https://www.innews.az/uploads/news/2025-06/_innews_b00a9a2133cdbf0b042af7d92_o.jpg
Dünyanın ən həyəcanverici avtomobil yarışlarından biri olan beynəlxalq “Peking to Paris Motor Challenge” yarışı ikinci dəfə yolunu Azərbaycandan salır. Retro avtomobillərin yürüşü Azərbaycan Gənclər və İdman Nazirliyinin, Azərbaycan Avtomobil Federasiyasının və Bakı Şəhər Halqası Əməliyyat Şirkətinin dəstəyi ilə təşkil olunur.
“Peking to Paris Motors Challenge” – XX əsrin avtomobil əfsanələri və onların heyətləri üçün əsl sınaqdır. 37 gün ərzində iştirakçılar 12 ölkədən keçərək 14 500 kilometr məsafə qət edəcəklər. Yarış 17 may tarixində Böyük Çin səddində start götürüb və Çin, Monqolustan, Qazaxıstan ərazilərindən keçərək artıq Azərbaycana çatıb.
Avtomobil həvəskarları bu nadir retro avtomobilləri Dənizkənarı Milli Parkda, “Yeddi Gözəl” fəvvarəsinin önündə keçirilən sərgi zamanı yaxından izləyə biliblər. Tədbirdə yürüşün ən “qocaman” iştirakçısı — 1917-ci il istehsalı American LaFrance Type 10, ən “gənc” avtomobil isə 1984-cü il istehsalı Toyota Hilux təqdim olunub.
İyunun 9-u isə Heydər Əliyev Mərkəzinin qarşısından yarışın Azərbaycandakı mərhələsinə start veriləcək. Bu mərhələ Qobustan, Şamaxı, Acınohur-Ceyrançöl düzünü və Azərbaycanın digər füsunkar bölgələrindən keçərək Qax şəhərində başa çatacaq. Azərbaycan ərazisində yarışda 55 retro avtomobil iştirak edir. 10 iyun tarixində iştirakçılar ölkəmizi tərk edərək Gürcüstan və Türkiyənin maraqlı marşrutları üzrə hərəkətlərini davam etdirəcəklər.Ardınca Bolqarıstan, Rumıniya, Macarıstan, Avstriya və İsveçrə ərazisindən keçərək, yarışın son dayanacağı olan Fransaya doğru yola çıxacaqlar.
Xatırladaq ki,Peking to Paris” avtomobil yürüşü ilk dəfə 1907-ci ildə baş tutub və yarış tarixində ikinci dəfədir ki, Azərbaycan ərazisindən keçir.

https://innews.az/uploads/news/2025-06/_innews_b00a9a2133cdbf0b042af7d92_o.jpg
Одно из самых захватывающих автосоревнований в мире — международный автопробег Peking to Paris Motors Challenge — во второй раз пройдет по территории Азербайджана.
Ралли раритетных автомобилей состоится при поддержке Министерства молодежи и спорта, Федерации автоспорта Азербайджана и Операционной компании Baku City Circuit.
Peking to Paris Motors Challenge — это настоящее испытание для автомобилей-легенд XX века и их экипажей. За 37 дней участникам предстоит преодолеть 14 500 километров, проехав через 12 стран. Ралли стартовало 17 мая у Великой Китайской стены и, пройдя через Китай, Монголию и Казахстан, достигло в Азербайджан.
Сегодня, 7 июня, в 18:00 в Приморском национальном парке, у фонтана «Семь красавиц», открылась выставка ретро-автомобилей. Самый «возрастной» участник автопробега — American LaFrance Type 10 1917 года выпуска, а самый «молодой» — Toyota Hilux 1984 года.
9 июня у Центра Гейдара Алиева стартует азербайджанский этап ралли, который пройдет через Гобустан, Шемаху, равнину Аджинохур-Джейранчоль и другие живописные регионы Азербайджана, а завершится в Гахе. В азербайджанском отрезке ралли примут участие 55 ретро-автомобилей. 10 июня участники покинут страну.
После Азербайджана участников ожидают сложные маршруты Грузии и Турции, а затем — финальный европейский этап через Болгарию, Румынию, Венгрию, Австрию и Швейцарию с финишем во Франции.
Напомним, что автопробег Peking to Paris проводится с 1907 года, а через территорию Азербайджана он проходит второй раз в своей истории.