по мини-футболу в составе азербаджанской сборной Темкин Халилзаде отметил, что в свое время мог перейти в топовый стамбульский клуб турецкой Суперлиги.
Об этом он рассказал в ходе участия в проекте «Подкат». Темкин отметил, что во время футбольной карьеры достиг договоренности с одной из команд Высшей лиги чемпионата Турции и даже согласовал все условия. Причиной срыва сделки стала сумма отступных, которые тогда турецкий клуб должен был оплатить бакинскому «Сабаху». Представители Суперлиги отметили, что покупают не Лионеля Месси, не согласившись на данную оплату. В итоге сделка отменилась, и Темкин Халилзаде так и не сумел заиграть за границей. За время своей карьеры в большом футболе Темкин играл за такие азербайджанские клубы, как «Сабах», «Зиря», «Габала», АЗАЛ и «Карабах».
Также игрок провел несоклько матчей в составе азербайджанской сборной, забив знаменитый гол в ворота сборной Хорватии в квалификационном этапе Чемпионата Европы 2020 года.